Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu określa się również terminami: hemoroidy, krwawnice i guzki krwawnicze. Występują u każdego człowieka jako anatomiczne struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Bywają jednak bardzo często przyczyną różnych objawów chorobowych, do których zalicza się: krwawienie z odbytu, świąd w odbycie, wypadanie guzków krwawniczych i ból związany z tworzeniem się w nich zakrzepów. Żylaki odbytu powstają z poszerzonych splotów żył okołoodbytniczych.

Spis treści:
 1. 1. Co to są hemoroidy?
 2. 2. Powikłania i przyczyny powstawania żylaków odbytu
 3. 3. Objawy żylaków odbytu
 4. 4. Diagnostyka żylaków odbytu
 5. 5. Leczenie żylaków odbytu

1. Co to są hemoroidy?

Guzki krwawnicze to poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy. Są położone podśluzówkowo w dolnej części odbytnicy oraz w kanale odbytu. W zależności od ich umiejscowienia wyróżnia się żylaki zewnętrzne oraz żylaki wewnętrzne. Oba rodzaje żylaków często współistnieją ze sobą. Wewnętrzne żylaki odbytu pokryte są błoną śluzową odbytnicy pozbawioną unerwienia bólowego. Dlatego też rozwojowi tego typu żylaków rzadko towarzyszy ból. Hemoroidy zewnętrzne wywołane są przez pofałdowanie skóry w okolicach odbytu. Położone są pod błoną śluzową kanału odbytu zwaną anodermą. Anoderma posiada bogate unerwienie bólowe, dlatego żylakom zewnętrznym często towarzyszy ból. Ten typ żylaków jest charakterystyczny dla osób pracujących w pozycji siedzącej.

Okołoodbytnicze fałdy skórne spostrzegane u chorych z chorobą hemoroidalną bywają czasami rozpoznawane jako zewnętrzne żylaki odbytu, podczas gdy są one pozostałością po zakrzepach powstających w zewnętrznych żylakach odbytu lub następstwem rozciągnięcia i uszkodzenia skóry odbytu, związanym z wypadaniem guzków krwawniczych. Pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi żylakami odbytu istnieją liczne połączenia żylne. Krew z żylaków odbytu odpływa do żyły głównej dolnej.

Podział wewnętrznych żylaków odbytu:

 • stopień I – hemoroidy widoczne jedynie w badaniu anoskopowym,
 • stopień II – hemoroidy wypadające z kanału odbytu w trakcie parcia i samoistnie powracające do normalnej pozycji po jego zakończeniu,
 • stopień III – hemoroidy wypadające z kanału odbytu w trakcie parcia i wymagające odprowadzenia przez chorego do normalnej pozycji,
 • stopień IV – hemoroidy nieodprowadzalne ze skłonnością do przekrwienia, obrzęków, zakrzepów i martwicy.

2. Powikłania i przyczyny powstawania żylaków odbytu

Do najczęstszych powikłań żylaków odbytu należą:

 • niedokrwistość (anemia) w wyniku niedoboru żelaza w przypadkach ze znacznym krwawieniem,
 • zakrzepy w świetle żylaka powodujące silne dolegliwości bólowe,  
 • infekcje bakteryjne lub owrzodzenia guzka krwawniczego.

Za podstawowe przyczyny powstawania wewnętrznych żylaków odbytu uważa się: zaawansowany wiek, stosowanie środków przeczyszczających, biegunki, ciążę, seks analny, choroby wątroby, nadciśnienie wrotne, guzy miednicy, siedzący tryb życia, otyłość, dietę z małą ilością błonnika, częste parcie na stolec i zaparcia.

Powszechnie przyjmuje się trzy teorie powstawania hemoroidów:

 1. Wraz z wiekiem dochodzi do zanikania tkanki łącznej odpowiedzialnej za właściwe umocowanie hemoroidów do leżących głębiej mięśni zwieraczy odbytu; luźno położone hemoroidy zaczynają uwypuklać się do kanału odbytu i sprzyjać stopniowemu rozwojowi choroby.
 2. Wzrost napięcia lub przerost mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu powoduje rozwój objawowych hemoroidów. W trakcie parcia dochodzi do rozciągania splotów żylnych tworzących hemoroidy w obecności nierozciągliwego mięśnia zwieracza.   
 3. Przyczyną powstawania hemoroidów może być obrzęk i nadmierny napływ krwi do splotów żylnych tworzących żylaki wewnętrzne. Potwierdza to fakt zanikania hemoroidów po zamknięciu tętniczek doprowadzających krew.

3. Objawy żylaków odbytu

Pacjenci z żylakami odbytu najczęściej skarżą się na krwawienia w trakcie oddawania stolca, wypadanie żylaków, ból związany z powstawaniem zakrzepów w żylakach, świąd odbytu oraz trudności w utrzymaniu higieny osobistej. Krwawienie z odbytu występuje w czasie defekacji. Świeża, czerwona krew pojawia się na stolcu lub jest widoczna na papierze toaletowym. W niektórych przypadkach dochodzi do intensywnego krwawienia. Częstym objawem hemoroidów jest podrażnienie lub swędzenie odbytu i otaczającej go skóry.

Ból towarzyszący hemoroidom może być następstwem zakrzepów powstających w żylakach. Zakrzep rozciąga błonę śluzową odbytnicy lub odbytu i wywołuje stan zapalny. Powoduje to nagły, przeszywający ból w odbycie, trwający od kilkunastu godzin do kilku dni. Zakrzepnięty żylak zewnętrzny jest dobrze widocznym, granatowym, owalnym, bolesnym guzkiem wyczuwalnym przez chorego przy wejściu do kanału odbytu. Występowanie różnych objawów chorobowych w kanale odbytu nie pozwala na jednoznaczne postawienie rozpoznania hemoroidów bez dokładnego badania proktologicznego. Zbliżone objawy mogą powodować: szczelina odbytu, kłykciny kończyste, wypadanie odbytnicy, rak odbytu, choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

4. Diagnostyka żylaków odbytu

Czy leczenie hemoroidów jest bolesne? Odtwórz wideo
Czy leczenie hemoroidów jest bolesne? Sposób leczenia żylaków odbytu zależy od stopnia...

Podstawowe znaczenie w rozpoznaniu żylaków odbytu ma prawidłowo zebrany wywiad z chorym. Niezbędne jest również wykonanie palcem podstawowego badania odbytu, kanału odbytu i bańki odbytnicy (łac. per rectum).

W celu oceny stopnia zaawansowania choroby oraz różnicowania żylaków odbytu z innymi chorobami kanału odbytu, odbytnicy i jelita grubego, konieczne jest wykonanie badań endoskopowych (wziernikowania).

 • Anoskopia– służy do wziernikowania kanału odbytu (łac. anus) i końcowego odcinka odbytnicy. Wziernik posiada długość 10 cm. Badanie pozwala na dokładną ocenę kanału odbytu, stopnia zaawansowania żylaków odbytu, ich przekrwienia lub stanu zapalnego. Anoskopia jest wykorzystywana jako podstawowe badanie proktologiczne u chorych z postawioną diagnozą żylaków odbytu. Służy głównie do oceny skuteczności prowadzonego leczenia proktologicznego. Jest to badanie niesprawiające chorym bólu.
 • Rektoskopia – służy do wziernikowania odbytnicy (łac. rectum). Wziernik posiada długość 20 cm. Jest to podstawowe badanie, które wykonuje się u chorych zgłaszających się do proktologa z krwawieniem „świeżą krwią” z żylaków odbytu. Badanie pozwala wykluczyć inne przyczyny krwawienia z odbytu, położone głębiej, w odbytnicy (rak odbytnicy, polipy lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Badanie pozwala również na ocenę żylaków odbytu i miejsca ich krwawienia. Trwa około 10-15 minut. Większość chorych w trakcie rektoskopii odczuwa dyskomfort lub ból w podbrzuszu. Dolegliwości ustępują zaraz po zakończeniu badania.
 • Sigmoidoskopia – służy do wziernikowania odbytnicy i esicy (łac. sigma). Wziernik posiada długość minimalną 30 cm. W sigmoidoskopii wykorzystuje się endoskopy elastyczne i sztywne. W odcinku jelita, do 30 cm od odbytu, objętym badaniem sigmoidoskopowym, stwierdza się najczęstsze występowanie nowotworów jelita grubego. Badanie to pozwala wykluczyć inne niż żylaki odbytu przyczyny krwawienia. Czas trwania sigmoidoskopii i związane z nią dolegliwości są zbliżone do opisanych powyżej.
 • Kolonoskopia – służy do badania całego jelita grubego (łac. colon). Kolonoskopia jest zalecana u chorych z krwawieniem z odbytu, którzy ukończyli 50. rok życia. Chorzy poniżej 50. roku życia powinni mieć wykonane badanie endoskopowe całego jelita grubego w przypadku obciążenia rodzinnego (choroba nowotworowa jelita grubego lub częste inne nowotwory występujące w rodzinie chorego). Kolonoskopia jest również zalecana w profilaktyce raka jelita grubego u osób zdrowych, które ukończyły 50. rok życia. Wykonanie kolonoskopii trwa od 30 do 45 minut. Badaniu towarzyszą wyraźne dolegliwości bólowe, dlatego też jest coraz częściej wykonywane w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

5. Leczenie żylaków odbytu

Podstawowym sposobem leczenia choroby hemoroidalnej jest postępowanie zachowawcze. W razie braku poprawy konieczne jest zastosowanie chirurgicznych metod małoinwazyjnych lub w niektórych przypadkach leczenie operacyjne. Celem leczenia zachowawczego jest wyeliminowanie przyczyn powstawania choroby hemoroidalnej (zaparcia, nadmierne parcie na stolec, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia) oraz likwidacja objawów choroby (krwawienie, świąd, ból, trudności w utrzymaniu higieny osobistej).

Do najczęściej stosowanych w leczeniu zachowawczym preparatów proktologicznych zalicza się maści, czopki, żele, nasiadówki, środki zmiękczające stolec. Preparaty te są szczególnie przydatne w ostrym okresie choroby, gdy występuje nasilony świąd, krwawienie i poczucie dyskomfortu. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzą świąd, zwiększają napięcie ściany naczyń włosowatych i zmniejszają ich przepuszczalność, hamują przekrwienie towarzyszące zaostrzeniu choroby. Miejscowe preparaty proktologiczne powinny być stosowane jedynie w okresie zaostrzenia objawów choroby i nie dłużej niż 7 do 10 dni.

W przypadku niepowodzenia opisanych powyżej sposobów postępowania, konieczne może się okazać leczenie operacyjne. Wykonywane są zabiegi chirurgiczne, takie jak: zaciśnięcie hemoroidów za pomocą specjalnych gumowych opasek zakładanych u ich podstawy, skleroterapia/obliteracja (wstrzyknięcie do wnętrza żylaków substancji powodującej ich zarastanie), zabiegi kriochirurgiczne (zamrożenie żylaków ciekłym azotem), koagulacja (wypalenie żylaków laserem lub promieniowaniem podczerwonym) oraz haemoroidektomia, czyli operacyjne wycięcie guzków krwawniczych.

Bibliografia

 • Noszczyk W. Żylaki i inne choroby żył, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3142-7
 • Noszczyk W., Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~nieszczesnik
~nieszczesnik

Powiem szczerze, ze tez uwazalem ta przypadlosc za wstydliwa. Mam troche mniej niz 30 lat. Zlekcewazylem pierwsze powazne objawy i wypadanie h... okolo kilku lat temu podczas zaparc/ biegunek. Leczylem sie masciami, czopkami itp. Samemu leczenie takich spraw - odradzam. Doszlo do tego, ze po 4 latach powrocily - trzeba bylo wykonac nacięcie zakrzepniętego żylaka odbytu i wyciskac skrzepy co bylo bardzo nieprzyjemne i pozniej mega bolesne mimo znieczulenia. Chirurg super specjalista wykonal naciecie - bolalo przez 3-4 dni, ale bylo warto. Mimo to 3 tygodnie po wyleczeniu lewej strony - te cholers_wa pojawily sie w takiej samej sile po lewej stronie!!!! Szczerze juz nie daje sobie z tym rady - ide dzis na zabieg usuniecia teraz tych zlosnikow... wszystkich niepewnych namawiam na szybkie wizyty u DOBRYCH proktologow i zycze powodzenia w leczeniu przypadlosci. Oby was to ominelo! PS kazdy czlowiek ma 3 zylaki odbytu, ktore moga zachorowac! Mi zostanie juz tylko 33% z nich ...

Odpowiedz

Porady ekspertów

Choroba odbytu - skąd biorą się krostki?

Witam! Mam pewien problem. Od około 6 tygodni w okolicach odbytu pojawiły się krostki, jakby...

lek. Magdalena Szymańska Porady udziela lek. Magdalena Szymańska lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 2 odpowiedzi Krwawienie podczas wypróżniania ~:

Witam.Mam 22 lat.Od 4 dni mam krwawienie podczas wyprozniania,krwi jest sporo.Nie mam zadnych...

Artykuły Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu (hemoroidy) Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów powinno być przeprowadzone pod okiem specjalisty, jednak wiele osób uważa żylaki odbytu za wstydliwą dolegliwość, z która nie chce udać się do lekarza. Ból pojawiający się przy hemoroidach można łagodzić...

Żylaki odbytu (hemoroidy) Zioła na hemoroidy

Hemoroidy to bolący problem wielu osób po 30 roku życia. Choroba hemoroidalna objawia się świądem, pieczeniem, jasnoczerwonymi śladami krwi na stolcu i papierze toaletowym. Ciepiącym często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia. Jednym...

Żylaki odbytu (hemoroidy) Fakty i mity na temat hemoroidów

Hemoroidy to bardzo powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Powodują ból, pieczenie, a nawet krwawienie. Kilka sprawdzonych informacji niewątpliwie pomoże osobom cierpiącym na chorobę hemoroidalną. Co więcej, znajomość pewnych faktów pozwoli...

Żylaki odbytu (hemoroidy) Hemoroidy u kobiet

Ból, podrażnienie, krwawienie... Prawie jedna trzecia dorosłych osób cierpi na hemoroidy. Większość z nich tak bardzo krępuje ta dolegliwość, że nie mają odwagi pójść do lekarza lub porozmawiać z farmaceutą. Co to są hemoroidy? Choroba hemoroidalna występuje, gdy żyły znajdujące się w okolicy odbytu powiększają się i tworzą się guzki krwawnicze, czyli właśnie hemoroidy, inaczej żylaki odbytu. Hemoroidy powodują uczucie dyskomfortu bardziej lub mniej odczuwalne,...

Żylaki odbytu (hemoroidy) Sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to żylaki znajdujące się w okolicach odbytu. Kiedy są nabrzmiałe i podrażnione, mogą powodować ból, a nawet krwawienie. Co robić, gdy pojawi się choroba hemoroidalna? Najczęściej hemoroidy znikają samoistnie po tygodniu lub dwóch.

Żylaki odbytu (hemoroidy) Jak zapobiegać hemoroidom?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to nadal wstydliwa dolegliwość. Może jednak przysporzyć wiele kłopotów. Za hemoroidy odpowiedzialność ponoszą zła dieta i nieodpowiedni styl życia. Zdrowe guzki krwawnicze uszczelniają kanału odbytu. Przyczyny...

Leczenie hemoroidów zewnętrznych
Żylaki odbytu (hemoroidy) Leczenie hemoroidów zewnętrznych

Choroba hemoroidalna ze względu na częstość występowania stanowi bardzo ważny problem dzisiejszej medycyny i często zalicza się ją do schorzeń cywilizacyjnych. Według ostatnich szacunków dotyka nawet ponad jedną czwartą dorosłych ludzi na całym...

Żylaki odbytu (hemoroidy) Hemoroidy a inne choroby odbytu

Głównym objawem choroby hemoroidalnej, zwanej potocznie żylakami odbytu, jest krwawienie oraz uczucie niepełnego wypróżnienia podczas oddawania stolca. Czasami występuje również świąd, pieczenie, a rzadziej ból w okolicy...

Jak leczyć hemoroidy?
Żylaki odbytu (hemoroidy) Jak leczyć hemoroidy?

Jak leczyć hemoroidy? To pytanie często zadają sobie osoby, u których zdiagnozowano to schorzenie naczyń krwionośnych. Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze odbytu, mogą powodować mniejsze lub większe dolegliwości. Żylaki odbytu można leczyć na wiele...

Żylaki odbytu (hemoroidy) Jak walczyć z hemoroidami?

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które znajdują się w odbycie, są złożone z drobnych poduszeczek wypełnionych krwią. Wraz z mięśniami uszczelniają kanał odbytu, dzięki czemu kał nie wypada z odbytnicy. Kiedy się powiększą, są wstydliwym...

Przyczyny hemoroidów
Żylaki odbytu (hemoroidy) Przyczyny hemoroidów

Choroba hemoroidalna, żylaki odbytu, choroba guzków krwawniczych – to określenia dotyczące tego samego schorzenia chorobowego. Problem ten choć jest kłopotliwy, wstydliwy i bardzo uciążliwy, wiele osób krepuje się powiedzieć o nim...

Leczenie hemoroidów wewnętrznych
Żylaki odbytu (hemoroidy) Leczenie hemoroidów wewnętrznych

Choroba hemoroidalna jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. Jako wstydliwa i bardzo często zaniedbywana przez pacjentów stanowi swoisty temat tabu. Aktualna medycyna przynosi nam natomiast wiele strategii...

Objawy hemoroidów. Czy tylko ból?
Żylaki odbytu (hemoroidy) Objawy hemoroidów. Czy tylko ból?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to dość częsta i dokuczliwa dolegliwość. Są to niewielkie sploty naczyniowe wypełnione krwią i usytuowane w kanale odbytu. Ich obecność utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego, a z czasem...

Hemoroidy
Żylaki odbytu (hemoroidy) Hemoroidy

Hemoroidy, czyli precyzyjniej choroba hemoroidalna (choroba guzków krwawniczych odbytu, żylaki odbytu) to najczęstsze schorzenie proktologiczne. Stanowi poważny problem społeczny, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających...

Czy leczenie hemoroidów jest bolesne?Odtwórz wideo
Żylaki odbytu (hemoroidy) Czy leczenie hemoroidów jest bolesne?

Sposób leczenia żylaków odbytu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Hemoroidy różnicuje się w zależności od teg,o czy wyszły poza kanał odbytu, czy też są zlokalizowane w jego wnętrzu. Niektóre rodzaje hemoroidów...

Co to są hemoroidy?Odtwórz wideo
Żylaki odbytu (hemoroidy) Co to są hemoroidy?

Hemoroidy są uznawane za bardzo wstydliwy problem. Jednak wstyd nie powinien w żadnym przypadku wstrzymywać pacjenta przed wizytą u lekarza, badaniami i rozpoczęciem leczenia. Odpowiednio wcześnie wykryte są niezbyt trudne do wyleczenia. Potocznie...

Objawy hemoroidówOdtwórz wideo
Żylaki odbytu (hemoroidy) Objawy hemoroidów

Hemoroidy to nieprzyjemne i wstydliwe dolegliwości, guzki krwawnicze, które występują w żyłach. Cechują się bólem, kłuciem i krwawieniem podczas oddawania stolca. Bardzo często występuje świąd i wyczuwalne pod skórą odbytu guzki. W...

Jak możemy zapobiegać hemoroidom?Odtwórz wideo
Żylaki odbytu (hemoroidy) Jak możemy zapobiegać hemoroidom?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to dolegliwość, której można zapobiegać. Objawiają się one krwawieniem, a także bólem w okolicy odbytu. Jakie są przyczyny ich pojawienia się? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Osoby, które chcą uniknąć...

Metody leczenia hemoroidówOdtwórz wideo
Żylaki odbytu (hemoroidy) Metody leczenia hemoroidów

Sposób leczenia hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz predyspozycji pacjenta. Pierwszym etapem leczenia jest zmiana stylu życia oraz dbałość o higienę defekacji. Odpowiednia dieta bogata w błonnik powinna uregulować...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij