Trwa ładowanie...

Zastosowanie tabletek poronnych w leczeniu włókniaków macicy

Amerykańscy naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla kontrowersyjnego leku poronnego. Tabletki poronne mogą być alternatywą dla histerektomii w leczeniu kobiet cierpiących na włókniaki macicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Tabletki poronne a włókniaki macicy

Tabletki wywołujące poronienie należą do klasy modulatorów receptora progesteronu. Uczeni przeprowadzili badania zastosowania tego farmaceutyku w terapii włókniaków macicy. Wynika z nich, iż lek ten prowadził do skurczenia włókniaków i wpłynął na znaczną poprawę jakości życia uczestniczek badania. Skuteczność leku przyćmiło jednak podejrzenie, iż lek poronny może powodować zmiany w tkance macicy, które mogą z czasem przerodzić się w raka.

2. Skutki uboczne tabletek poronnych

Naukowcy przeprowadzili analizę 152 próbek tkanki macicy pobranych od 53 kobiet przed menopauzą z Rochester w stanie Nowy York. Uczestniczki badania zgodziły się przyjmować lek poronny w bardzo małych dawkach w celu złagodzenia takich objawów, jak ból czy obfite krwawienie menstruacyjne. W trakcie analizy porównano próbki tkanki kobiet stosujących lek i zdrowego endometrium. Okazało się, że u kobiet przyjmujących tabletki poronne pojawiały się wypełnione płynem łagodne cysty oraz nieprawidłowe naczynia krwionośne. Zmiany te pojawiły się w przypadku 86% próbek tkanki pobranej od kobiet stosujących lek. Wyniki badań sugerują, iż lek poronny może zostać w przyszłości zatwierdzony jako lek na włókniaki macicy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.