Trwa ładowanie...

Abrazja – wskazania, zabieg, możliwe powikłania

Abrazja to zabieg ginekologiczny, który polega na redukcji endometrium w macicy. Znany jest pod nazwą „łyżeczkowanie macicy”. Na czym polega zabieg abrazji? Jakie są wskazania do obiegu? Jakie może mieć konsekwencje w przyszłości?

spis treści

1. Co to jest abrazja?

Abrazja to zabieg ginekologiczny, który kojarzy się głównie z poronieniem. Jednak nie jest stosowany tylko i wyłącznie kiedy kobieta straci ciążę. Jakie są wskazania, aby abrazja została wykonana?

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Abrazja powinna być wykonana po porodzie, jeśli nie ma pewności, że łożysko oddzieliło się prawidłowo od ścian macicy. Tak, jak już wspomniano, abrazja jest wykonywana po poronieniu, w celu usunięcie pozostałych tkanek.

Kolejne wskazania, w których wykonywana jest abrazja to: polipy w jamie macicy, polipy szyjki macicy, nieregularne i obfite miesiączki, (jeśli nie stwierdzono konkretnej przyczyny), krwawienia po menopauzie, podejrzenie raka śluzówki macicy, stwierdzenie pogrubienia warstwy śluzówki macicy. Innym ważnym wskazaniem jest diagnostyka niepłodności.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

W obecnej chwili kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji. To z kolei sprawia, że wybór

zobacz galerię

Abrazję w celach diagnostycznych wykonuje się również u kobiet po menopauzie. Reasumując – abrazja to zabieg wykonywany po to, by leczyć stany chorobowe macicy oraz diagnozować jej stan. Jeśli pobierany jest materiał do badań histopatologicznych, wówczas mowa jest o tak zwanej mikroabrazji.

2. Zabieg abrazji

Abrazja nie wymaga szczególnych przygotowywań. Nie jest również wymagane, aby pacjentka była na czczo. Początkowo podaje się kobiecie znieczulenie ogólne.

Następnie do pochwy wkładany jest wziernik, a na szyjkę macicy nakładane są tak zwane kulociągi (ich zadaniem jest utrzymanie stabilności macicy podczas wykonywania abrazji). Do rozszerzonej szyjki macicy wprowadza się łyżkę chirurgiczną, która służy do usuwania resztek zawartości macicy. Następnie materiał przekazywany jest do badań histopatologicznych.

Abrazja jest krótkim zabiegiem, bo trwa około 10 minut. Pacjentka może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach od zakończenia abrazji. Wymagana jest jednak opieka osoby bliskiej. Po abrazji kobieta może odczuwać bóle w dole brzucha, pojawić się może niewielkie krwawienie. Zaleca się, aby pacjentka wzięła około 2 dni wolnego w pracy. Należy również wstrzymać się od współżycia – przez około tydzień.

3. Abrazja szyjki macicy

Abrazja szyjki macicy polega na złuszczeniu endometrium wewnątrz samej szyjki macicy. Polipy usytuowane w szyjce macicy najczęściej powstają z powodu nadmiaru estrogenów. Często mają wielkość wiśni.

W pierwszym etapie leczenia stosuje się często leczenie hormonalne, które powinno prowadzić do zmniejszenia polipów. Jeśli ono nie pomoże, wtedy stosuje się histeroskopię, czyli bardziej nowoczesną i mniej inwazyjną metodę leczenia polegająca na usunięciu polipów oraz abrazję czyli złuszczenie endometrium. W skrajnych przypadkach, jeśli pobrane wycinki zawierają komórki nowotworowe, konieczne może być nawet usunięcie całej macicy.

Zobacz także:

4. Możliwe powikłania po zabiegu

Abrazja jest stosowana głównie po to, by ratować życie kobiety. Abrazja to prosty zabieg sprawdzający się w wielu przypadkach. Pamiętajmy jednak o tym, że każda ingerencja w ludzki organizm może być przyczyną powikłań.

Jakie powikłania może powodować abrazja? Po pierwsze istnieje ryzyko przebicia ściany macicy. Po drugie w przestrzeni jamy macicy może dojść do zakażenia. Trzeba liczyć się także z wystąpieniem krwawienia z jamy macic. Kolejnym powikłaniem, jakie może powodować abrazja jest zespół Ashermana, który polega na tworzeniu się zrostów wewnątrz jamy macicy. Zrosty mogą powstać w wyniku urazu podczas wykonywania abrazji. Symptomy wskazujące na zespół Ashermana to skąpe i bolesne miesiączki. Na szczęście ryzyko powikłań po abrazji jest niewielkie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Abrazja – wskazania, zabieg, możliwe powikłania
Abrazja – wskazania, zabieg, możliwe powikłania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza