Trwa ładowanie...

18-latka zmarła na raka jelita grubego. To najmłodsza ofiara nowotworu w Wielkiej Brytanii

Charlotte Simpson z Hampshire stoczyła krótką czteromiesięczną bitwę po tym, jak zdiagnozowano u niej raka jelita grubego w czwartym stadium. Jej objawy nie zwiastowały najgorszego. To jedna z najmłodszych ofiar tego nowotworu w Wielkiej Brytanii.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

1. Zdiagnozowano rak jelita grubego

Charlotte była szczęśliwą młodą kobietą, która przygotowywała się do matury i była zakochana w innym uczniu, 19-letnim Scottie Dickinsonie. Miała nadzieję, że będzie kontynuowała naukę na uniwersytecie i chciała uzyskać stopień naukowy w zakresie nauczania podstawowego na Uniwersytecie w Winchester.

Charlotte
Charlotte (Facebook)

Charlotte po raz pierwszy skarżyła się na silny ból brzucha w październiku ubiegłego roku, ale badania krwi wykryły tylko anemię, a nastolatce podano tabletki żelaza. Kilka miesięcy później nadal nie czuła się lepiej, traciła na wadze i czuła się zmęczona.

W połowie grudnia nastolatka wykryła krew w stolcu - częsty objaw raka jelita grubego. Jednak wszyscy uznali to za hemoroidy. Mimo wprowadzanych zaleceń Charlotte dalej skarżyła się na dolegliwości. Wtedy została skierowana na kolonoskopię w Southampton General Hospital.

W styczniu lekarze powiedzieli jej, że prawdopodobnie ma raka jelita grubego. Charlotte miała odpowiedzieć:

"Niemożliwe, mam dopiero 18 lat".

Jej matka, Sarah, powiedziała, że kiedy zdiagnozowano u niej raka, Charlotte nie straciła nadziei.

"Cała postawa Charlotte od samego początku była niesamowita. Wierzyła, że będzie dobrze" – powiedziała Sarah.

Charlotte
Charlotte (Facebook)

Charlotte rozpoczęła chemioterapię i immunoterapię na początku lutego, ale miesiąc później badanie wykazało, że rak rozprzestrzenił się na jej żołądek i węzły chłonne.

W kwietniu dano jej zaledwie kilka tygodni życia, ale ponieważ podczas lockdownu liczba odwiedzających była ograniczona tylko do jednej osoby, jej rodzice podjęli decyzję o przeprowadzce do domu.

Dwa tygodnie później Charlotte zmarła spokojnie w swoim domu 22 maja o godzinie 10.50.

W nekrologu opublikowanym online Charlotte została opisana jako piękna i miła dusza, dzięki której wszyscy, których spotkała, czuli się tak wyjątkowi i tak kochani.

2. Rak jelita grubego

Po śmierci Charlotte jej matka stwierdziła, że jest zdeterminowana, by zwiększyć świadomość na temat raka jelita grubego u nastolatków.

"Nie chcę, aby inne rodziny rozpaczały jak my" - powiedziała.

Według organizacji charytatywnej Bowel Cancer UK Charlotte jest jedną z zaledwie trzech nastolatków w jej wieku, w wieku od 15 do 19 lat, u których co roku diagnozuje się chorobę.

Rak jelita grubego zwykle dotyka grupy wiekowe powyżej 50. roku życia, ale organizacja charytatywna twierdzi, że wzrosła liczba młodych ludzi dotkniętych tą chorobą.

Rak może rozwinąć się w każdej części jelita. Jest to twór, który pojawia się we wnętrzu i powoli zajmuje też jego zewnętrzną ściankę. Za pomocą naczyń krwionośnych i chłonnych może przenieść się również na powierzchnię wątroby, płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.