Trwa ładowanie...

Znalazłeś na skórze "oko byka"? Biegiem do szpitala!

 Aleksandra Miłosz
04.06.2019 16:09
Znalazłeś na skórze "oko byka"? Biegiem do szpitala!
Znalazłeś na skórze "oko byka"? Biegiem do szpitala!

Sezon wakacyjny w pełni. Niestety nierozłącznie wiąże się z insektami, które w trakcie ciepłych miesięcy opanowują lasy, łąki i parki. Jednym z bardziej niebezpiecznych zdaje się być ukąszenie kleszcza, które niesie za sobą niebezpieczeństwo rozwinięcia się boreliozy w organizmie. Do pierwszych objawów infekcji należy tzw. oko byka.

1. Oko byka

Powodem powstania tej osobliwie wyglądającej wysypki jest zakażenie bakterią borrelia burgdorferi. Oprócz wysypki, nazywanej od kształtu "okiem byka", pojawia się także gorączka, bóle głowy i ogólne zmęczenie.

dailymail.co.uk/ 123rf.com
dailymail.co.uk/ 123rf.com

"Oko byka" występuje u 65 proc. osób, w których organizmie rozwija się infekcja. Najczęściej na skórze można ją zobaczyć między 3 a 30 dniem od zakażenia. Bardzo wielu pacjentów zdaje sobie sprawę z obecności kleszcza w swoim ciele dopiero wtedy, gdy na skórze pojawi się owa wysypka. Czasem kleszcz jest tak mały lub ulokuje się w niewidocznym miejscu, że zobaczenie go graniczy z cudem.

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

Zobacz także:

Wysypka jest reakcją immunologiczną na bakterię w organizmie. I choć zazwyczaj jest pierwszym objawem boreliozy, to czasem najpierw pojawiają się bóle stawów i gorączka, które zazwyczaj bagatelizujemy, zrzucając je na karb początków przeziębienia.

Jeśli zobaczysz "oko byka" na swojej nodze, a w dodatku czujesz się gorzej niż zwykle, dokuczają ci bóle stawów i gorączka, nie zwlekaj – od razu biegnij do szpitala! W większości przypadków lekarz poda ci antybiotyk. W ten sposób unikniesz innych, dużo poważniejszych skutków zakażenia boreliozą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze