Przejdź na WP

Zapalenie trzustki - niepokojące objawy, rola diety

Po ostrym zapaleniu trzustki zazwyczaj zaleca się zmianę nawyków żywieniowych, aby nie dopuścić do dalszego wyniszczania trzustki. Jest to bardzo ważne, bo zapalenie trzustki może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego jeśli masz problemy z trzustką - uważnie przeczytaj poniższy artykuł.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zapalenie trzustki - niepokojące objawy

Najczęściej spotykanym objawem zapalenia trzustki jest bardzo mocny ból w górnej części brzucha. Taki objaw zapalenia trzustki nie wskazuje jednak, czy jest to postać ostra choroby, czy też bóle są związane z zaostrzeniem objawów w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki. Co ważne zapalenie trzustki, które jest wywołane przez alkohol, najczęściej objawia się dopiero atakami ostrego przenikającego bólu.

Ostra postać zapalenia trzustki objawia się nagłym bólem, który wynika z trawienia przez enzymy własnych białek i tłuszczy. Dodatkowymi objawami ostrego zapalenia trzustki jest gorączka i żółtaczka. Osoba cierpiąca z powodu ostrego zapalenia trzustki odczuwa również nudności, wymioty, bóle mięśni, szybsze tętno i niskie ciśnienie krwi. W czasie ostrego zapalenia trzustki możliwe jest również odwodnienie.

Zapalenie trzustki może również przybrać postać przewlekłą bez ostrej postaci. W czasie przewlekłego zapalenia trzustki poszerzają się pęcherzyki i kanaliki w trzustce, które następnie wypełniają się zatykającą je substancją. Konsekwencją jest zwłóknienie pęcherzyków i zaburzenia pracy trzustki. Gdy do tego dojdzie, przewlekłe zapalenie trzustki wywołuje stały ostry ból, który sprawia, że osoba chora nie może normalnie żyć. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki osoby chore chudną, choć mają apetyt, mają również biegunki i wymioty. Przewlekłe zapalenie trzustki może doprowadzić do odwodnienia i cukrzycy.

Zapalenie trzustki objawia się najczęściej ostrym bólem brzucha
Zapalenie trzustki objawia się najczęściej ostrym bólem brzucha (Shutterstock)

2. Zapalenie trzustki - rola diety

Krok 1. Przede wszystkim, pamiętaj, że dieta po zapaleniu trzustki nie musi być drastycznie różna od tego, co jesz normalnie. Musisz wyrzucić z jadłospisu produkty, które nigdy nie powinny się w tam znaleźć ze względu na to, że są po prostu niezdrowe.

Krok 2. Dieta przy zapaleniu trzustki powinna być niskotłuszczowa. Dobrym pomysłem mógłby być wegetarianizm i unikanie nabiału. Nabiał może, a nawet powinien, występować w twojej diecie, ale tylko w formie niskotłuszczowej (np. mleko odtłuszczone lub 1 proc.). Zawiera on białko, które jest potrzebne, aby zmniejszyć zapalenie trzustki.

Krok 3. W diecie na zapalenie trzustki produkty o wysokiej zawartości białka są w porządku, dopóki mają mało tłuszczu. Możesz jeść mięso i ryby, ale wybieraj raczej chude rodzaje.

Zdrowa dieta przy skromnym budżecie (prezentacja edukacyjna)
Zdrowa dieta przy skromnym budżecie (prezentacja edukacyjna) [11 zdjęć]

10 pomysłów jak zdrowo i niedrogo komponować smaczne posiłki Dowiedz się jak zaoszczędzić pieniądze,...

zobacz galerię

Krok 4. Ilość też jest ważna - nie jedz zbyt obfitych posiłków. Wywołają one problemy trawienne.

Krok 5. Nie zapominaj o węglowodanach, zawartych w:

 • pieczonych ziemniakach,
 • brązowym ryżu,
 • makaronie,
 • pełnych ziarnach,
 • płatkach z błonnikiem,
 • chlebie.

ZOBACZ TAKŻE:

Krok 6. Unikaj produktów pikantnych i wywołujących nadmierne gazy, a także:

 • grochu,
 • pizzy,
 • smażonych potraw,
 • bekonu,
 • kiełbasy,
 • cukru,
 • jajek,
 • sera.

Krok 7. Używki nie poprawią twojego stanu, a mogą wpłynąć negatywnie na zapalenie trzustki. Unikaj nikotyny, kawy, alkoholu i wszelkich napojów zawierających kofeinę.

Krok 8. Jeśli nadal masz problemy żołądkowe, rozważ zakup wyciskarki do owoców lub blendera. Po zmieleniu twój żołądek będzie miał ułatwione trawienie.

Krok 9. Pamiętaj, że dieta pomoże przy chorej trzustce, ale tylko jeśli będziesz ją stosować cały czas. Nie ma powrotu do niezdrowych nawyków żywieniowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy