Trwa ładowanie...

5 rzeczy o kołdrach obciążeniowych, których nie wiesz

Avatar placeholder
27.11.2018 11:58
5 rzeczy o kołdrach obciążeniowych, których nie wiesz
5 rzeczy o kołdrach obciążeniowych, których nie wiesz (mat. prasowe)

Kołdra obciążeniowa, niemal natychmiast po okryciu się nią, przynosi odprężenie, błogie uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Wiele osób przyrównuje ten stan do efektu relaksacyjnego masażu. Czego jeszcze nie wiesz o kołdrach obciążeniowych?

Działanie kołdry obciążeniowej często porównywane jest do masażu
Działanie kołdry obciążeniowej często porównywane jest do masażu (mat. prasowe)

Komfort i przyjemność korzystania z kołdry obciążeniowej doceniają ją i dorośli, i dzieci. Co sprawia, że wszyscy chcą ją mieć?

1. Kołdra obciążeniowa – osobisty masażysta

Rozłożony równomiernie ciężar kołdry obciążeniowej oddziałuje na głęboko położone partie ciała. Niczym wytrawny masażysta, dotykiem rozluźnia mięśnie, delikatnie naciska na stawy i ścięgna. Jednocześnie głęboki ucisk wyzwala dodatkowe pokłady tzw. hormonów szczęścia - serotoniny i dopaminy. Dzięki temu, po nocy przespanej pod kołdrą obciążeniową budzimy się odprężeni i pełni energii.

2. Kołdra zamiast kołysanki

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nie możesz zasnąć? Wiercisz się w łóżku, godzinami licząc barany? Kołdra obciążeniowa rewelacyjnie radzi sobie z tym problemem. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, okrycie ciężką kołdrą skraca czas zasypiania nawet do kilku minut!

Co równie istotne, kołdra obciążeniowa zapobiega częstemu wybudzaniu się ze snu, sprawiając w ten sposób, że budzimy się naprawdę wypoczęci. Tę zaletę szczególnie doceniają rodzice dzieci, które wcześniej często przenosiły się nocą do sypialni dorosłych. Terapeutyczne obciążenie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znacząco ogranicza dziecięce, nocne wędrówki.

3. Bezpieczne schronienie

Kołdra obciążeniowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia o podłożu lękowym. Jej wyraźnie odczuwalny ucisk działa tonująco na rozdygotane ciało i nerwy. W ten sposób łatwiej jest wyciszyć umysł i zasnąć.

Kojące działanie kołdry obciążeniowej jest z dużym powodzeniem wykorzystywane w przypadku nadpobudliwych dzieci. Nagromadzony w ciągu dnia stres, przerażenie nadmiarem bodźców, czy irytację można szybko zniwelować przez nałożenie kołdry obciążeniowej. Aby odzyskać spokój, wystarczy zrobić sobie kilka minut przerwy między zajęciami, okryć się kołdrą na kilka minut i wrócić do codziennych zajęć z nową energią i lepszą koncentracją.

Kołdra obciążeniowa może stanowić bezpieczne schronienie dziecka
Kołdra obciążeniowa może stanowić bezpieczne schronienie dziecka (mat. prasowe)

4. Kołdra obciążeniowa pomaga przezwyciężyć ból

Co robimy, gdy stłuczemy kolano, uderzymy się w ramię, lub gdy zaatakuje nas ból brzucha? Zwykle uciskamy to miejsce, próbujemy je rozmasować i w ten sposób zminimalizować nieprzyjemne uczucie. Kołdra obciążeniowa działa podobnie. Równomiernie uciskając na całe ciało, koi ból w punktach, w których jest on skumulowany. Swoim ciężarem powoduje, że ból rozkłada się na większą powierzchnię ciała, tracąc przy tym na swej sile.

To doskonała pomoc dla osób cierpiących na różnego rodzaju bóle – przewlekłe, pooperacyjne, menstruacyjne, etc.

5. Kołdra obciążeniowa - ulubienica fizjoterapeutów

Obciążenie charakterystyczne dla kołdry obciążeniowej jest od lat chętnie wykorzystywane przez fizjoterapeutów w pracy z dziećmi i dorosłymi z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz zaburzeniami rozwojowymi.

Poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń z kołdrą obciążeniową (np. rolowanie ciała) oraz regularne stosowanie kołdry w czasie wypoczynku poprawia się jakość życia i sposób funkcjonowania osób cierpiących na dziesiątki różnych zaburzeń, począwszy od zaburzeń zwykle przypisywanych dzieciom, np. ADHD po schorzenia wieku dojrzałego, np. chorobę Parkinsona.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://senso-rex.com/

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze