Przejdź na WP

Zoloft – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Zoloft jest silnym lekiem przeciwdepresyjnym. Jest to lek dostępny na receptę. Dawkę oraz czas trwania leczenia ustala lekarz specjalista.

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"

spis treści

1. Zoloft – charakterystyka

Substancją czynną leku Zoloft jest sertralina, która jest pochodną serotoniny. Lek Zoloft wchłania się bardzo powoli. Maksymalne stężenie Zoloft osiąga we krwi po 5-6 godzinach od podania.

Sertralina zawarta w leku Zoloft nie powoduje wzrostu prolaktyny we krwi. Nie powoduje to zaburzeń hormonalnych. Substancja czynna zawarta w leku Zoloft jest jednym z najczęściej stosowanych leków antydepresyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Cena leku Zoloft to około 19 zł za 28 tabletek (50 mg) oraz około 35 zł za 28 tabletek (100mg).

2. Zoloft – dawkowanie

Przyjmowanie leku Zoloft nie jest uzależnione od posiłków. Dawka leku Zoloft wynosi zwykle 25 mg na dobę. Maksymalna dawka leku Zoloft to 200 mg na dobę.

W razie pominięcia dawki leku Zoloft pacjent powinien jak najszybciej ją przyjąć, ale nie powinno się zażywać podwójnej dawki jako uzupełnienia pominiętej tabletki.

Działanie leku Zoloft rozpoczyna się po około 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty....

zobacz galerię

3. Zoloft – wskazania

Wskazania do stosowania leku Zoloft to: duże zaburzenia depresyjne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół lęku napadowego, zespół lęku pourazowego, zespół lęku społecznego.

4. Zoloft – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Zoloft to: nadwrażliwość na sertralinę lub inne substancje pomocnicze leku, padaczka, chore serce, chora wątroba, przyjmowanie leków z inhibtorami MAO (kurację lekiem Zoloft należy rozpocząć 14 dni po odstawieniu leków).

Lek Zoloft nie jest wskazany kobietom w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym, które stosują sertralinę powinny korzystać z odpowiedniej metody antykoncepcji.

5. Zoloft – skutki uboczne

Skutki uboczne przy przyjmowaniu leku Zoloft to: ziewanie, mrowienie, drętwienie, zaburzenia popędu seksualnego, opóźniona ejakulacja, zaburzenia widzenia, bóle w klatce piersiowej, nudności i wymioty, kołatanie serca, biegunka, niestrawność, bóle brzucha, zaparcia, nieregularne miesiączki, wysypka, nadmierna potliwość, zawroty głowy, bóle głowy, migrena a także jadłowstręt.

Zobacz także:

Inne działania niepożądane w czasie zażywania leku Zoloft to: omamy, podwyższone ciśnienie krwi, obrzęki stóp i dłoni, gorączka, potrzeba częstego oddawania moczu, omdlenia, rozszerzenie źrenic, mania, euforia czy nasilenie leczonej depresji.

Zdarza się, że u niektórych pacjentów stosujących lek Zoloft pojawiają się takie niedognodności jak: małopłytkowość, drgawki, stan splątania, utrata przytomności, koszmary senne, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, żółtaczka, krwawienie z pochwy, problemy z osiągnięciem wzwodu, dzwonienie w uszach oraz róznych reakcji alergicznych (świąd, świszczący oddech).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy