Pielęgniarka była świadkiem wielu zgonów. Opowiada, czego żałują umierający
Bronnie Ware, pielęgniarka specjalizująca się w opiece paliatywnej, poświęciła znaczną część swojej kariery na wsparcie osób w ostatnich chwilach życia. W swojej bestsellerowej książce podzieliła się z czytelnikami pięcioma najczęstszymi życiowymi błędami, których "jej" pacjenci żałowali na łożu śmierci.
1. Poświęcenie życia na pracę
Wiele osób, zwłaszcza mężczyzn z pokolenia "tradycyjnych żywicieli rodzin", wyrażało żal z powodu nadmiernego poświęcenia się życiu zawodowemu, kosztem chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Pieniądze, choć ważne, nie mogą ich zdaniem zastąpić straconego czasu z bliskimi.
2. Życie według oczekiwań innych
Równie często pacjenci Ware wyrażali głęboki żal związany z rezygnacją z realizacji własnych marzeń i aspiracji, co postrzegali jako ugięcie się pod ciężarem oczekiwań innych osób lub presji społecznej. Zamiast podążać za głosem własnego serca i realizować osobiste pragnienia, wielu z nich wybrało drogę, która była uważana za akceptowalną lub pożądaną przez otoczenie.
3. Utrata kontaktów z przyjaciółmi
Niektórzy, spoglądając wstecz na swoje życie, żałowali, że zaniedbali cenne przyjaźnie. W codziennym zabieganiu nieświadomie spychali te relacje na dalszy plan, poświęcając swój czas sprawom, które w danej chwili wydawały się ważniejsze - karierze, obowiązkom domowym czy nowym zainteresowaniom.
Z perspektywy czasu uświadamiali sobie jednak, że to właśnie te przyjaźnie wnosiły autentyczną wartość i głębię do ich życia.
4. Brak wyrażenia uczuć
Pacjenci na łożu śmierci wyrażali również żal z powodu tłumienia swoich emocji przez większość życia. Wielu z nich, starając się unikać konfliktów, nie wyrażało swoich uczuć otwarcie, co ostatecznie sprawiało, że nie wykorzystywali w pełni swoich osobistych możliwości i często skutkowało rozwojem chorób związanych z długotrwałym stresem emocjonalnym.
5. "Odmowa szczęścia"
Ostatni z głównych żalów pacjentów Ware dotyczył strachu przed zmianami i lęku przed niezadowoleniem innych, które skłoniły ich do wybierania bezpiecznych dróg życiowych. Tendencja do unikania ryzyka i zmian prowadziła do życia, które wydawało się łatwiejsze lub bardziej komfortowe, ale ostatecznie wiązało się z poczuciem niespełnienia i brakiem autentycznego szczęścia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.