Trwa ładowanie...

5 zasad, jakich powinien przestrzegać alergik

Avatar placeholder
27.11.2018 09:37
Istnieje kilka zasad, o których każdy alergik powinien pamiętać
Istnieje kilka zasad, o których każdy alergik powinien pamiętać

Wiosna w pełni, a wraz z nią pylenie. Alergik w tym czasie musi mieć się na baczności, aby katar sienny, kaszel czy łzawienie oczu nie były uciążliwe, a samopoczucie nie pogarszało się.

spis treści

Od kwietnia do połowy maja kwitnie brzoza, do końca lipca pylą wszelkie trawy, zaś w sierpniu i na jesieni rozpoczyna się pylenie chwastów, z bylicą i pokrzywą włącznie. U osób uczulonych na drzewa, trawy i chwasty objawy uczulenia mogą utrzymywać się nawet od marca do października.

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Alergia może ujawnić się w każdym okresie życia. Chory zaś musi stawić czoło uciążliwym alergenom występującym zarówno w domu, jak i poza jego murami. Aby cieszyć się ciepłymi dniami, nie męcząc przy tym dolegliwościami alergicznymi, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

1. Otwieranie okien

Gdy mamy do czynienia z wysokim stężeniem pyłków w powietrzu, nie powinniśmy zbyt często otwierać okien czy wietrzyć pościeli. Uchroni nas to przed przenoszeniem wraz z nią pyłków do łóżka. Najlepszym momentem na przewietrzenie pomieszczeń jest czas po deszczu, kiedy alergeny te opadają na ziemię i nie unoszą się w powietrzu.

Alergik nie powinien też spać przy otwartym oknie. Zamiast przewietrzyć – lepiej przefiltrować. W tym celu warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza z odpowiednimi parametrami. Oczyszczacze np. z serii Oxygen firmy Electrolux niwelują z naszego otoczenia aż 99,97% zanieczyszczeń – nie tylko popularnych alergenów kurzu czy roztoczy, ale nawet pyłów, wirusów i bakterii oraz przykrych zapachów czy dymu papierosowego.

2. Spacer alergika

Będąc alergikami, bez sensu by było zamykać się w domu z powodu pyłków, podczas gdy na dworze jest piękna pogoda. Dlatego, jeśli już wychodzimy w nieprzyjazne środowisko, ważne jest, aby chronić swoje oczy i ciało. Należy zakładać cienką czapkę (do włosów idealnie przywiera mnóstwo pyłków roślin) i okulary słoneczne – to może ograniczyć objawy alergii. Dobrze jest, gdy po powrocie do domu weźmiemy szybki prysznic, aby zmyć z naszego ciała wszystkie pyłki.

3. Sprzątanie

Regularne sprzątanie odpowiednim odkurzaczem to podstawa w domu alergika
Regularne sprzątanie odpowiednim odkurzaczem to podstawa w domu alergika

Na butach, odzieży wierzchniej oraz ciele przenosimy wiele alergenów z zewnątrz do domu, na nasze dywany i meble. Pyłki mogą też dostać się przez otwarte okno. Pamiętajmy więc o częstszym odkurzaniu w okresie wiosennym. Warto więc mieć odkurzacz ze specjalnym, antyalergicznym filtrem. Podczas sprzątania neutralizuje on niemalże wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne z powietrza. Ponadto pozbywa się bakterii, większości wirusów oraz komórek grzybowych. Czyste powietrze i jak najmniejsza ilość roztoczy to główne warunki, które powinny być zapewnione alergikowi. To podstawa jego dobrego samopoczucia.

Specjalne zmywalne filtry AllergyPlus™ znajdziemy m.in. w odkurzaczu UltraSilencer™ ZEN Allergy. Dodatkowo urządzenia tego typu są wyposażone w antyalergiczne worki zaprojektowane tak, by optymalizować przepływ powietrza i siłę ssania, jednocześnie dbając o to, by wydobywające się powietrze było czyste i świeże. Nieukrywaną zaletą odkurzaczy jest też ich cicha praca. Warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt, jeśli decydujemy się zakupić sprzęt tego rodzaju. Odpowiednie końcówki ułatwią zaś odkurzanie parkietów, płytek ceramicznych i podłóg z dużą ilością pęknięć i szczelin, w których mogą zbierać się roztocza.

4. Nawilżone oczy i nos

Istotne jest, by w przypadku alergii, szczególnie dbać o oczy, które łzawią, są zaczerwienione i zwyczajnie – zmęczone, a także o nos, który jest bardzo nadwyrężony przez katar sienny. Oczom możemy ulżyć, płucząc spojówki, np. sztucznymi łzami. Do nosa polecane jest aplikowanie wody morskiej albo soli fizjologicznej. Nie podrażniają one i nie wysuszają śluzówki, ale za to dobrze nawilżają. Najlepiej wykonać te czynności po powrocie do domu oraz przed samym spaniem.

5. Wyjazdy i odpoczynek

Alergicy powinni świadomie wybierać miejsca wypoczynku w czasie wyjazdów weekendowych i wakacyjnych. Najlepiej relaksować się nad jeziorem albo morzem. Przy dużej wilgotności pyłki opadają na lustro wody i nie stanowią zagrożenia. Zalecany jest również wyjazd w góry. W środowisku górskim pyłki praktycznie nie występują. Niewskazane zaś są spacery w dolinach.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Electrolux

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze