35-latek zmarł podczas seksu. Winny był "nadmierny orgazm"
Chociaż przypadki zgonu podczas stosunku nie są częste, to dotykają nawet 30-latków. Tak było w przypadku mężczyzny z Malawi, który w łóżku nagle stracił przytomność. Jakie choroby mogą zwiększać ryzyko takiej śmierci?
1. Młodego mężczyznę zabił seks
Śmierć podczas seksu stanowi blisko 0,2 proc. przypadku nagłych zgonów. Bezpośrednim winowajcą nie jest oczywiście nieszczęśliwy wypadek czy sam błogostan, ale najczęściej choroby układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko zwiększa miażdżyca, rozwarstwienie aorty, choroba wieńcowa i zapalenie serca. Niestety, śmierć podczas stosunku nie dotyka tylko starszych mężczyzn. Zagrożeni są także młodsi panowie i kobiety.
Niedawny taki przypadek dotyczył Charlesa Majawa. Podczas seksu 35-latek stracił przytomność. Przerażona partnerka wezwała natychmiast pogotowie, jednak ratownicy byli już bezradni. Późniejsza sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu był krwotok w mózgu - w wyniku "nadmiernego orgazmu pękły naczynia krwionośne w głowie mężczyzny".
Lekarze ostrzegają młodych mężczyzn - oni także muszą uważać podczas seksu. Z wcześniejszych badań niemieckich naukowców wynika, że śmierć związana ze stosunkiem seksualnym spotyka najczęściej mężczyzn w wieku 55-60 lat. Najnowsza praca naukowa zespołu z St. George's University of London dowodzi jednak, że sprawa prezentuje się nieco inaczej. Badacze przestudiowali 6800 przypadków nagłej śmierci. Chociaż odsetek zgonów związanych ze stosunkiem płciowym był podobny (0,2 proc.) to średnia wieku najbardziej zagrożonej grupy wyniosła 38 lat.
2. Najczęstsze przyczyny śmierci podczas seksu
Do przyczyn, które najczęściej prowadzą do zgonu w ogniu cielesnych uniesień, należą:
- wady anatomiczne (często warunkowane genetycznie) w obrębie serca i naczyń. Zaliczyć do nich możemy m.in. kardiomiopatie, ale także tętniaki - w tym tętniaki mózgu,
- rozwarstwienie aorty - ten patologiczny stan sprawia, że krew pod wysokim ciśnieniem zaczyna dosłownie rozrywać aortę, dlatego może być to groźne podczas każdej intensywnej aktywności fizycznej,
- choroby związane z zaburzeniem rytmu serca, u niektórych osób mogą one prowadzić do nagłej śmierci sercowej,
- choroba wieńcowa - naczynia wieńcowe natleniają mięsień sercowy. Jeśli są chorobowo zmienione, serce zaczyna zużywać więcej tlenu niż jest mu dostarczane, co może prowadzić do zawału.
Nie można jednak podchodzić do seksu negatywnie - jest on jedną z potrzeb zakodowanych w ludzkiej fizjologii. Oprócz następstw związanych z planowaniem rodziny pozwala także rozładować stres, a także może zwiększać poczucie bezpieczeństwa oraz spełnienia. Warto jednak podchodzić do niego z ostrożnością i dozą krytycyzmu dla swoich możliwości, zwłaszcza w przypadku zaniedbywania zdrowia sercowego.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.