Znieczulenie nasiękowe – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, powikłania

Znieczulenie nasiękowe jest rodzajem znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe jest częstym podczas zabiegów stomatologicznych. Większość ludzi nie wyobraża sobie przeprowadzenia zabiegu u dentysty bez znieczulenia, jednym z nich jest znieczulenie nasiękowe. Kto może stosować tego typu znieczulenie? Czy jest niebezpieczne dla zdrowia?

Znieczulenie nasiękowe – charakterystyka

Znieczulenie nasiękowe nazywane jest inaczej znieczuleniem infiltracyjnym. Jest to znieczulenie miejscowe, bez konieczności usypiania pacjenta. Pacjent ma świadomość podczas wykonywania zabiegu, jednak nie odczuwa żadnego bólu. Środek przeciwbólowy zawarty w znieczuleniu nasiękowym aplikowany jest strzykawką domięśniowo, śródskórnie oraz podskórnie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Znieczulenie nasiękowe ma za zadanie blokować ból w zakończeniach nerwów, w taki sposób, aby pacjent nie tracił świadomości. Lek podawany jest w niewielkich ilościach i stosowanie do leczonego obszaru. Znieczulenie nasiękowe działa natychmiast po jego wstrzyknięciu. Znieczulenie nasiękowe jest mniej inwazyjne niż inne znieczulenia miejscowe, dlatego możliwe działania niepożądane są zminimalizowane. Stosowane jest w wielu dziedzinach medycy: okulistyce, urologii, dermatologii, a także bardzo często w stomatologii.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu tego pierwiastka, więc...

Znieczulenie nasiękowe – wskazania

Wskazaniem do znieczulenia nasiękowego są niemalże wszystkie zabiegi stomatologiczne. Większość pacjentów źle znosi bóle podczas wizyty u dentysty, dlatego znieczulenia miejscowe sprawdzają się doskonale. Kobiety karmiące piersią i w ciąży również mogą stosować znieczulenia, jednak na początku wizyty powinny powiadomić o swoim stanie stomatologa.

Znieczulenie nasiękowe – przeciwwskazania

Znieczulenie nasiękowe nie może być stosowane u pacjentów, którzy są uczuleni na jakikolwiek składnik znieczulenia. Jeżeli znieczulenie zawiera w swoim składzie adrenalinę, epinefrynę lub noradrenalinę, to nie może być podawane osobom z:

Natomiast u pacjentów, którzy przeżyli zawał serca, stomatolog musi bardzo ostrożnie podawać znieczulenie, jak również wykonywać zabieg. Podczas zabiegu pacjent musi być nieustannie monitorowany, tak by nie doszło do komplikacji.

Znieczulenie nasiękowe – powikłania

Po wstrzyknięciu znieczulenia nasiękowego mogą wystąpić niepożądane powikłania. Powikłania mogą wynikać z alergii oraz zbyt dużej ilości podanego środka. Stomatolog musi potrafić aplikować zastrzyk bardzo precyzyjnie i stopniowo.

Do możliwych powikłań po znieczuleniu nasiękowym należą: drżenie ciała, zawroty głowy, nudności. Do groźniejszych powikłań należą: omdlenie, problemy z oddychanie czy nawet zatrzymanie mięśnia sercowego.

Mimo wyżej wymienionych możliwych powikłań po zabiegowych znieczulenia miejscowe są bezpieczniejsze niż znieczulenia ogólne. Podczas znieczulenia nasiękowego pacjent ma świadomość, co daje możliwość powiadomienia stomatologa o swoim stanie zdrowia. Sam stomatolog również jest w stanie ocenić czy u pacjenta nie występują niepożądane skutki.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Znieczulenie miejscowe
Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Implant zęba - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.

Zabiegi

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe

; Znieczulenie infiltracyjne (nasiękowe) - polega na podaniu środka znieczulającego w bezpośrednią okolicę miejsca operowanego. Jego odmianą jest analgezja (...) . - Blokada nerwów obwodowych (znieczulenie...

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.