Trwa ładowanie...

Zapalenie płuc u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie płuc u dzieci jest groźną chorobą, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Ma ono zazwyczaj ostrzejszy charakter niż u osób dorosłych i niesie ze sobą wiele zagrożeń. W przypadku zapalenia płuc u dzieci najważniejsze jest szybkie postawienie diagnozy oraz włącznie odpowiedniej terapii. Warto wiedzieć jakie są typowe objawy zapalenia płuc u dzieci oraz jak wygląda leczenie tej choroby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci może być spowodowane wieloma czynnikami. W przypadku dzieci do czwartego miesiąca życia chorobę wywołują najczęściej bakterie, takie jak: pneumokoki, paciorkowce i gronkowce. Starsze dzieci chorują zazwyczaj na wirusowe zapalenie płuc. Ten typ zapalenia płuc u dzieci szczególnie często pojawia się w okresie jesiennozimowym. Może się zdarzyć, że zapalnie płuc u dzieci o podłożu wirusowym zamieni się w zapalnie bakteryjne. W nielicznych przypadkach zapalenie płuc u dzieci może być wywołane przez grzyby. Ten typ choroby dotyka najczęściej wcześniaki oraz niemowlęta z chorobą zwyrodnieniową tkanki mięśniowej

Jednym z objawów zapalenia płuc u dzieci jest gorączka.
Jednym z objawów zapalenia płuc u dzieci jest gorączka.

2. Objawy zapalenia płuc

Objawy zapalenia płuc u dzieci są uzależnione od tego, jaki patogen jest odpowiedzialny za chorobę. Do wirusowego zapalenia płuc u dzieci dochodzi zazwyczaj w następstwie grypy. Z tego powodu wczesne objawy zapalenia płuc mogą być mylone z tą chorobą. Postawienie właściwej diagnozy zazwyczaj nie jest możliwe na podstawie podstawowego badania lekarskiego. W celu poszerzenia diagnostyki konieczne jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej.

Symptomami mogącymi świadczyć o wirusowym zapaleniu płuc u dziecka są między innymi:

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym...

zobacz galerię

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci jest dużo łatwiej zdiagnozować, ponieważ w tym wypadku podczas osłuchiwania pacjenta są obecne wyraźne zmiany osłuchowe. Innymi charakterystycznymi objawami bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci są między innymi:

 • ból w klatce piersiowej,
 • dreszcze,
 • duszność,
 • intensywne pocenie się,
 • kaszel suchy,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • wysoka temperatura ciała (przekraczająca 38 st. C.).

Grzybicze zapalenie płuc występuje w przypadku niemowląt, wywołuje je grzyb o nazwie Pneumocystis jiroveci. Charakterystycznymi objawami tej choroby są:

 • apatia,
 • brak apetytu,
 • duszności,
 • podniesione tętnicze ciśnienie krwi.
 • szybki oddech.

Czasami może pojawić się podwyższona temperatura ciała oraz kaszel.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach...

zobacz galerię

3. Leczenie zapalenia płuc

Zapalenie płuc u dzieci jest groźną chorobą, która dość często wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Leczenie szpitalne powinno być zastosowane w przypadku najmłodszych dzieci oraz starszych dzieci z mocno zaawansowaną chorobą. Pozostałe przypadki można leczyć w warunkach domowych.

W przypadku wirusowego zapalenia płuc u dzieci podstawowymi lekami, jakie się stosuje są środki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wskazane jest także wykonywanie inhalacji. Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci leczy się za pomocą antybiotykoterapii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.