Trwa ładowanie...

Żołądź prącia – budowa, strefa erogenna, zapalenie żołędzi

Żołądź jest to zwieńczenie penisa. Inaczej jest nazywany główką penisa. Jest to bardzo ukrwiona i wrażliwa na dotyk cześć męskiego członka.

Zobacz film: "Co wpływa negatywnie na erekcję?"

spis treści

1. Budowa prącia

Żołądź jest zewnętrzną częścią penisa. Zewnętrzna budowa męskiego członka składa się żołędzi, napletka, wędzidełka napletkowego, ujścia cewki moczowej oraz trzonu, w którym znajdują się dwa ciała jamiste oraz jedno ciało gąbczaste.

Żołądź jest zakończeniem penisa. Otacza go fałd skóry zwany napletkiem. Napletek chroni żołądź przed uszkodzeniami oraz zapewnia mu odpowiednią wilgotność. Podczas wzwodu napletek zsuwa się i odsłania unerwiony żołądź.

Żołądź jest połączony z napletkiem za pomocą wędzidełka napletkowego. Na żołędzi znajduje się także ujście cewki moczowej, poprzez którą na zewnątrz ciała wydostaje się mocz, sperma a także preejakulat.

W czasie okresu dojrzewania na koronie żołędzi prącia mogą pojawić się perliste grudki prącia. Częściej to zjawisko występuje u mężczyzn nieobrzezanych. Perliste grudki prącia nie są chorobą, ale można poddać się zabiegowi medycyny estetycznej i usunąć je chirurgicznie.

Penis
Penis

Penis to najwrażliwsza część ciała mężczyzny. Ten atrybut męskości może jednak sprawiać problemy. Zarówno

zobacz galerię

2. Męska strefa erogenna

Żołądź jest ważną męską strefą erogenną. Jego podrażnianie wywołuje podniecenie seksualne u mężczyzny. Żołądź posiada końcowe narządy zmysłowe na całej swojej powierzchni. Najwięcej jest ich wokół szyjki żołędzi (bruzdy żołędzi).

Odsłonięta żołądź np. w wyniku obrzezania, jest mniej podatna na bodźce dotykowe, przez co mężczyzna może bardziej kontrolować erekcje oraz wydłużyć stosunek.

3. Zapalenie żołędzi prącia

Zapalenie żołędzi prącia może pojawiać się z powodu niedostatecznej higieny intymnej, ale powodem może być także nadmierna higiena. Czasami nieodpowiednie mydło lub środek do higieny intymnej przyczyniają się do zapalenia żołędzi.

Zobacz także:

Zapalenie żołędzi może być spowodowane niektórymi infekcjami narządów płciowych. Stanowi to także zagrożenie dla partnerki.

Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem żołędzi penisa wówczas mężczyzna odczuwa: swędzenie pod napletkiem, obrzęk żołędzi, ból penisa, ból przy oddawaniu moczu, zaciśnięcie napletka. Żołądź może być pokryty białymi plamkami, a także mogą pojawić się na nim pęcherzyki. Przewlekłe zapalenie żołędzi może doprowadzić do raka prącia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza