5 niezbyt mądrych rzeczy, które robimy chcąc jak najszybciej pozbyć się przeziębienia

Sezon przeziębień rozpoczął się na dobre. Wielu osób nie ominą w tym roku dolegliwości takie jak katar, kaszel, gorączka czy bóle mięśni. Są osoby, które podejdą do niej we właściwy sposób – odwiedzą lekarza i podejmą kroki, które skrócą czas choroby do minimum. Nie wszyscy jednak podchodzimy do przeziębienia tak, jak powinniśmy. Chcąc jak najszybciej wyzdrowieć popełniamy błędy, które jedynie przeciągają czas choroby, a czasami wręcz zagrażają naszemu zdrowiu. Sprawdź, czy też je popełniasz.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Za dużo leków

Zaczynasz kaszleć, więc sięgasz po syrop. Niestety po kilkunastu minutach dolegliwości nie ustają, więc decydujesz się na kolejną dawkę, w międzyczasie łykając tabletkę na kaszel i coś dodatkowego, co pomoże na ból głowy. Czy leki po prostu nie działają? Nie, po prostu potrzebują odpowiedniego czasu, aby wywołać pożądane efekty. Chorzy nie są jednak cierpliwi i bardzo często przesadzają z dawkami leków. Nie przynosi to jednak oczekiwanych efektów – nadmiar leków nie przyczyni się do szybszego uporania się z chorobą. Może wręcz prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych, poczynając od nudności, bólu głowy i wysypki, aż do groźnych reakcji alergicznych.

Czym popija się leki?
Czym popija się leki?

Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć...

zobacz galerię

2. Zbyt mocne wydmuchiwanie nosa

Katar to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości w trakcie przeziębienia. Aby zyskać chociaż chwilową ulgę wydmuchujemy nos coraz mocniej i mocniej. To z pozoru idealne rozwiązanie, może być jednak przyczyną poważniejszych problemów. Podczas bardzo mocnych prób pozbycia się wydzieliny z nosa może ona dostać się do zatok. To z kolei najlepsza droga do zainfekowania ich bakteriami. Jeżeli więc dręczy nas katar starajmy się wydmuchiwać nos delikatnie lub sięgać po preparaty, które przyniosą nam ulgę.

3. Antybiotyki

Jeżeli twoja choroba jest poważna i lekarz zaleci terapię antybiotykami to nie ma co do niej przeciwskazań. Problem zaczyna się, kiedy chcemy leczyć się nimi sami. Przeziębienie dosięga nas nagle, a w domu znajdujemy kilka tabletek, które pozostały po ostatniej (pewnie zbyt wcześnie przerwanej) antybiotykoterapii. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie, a nie wirusy, które powodują twoją chorobę. Dodatkowo mogą znacząco obniżyć odporność organizmu, a przyjmowane bez kontroli lekarza – także poważniejsze efekty.

4. Spray na katar

Różnego rodzaju spraye rzeczywiście mogą przynieść ulgę i pozwolą ci cieszyć się chwilami bez kataru i zatkanego nosa. Każdy z nich posiada jednak ściśle określone dawkowanie i czas, przez który możemy go bezpiecznie używać. Co dzieje się kiedy stosujemy go zbyt długo? Osiągamy efekt odwrotny do zakładanego. Specyfik może podrażnić naszą śluzówkę i wręcz nasilić katar oraz nieżyt nosa, narażając nas na dłuższą rekonwalescencję.

5. Kawa na wszelkie problemy

Przeziębienie wydaje się niegroźną dolegliwością, więc chcemy ją przeczekać bez należytego odpoczynku i kilku dni spędzonych w domu. Jako paliwa używamy kawy, która ma dać kopa energii i pomóc przeżyć ciężki dzień. Niestety powoduje ona również odwodnienie, które jedynie przedłuży naszą chorobę. Brak odpoczynku także nie zadziała na naszą korzyść, a jedyne co osiągniemy to pogłębianie się przeziębienia i jego efektów.

Najlepsza rada na sezon przeziębień? Jeżeli dopadnie cię choroba po prostu zostań w domu. Trzy dni spędzone w łóżku, odpowiednie nawadnianie organizmu i leki przepisane przez lekarza, przyjmowane zgodnie z jego zaleceniem, to najlepsze co możemy zrobić. Nie da się skrócić czasu, którego organizm potrzebuje aby zwalczyć infekcję. Wszelkie cudowne sposoby i samodzielne leczenie tylko przedłużą okres choroby.

Czy znasz inne domowe sposoby leczenia przeziębienia? Zobacz co piszą na ten temat forumowicze w wątku "Piwo z jajkiem na przeziębienie".

5 niezbyt mądrych rzeczy, które robimy chcąc jak najszybciej pozbyć się przeziębienia
5 niezbyt mądrych rzeczy, które robimy chcąc jak najszybciej pozbyć się przeziębienia (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy