Trwa ładowanie...

Znaczenie kolorów – symbolika poszczególnych kolorów, chromoterapia

Eksperci od kreowania wizerunku doskonale znają znaczenie kolorów. Ubranie w odpowiednim kolorze może przynieść nam wiele korzyści np. w procesie rekrutacyjnym. Kolory mają także znaczenie w tworzeniu i kreowaniu marki produktu. Kolory odzwierciedlają także nasze uczucia, emocje, problemy i potrzeby. Jakie znaczenie maja kolory?

spis treści

1. Znaczenie kolorów – symbolika poszczególnych kolorów

Kolory bardzo dużo mówią o naszym nastroju, kondycji psychicznej i uczuciowej. W przeciągu wielu tysięcy lat kolory wyrobiły sobie znaczenie. Symbolika kolorów była bardzo obecna w malarstwie i stąd też utożsamiamy kolory z różnymi emocjami, postawami czy zachowaniami.

Zobacz film: "Brązowy kolor oczu ma związek z depresją"

1.1. Znaczenie kolorów – czerwony

Kolor czerwony należy do barw ciepłych. Był uważany za kolor królewski. Jest uważany za barwę symbolizującą władzę. Kolor czerwony oznacza także ogień, płodność i odwagę. Kolor czerwony jest kojarzony z miłością i seksualnością.

Kolor czerwony mówi o potrzebie aktywności fizycznej i emocjonalnej. Kolor czerwony symbolizuje witalność. Może informować także o słabym krążeniu krwi oraz niskim ciśnieniu. Kolor czerwony pomaga walczyć z depresją, jest idealny dla osób, które są zmęczone i ospałe.

1.2. Znaczenie kolorów – pomarańczowy

Kolor pomarańczowy również jest ciepły. Działa zdecydowanie przeciwdepresyjnie. Dzięki niemu można przywrócić radość, dodać otuchy i podnieść na duchu. Znaczenie koloru pomarańczowego jest bardzo istotne w podnoszeniu własnej wartości, dążeniu w osiągnięciu celu oraz poprawie nastroju. Kolor pomarańczowy symbolizuje bezpieczeństwo.

1.3. Znaczenie kolorów – żółty

Kolor żółty jest informacją, że potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem oraz dążymy do rozładowania problemów, które leżą w naturze psychicznej. Kolor żółty wybierają osoby, które odczuwają lęk przed samotnością. Może informować o problemach z układem pokarmowym, które są spowodowane stresującym trybem życia.

Kolor żółty symbolizuje szczęście, radość, bogactwo. Kolor żółty sprawia, że szybciej zapamiętujemy informacje.

1.4. Znaczenie kolorów – zielony

Kolor zielony symbolizuje problemy emocjonalne. Osoby, które wybierają ten kolor, potrzebują skupić uwagę na sobie.

Zielony symbolizuje nadzieję, harmonię, wolność i szczęście, energię. Kolor zielony uspokaja, wycisza i pozwala się zrelaksować.

1.5. Znaczenie kolorów – niebieski

Znaczenie kolorów niebieskich informuje nas o potrzebie dokonań, możliwości tworzenia czegoś innowacyjnego, oryginalnego. Wybieramy niebieski ponieważ chcemy, aby ludzie nas doceniali i dostrzegali naszą kreatywność i mądrość.

Niebieski uspokaja. Dzięki niemu czujemy się bezpiecznie. Łatwiej nam zaufać np. instytucjom, które używają niebieskiego koloru. Utożsamiamy kolor niebieski ze stabilizacją, mądrością, wiedzą i zrozumieniem.

1.6. Znaczenie kolorów – czarny

Osoby, które wybierają czarny kolor koncentrują się na sobie. Kolor czarny to także kolor smutku i izolacji. Jest to także kolor ekskluzywny, formalny. Sugeruje władzę, wyższość i godność. Kolor czarny może uspokajać i wyciszać. Dodaje także pewności siebie.

1.7. Znaczenie kolorów – biały

Kolor biały wpływa na zmysł intuicji, ochrania przed negatywnymi emocjami. Kolor biały poprawia samopoczucie. Biel oznacza czystość, niewinność, dziecięcą beztroskę. Oznacza lekką zachłanność na życie i żądzę przestrzeni.

2. Znaczenie kolorów – chromoterapia

Chromoterapia (koloroterapia) jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, która polega na skupieniu wzroku pacjenta na odpowiedniej barwie. Chromoterapia może uspokajać, relaksować, a także pobudzić. W zależności od różnych barw możemy mieć więcej chęci do życia oraz być większymi optymistami. Koloroterapia była stosowana już wiele lat temu w Egipcie, Chinach oraz Indiach. Jest to bardzo bezpieczna metoda lecznicza, która może dopełniać inne metody leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jakie jest znaczenie kolorów?
Jakie jest znaczenie kolorów? (unsplash.com/XiaoXiao Sun)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza