Trwa ładowanie...

Podwiązanie nasieniowodów

Avatar placeholder
05.09.2013 14:14
Podwiązanie nasieniowodów
Podwiązanie nasieniowodów

Podwiązanie nasieniowodów to jedna z metod męskiej antykoncepcji. Inna nazwa zabiegu to wazektomia. Jest to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego przecina się, a następnie podwiązuje nasieniowody. Po operacji mężczyzna traci płodność, ale nie możliwość wytrysku. Skuteczność wazektomii jako metody antykoncepcyjnej jest duża. Wazektomia jest dopuszczalna w Polsce pod warunkiem, że stanowi element leczniczy. W przeciwnym razie podwiązanie nasieniowodów, wykonane nawet za zgodą pacjenta, podlega sankcjom karnym i jest nielegalne.

spis treści

1. Na czym polega wazektomia?

Zabieg wazektomii to operacja urologiczna, polega na podwiązaniu nasieniowodów, przez które przepływają plemniki. Dzięki temu zabiegowi, mężczyzna staje się całkowicie bezpłodny. Skuteczność antykoncepcji tego typu jest bardzo duża. Mężczyzna decydujący się na podwiązanie nasieniowodów musi mieć świadomość, że odwrócenie zabiegu może być niemożliwe. Operacje przywracające płodność kończą się sukcesem jedynie w 30 proc. przypadków. Podwiązanie nasieniowodów powoduje całkowitą sterylizację mężczyzny, ale nie wpływa na erekcję i nie zaburza wytrysku.

Zabieg wazektomii
wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym, trwającym kilkanaście minut. Chirurg robi dwa niewielkie nacięcia na mosznie i usuwa niewielką część nasieniowodów z obu stron. Zszycie jest wykonywane za pomocą wchłanialnych szwów. Usunięte fragmenty nasieniowodów są po operacji badane w laboratorium.

Zabieg nie wywołuje silnych dolegliwości bólowych. Ból jest raczej niewielki. 24-48 godzin po zabiegu należy wypoczywać i nie podejmować współżycia. Po 3 miesiącach od operacji podwiązania nasieniowodów przeprowadza się badanie nasienia w kierunku obecności plemników. W 99 proc. przypadków przecięte nasieniowody skutkują całkowitym brakiem plemników w spermie. Jednak pozostaje reszta przypadków, w których dochodzi do samoistnego ponownego zrośnięcia się nasieniowodów. Wtedy trzeba powtórzyć operację.

2. Podwiązanie jajników a badanie nasienia

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Męskie metody antykoncepcji są rzadkością. Do najpopularniejszych należy prezerwatywa. Skuteczność wazektomii jest większa. Podwiązanie nasieniowodów nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Współżycie można rozpocząć po ściągnięciu opatrunku, co następuje zazwyczaj czwartego dnia po operacji. Warto pamiętać, że sperma nie oczyszcza się z plemników od razu. Dlatego do 20 ejakulacji (licząc od zdjęcia opatrunku) w spermie mogą znajdować się plemniki. Żeby upewnić się, że wazektomia już działa, należy przeprowadzić badanie nasienia.

3. Zalety i wady męskiej metody antykoncepcji

Zalet wazektomii jest wiele. Podwiązanie nasieniowodów nie wpływa na funkcje seksualne i nie powoduje skutków ubocznych. Skuteczność wazektomii jest bardzo duża. Trwale chroni przed ciążą. Nie wymaga stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Wadą operacji, jest fakt, że jest w większości wypadków nieodwracalna. Ponowne udrożnienie nasieniowodów jest niestety niezwykle kosztowne i nie zawsze skuteczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Podwiązanie jajowodów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze