Trwa ładowanie...

Aciprex – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
09.12.2021 13:49
Aciprex jest lekiem przeciwdepresyjnym. Stosuje się go w celu leczenia depresji, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń depresyjno-kompulsywnych. Lek Aciprex jest dostępny na receptę.
Aciprex jest lekiem przeciwdepresyjnym. Stosuje się go w celu leczenia depresji, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń depresyjno-kompulsywnych. Lek Aciprex jest dostępny na receptę. (Gettyimages)

Aciprex jest lekiem przeciwdepresyjnym. Stosuje się go w celu leczenia depresji, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń depresyjno-kompulsywnych. Lek Aciprex jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Aciprex

Substancja czynna leku Aciprex to escitalopram. Zadaniem tego leku jest oddziaływanie na serotoninę, która jest neuroprzekaźnikiem pomiedzy neuronami. Działanie escitalopramu polega na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej. Impulsy nerwowe wysyłane są częściej.

Ze względu na skutki uboczne powodowane przez lek Aciprex pacjenci przyjmujący lek nie powinni prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn.

Zobacz film: "Objawy towarzyszące depresji"

Tabletki Aciprex są dostępne w opakowaniach zawierających 28 oraz 56 tabletek o dawce 10 mg.

2. Jakie są wskazania do stosowania?

Wskazania do stosowania leku Aciprex to leczenie dużych epizodów depresyjnych, zaburzeń lęku napadowego z agorafobią lub bez niej, fobii społecznej oraz zaburzeń depresyjno-kompulsywnych.

3. Kiedy nie należy stosować leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Aciprex to: uczulenie na składniki leku, padaczka, mania, przyjmowanie doustnych, leków przeciwzakrzepowych, choroba niedokrwienna serca.

Preparat Aciprex jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych i nie powinien być podawany osobom poniżej 18. roku życia.

4. Jak bezpiecznie dawkować Aciprex?

Dawka leku Aciprex zależy od schorzenia na jakie jest przypisana. Przy ciężkich epizodach depresji oraz zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych stosuje się zwykle 10 mg Aciprex na dobę. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę Aciprex do 20 mg na dobę.

Poprawa w leczeniu depresji lekiem Aciprex widoczna jest po około 2-4 tygodniach. Kuracja lekiem Aciprex powinna być kontynuowana przez minimum 6 miesięcy po ustąpieniu objawów depresji.

W leczeniu fobii społecznej stosuje się 10 mg leku Aciprex. Dawka leku Aciprex może być zmniejszona do 5 mg na dobę, ale również może być zwiększona do maksymalnej dawki dobowej leku Aciprex czyli 20 mg. Leczenie fobii społecznej lekiem Aciprex trwa 12 tygodni.

Preparat Aciprex zazwyczaj stosuje się rano podczas posiłku lub bez względu na niego i popija wodą.

Cena leku Aciprex to ok. 17 zł za 28 tabletek.

Zobacz także:

5. Jakie są skutki uboczne stosowania?

Skutki uboczne leku Aciprex to: niedrożność nosa, zapalenie zatok, problemy z apetytem, lęk, niepokój ruchowy, nietypowe sny, problemy z zasypianiem, senność, ziewanie i zawroty głowy.

Pacjenci stosujący lek Aciprex skarżą się na takie dolegliwości jak: zaparcia, biegunka, bóle stawów, bóle mięśni, wymioty, suchość w jamie ustnej, nadmierne pocenie się, problemy seksualne związane z zaburzeniem wytrysku, zaburzeniami wzwodu, osłabieniem libido i problemami z osiągnięciem orgazmu.

Działania niepożądane leku Aciprex to także: zmęczenie, gorączka, zwiększenie masy ciała, pokrzywka, wysypka na skórze, świąd, pobudzenie, nerwowość, stan dezorientacji, zaburzenia widzenia, szumy uszne, wypadanie włosów, krwawienia z pochwy, obrzęki nóg i rąk, przyspieszenia akcji serca oraz krwawienia z nosa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.