Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Znalazłeś na skórze "oko byka"? Biegiem do szpitala!

Sezon wakacyjny w pełni. Niestety nierozłącznie wiąże się z insektami, które w trakcie ciepłych miesięcy opanowują lasy, łąki i parki. Jednym z bardziej niebezpiecznych zdaje się być ukąszenie kleszcza, które niesie za sobą niebezpieczeństwo rozwinięcia się boreliozy w organizmie. Do pierwszych objawów infekcji należy tzw. oko byka.

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

1. Oko byka

Powodem powstania tej osobliwie wyglądającej wysypki jest zakażenie bakterią borrelia burgdorferi. Oprócz wysypki, nazywanej od kształtu "okiem byka", pojawia się także gorączka, bóle głowy i ogólne zmęczenie.

dailymail.co.uk/ 123rf.com
dailymail.co.uk/ 123rf.com

"Oko byka" występuje u 65 proc. osób, w których organizmie rozwija się infekcja. Najczęściej na skórze można ją zobaczyć między 3 a 30 dniem od zakażenia. Bardzo wielu pacjentów zdaje sobie sprawę z obecności kleszcza w swoim ciele dopiero wtedy, gdy na skórze pojawi się owa wysypka. Czasem kleszcz jest tak mały lub ulokuje się w niewidocznym miejscu, że zobaczenie go graniczy z cudem.

Zobacz także:

Wysypka jest reakcją immunologiczną na bakterię w organizmie. I choć zazwyczaj jest pierwszym objawem boreliozy, to czasem najpierw pojawiają się bóle stawów i gorączka, które zazwyczaj bagatelizujemy, zrzucając je na karb początków przeziębienia.

Jeśli zobaczysz "oko byka" na swojej nodze, a w dodatku czujesz się gorzej niż zwykle, dokuczają ci bóle stawów i gorączka, nie zwlekaj – od razu biegnij do szpitala! W większości przypadków lekarz poda ci antybiotyk. W ten sposób unikniesz innych, dużo poważniejszych skutków zakażenia boreliozą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza