19-latkę zaczęły męczyć bóle głowy. Zmarła kilkanaście miesięcy później
Courtney Hector z angielskiego Bracknell w Berkshire miała 19 lat i całe życie przed sobą. Śmiałych planów nie udało jej się jednak ziścić. Podstępna choroba odebrała nastolatce sprawność, a później życie.
1. Uporczywe bóle głowy
Courtney rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Birmingham City w 2021 roku. Natłok nauki i stres sprawiły, że zaczęła skarżyć się na bóle głowy, tak przynajmniej myślała. Swoje dolegliwości początkowo starała się ignorować.
Intensywne studia sprawiły, że 19-latka coraz częściej musiała sięgać po tabletki przeciwbólowe. Kilka razy jednak trafiła do szpitala, gdyż nie była w stanie dłużej wytrzymać rozdzierającego bólu głowy.
W styczniu 2022 roku lekarze postanowili przeprowadzić dokładne badania. Wtedy odkryto, że w mózgu Courtney znajduje się niewielka narośl. Przepisano jej sterydy, aby zmniejszyć obrzęk.
Ostatecznie konieczna okazała się operacja, by zmniejszyć ciśnienie wewnątrz czaszki. Zabieg wypadł pomyślnie i 19-latka odetchnęła z ulgą. Była przekonana, że to koniec jej problemów zdrowotnych.
2. Nowotwór powrócił
W marcu 2022 roku Courtney znów zaczęła się źle czuć. Wróciły potworne bóle głowy i powoli traciła wzrok. Natychmiast skierowano ją na biopsję, przeszła która wykazała, że dziewczyna cierpi na guz mózu. Courtney przeszła więc wyczerpujące cykle chemioterapii.
Leczenie jednak nie przyniosło żadnych rezultatów. U 19-latki rozwinęła się cukrzyca typu 1, straciła słuch oraz kontrolę nad lewą stroną ciała. Początkowo niegroźny guz zaatakował organizm studentki ze zdwojoną siłą.
Przez kolejne miesiące leczenie okazało się nieskuteczne, a stan Courtney nieustannie się pogarszał. W listopadzie 2022 roku nowotwór rozprzestrzenił się na górną część kręgosłupa, więc przewieziono ją na oddziale intensywnej terapii.
Kilka dni później 19-latka zapadła w śpiączkę, a następnie zmarła 3 grudnia 2022 roku. Zrozpaczona mama Courtney apeluje do wszystkich młodych osób, by nie bagatelizowały alarmujących objawów. Nowotwór może zaatakować w każdym wieku.
3. Objawy guza mózgu
Według Brain Tumor Charity zmiany w osobowości mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym rozwijającego się nowotworu mózgu. Choroba sprawia, że ludzie łatwiej się irytują, a także stają się agresywni, zdezorientowani lub zapominalscy.
Wśród niektórych pacjentów pojawiają się wahania nastroju i trudności w planowaniu, organizowaniu lub identyfikowaniu emocji oraz stany lękowe. Dzieje się tak, ponieważ mózg uciska płat czołowy, który kontroluje zachowanie i emocje.
Nowotwór może również prowadzić do uszkodzenia nerwów, co wpływa na mimikę twarzy. Porażenie nerwów może też spowodować unieruchomienie twarzy w określonej pozycji.
U chorych niekiedy dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, przez co tracą zdolność czytania, a nawet myślenia. Jest to szczególnie częste w przypadku guzów śródmózgowia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.