Znalazłeś na skórze "oko byka"? Biegiem do szpitala!

Sezon wakacyjny w pełni. Niestety nierozłącznie wiąże się z insektami, które w trakcie ciepłych miesięcy opanowują lasy, łąki i parki. Jednym z bardziej niebezpiecznych zdaje się być ukąszenie kleszcza, które niesie za sobą niebezpieczeństwo rozwinięcia się boreliozy w organizmie. Do pierwszych objawów infekcji należy tzw. oko byka.

Oko byka

Powodem powstania tej osobliwie wyglądającej wysypki jest zakażenie bakterią borrelia burgdorferi. Oprócz wysypki, nazywanej od kształtu "okiem byka", pojawia się także gorączka, bóle głowy i ogólne zmęczenie.

"Oko byka" występuje u 65 proc. osób, w których organizmie rozwija się infekcja. Najczęściej na skórze można ją zobaczyć między 3 a 30 dniem od zakażenia. Bardzo wielu pacjentów zdaje sobie sprawę z obecności kleszcza w swoim ciele dopiero wtedy, gdy na skórze pojawi się owa wysypka. Czasem kleszcz jest tak mały lub ulokuje się w niewidocznym miejscu, że zobaczenie go graniczy z cudem.

Wysypka jest reakcją immunologiczną na bakterię w organizmie. I choć zazwyczaj jest pierwszym objawem choroby, to czasem najpierw pojawiają się bóle stawów i gorączka, które zazwyczaj bagatelizujemy, zrzucając je na karb początków przeziębienia.

Jeśli zobaczysz "oko byka" na swojej nodze, a w dodatku czujesz się gorzej niż zwykle, dokuczają ci bóle stawów i gorączka, nie zwlekaj – od razu biegnij do szpitala! W większości przypadków lekarz poda ci antybiotyk. W ten sposób unikniesz innych, dużo poważniejszych skutków zakażenia boreliozą.

Komentarze (33)
~gość
~gość 3 miesiące temu

@~emerytka: Zestaw do usuwania kleszczy jest do kupienia w aptece za kilkanaście złotych. Jaki jest powód żeby w ogóle zgłaszać się do lekarza zamiast wyjąć kleszcza samodzielnie? P.S. Pisanie całego teksty dużymi literami jest naruszaniem netykiety, jeśli w ogóle wiesz co to takiego.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...