Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

ADD – charakterystyka, objawy, leczenie

ADD (Attention Deficit Disorder) jest to zespół zaburzeń koncentracji przy którym może występować nadpobudliwość ruchowa. ADD jest pochodną ADHD. Kogo dotyka ADD? Jak objawia się ADD?

Zobacz film: "Skiba - Przyszłość dziecka z ADHD"

spis treści

1. ADD – charakterystyka

ADD jest zaburzeniem dotykającym dzieci i osoby dorosłe. Przyczyny ADD są niejednoznaczne i ciężko wskazać jeden główny powód ADD. Jedną z teorii powstawania ADD są obciążenia genetyczne. Obserwuje się, że ADD występuje w rodzinach, w których wcześniej zdiagnozowano już takie przypadki. Przyczyną ADD może być także ilość neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Jako prawdopodobne czynniki powstawania ADD wymienia się stosowanie substancji psychoaktywnych przez kobiety w ciąży (alkohol, narkotyki), palenie papierosów, wcześniactwo oraz narażenie pacjenta na substancje toksyczne np. ołów.

Osoby cierpiące na ADD często są w stanie dezorientacji. Może wydawać się, że takie osoby ciągle marzą i nie uważają co się wokół nich dzieje. Zaburzenia koncentracji nasilają się w wieku szkolnym, wówczas zauważalne są trudności z przyswajaniem materiału. Dzieci z ADD mają trudności z czytaniem i pisaniem. Mogą pojawić się także cechy dysgrafii.

Dzieci z ADD często na tle klasy są odbierane jako dzieci młodsze lub mniej dojrzałe emocjonalnie. ADD może przejść w ADHD. Diagnostyka ADD jest trudna, ponieważ nie ma takich objawów jak ADHD, dlatego też ADD może być stwierdzone dopiero w dorosłym życiu.

ADD może przysporzyć wielu problemów nie tylko w życiu rodzinnym, ale i zawodowym. To zaburzenie może także stwarzać problemy w nawiązaniu relacji międzyludzkich.

Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Objawy ADHD u dzieci (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Czym jest ADHD? ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej pojawia się zazwyczaj w wieku pięciu,...

zobacz galerię

2. ADD – objawy

Objawy ADD to najczęściej niezwracanie uwagi na szczegóły i popełnianie bezmyślnych błędów. Bardzo często osoby z ADD mają trudności z utrzymaniem uwagi nad wykonywaną pracą. Często można odnieść wrażenie, ze osoby z ADD nie słuchają co się do nich mówi. Innym objawem ADD jest niecierpliwość. Generalnie osoby z ADD charakteryzują się słomianym zapałem.

ADD często dotyka dzieci, a objawem tego zaburzenia może być niechęć opowiadania o tym co działo się w przedszkolu lub szkole. Bardzo często zdarza się, że czynności takie jak malowanie, wycinanie, kolorowanie i inne czynności manualne nie sprawiają dzieciom z ADD przyjemności.

Osoby z ADD mają problem z organizacją swojego prywatnego życia. ADD charakteryzuje się zjawiskiem nieustannej prokrastynacji (odkładaniu rzeczy na później). Osoba z ADD może ciągle się spóźniać oraz gubić różne przedmioty. Bardzo często osoby z ADD mają niską samoocenę i wahania nastrojów.

Zobacz też:

Dzieci z ADD często są niecierpliwe i mają problem z utrzymaniem uwagi
Dzieci z ADD często są niecierpliwe i mają problem z utrzymaniem uwagi (iStock.com/ipolonina)

3. ADD – leczenie

ADD nie można wyleczyć. Środki farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych efektów. Leki nie leczą podłoża z którego wywodzi się ADD.

Jak w takim razie poradzić sobie z ADD? Najlepiej pracować nad sobą. Warto wykonywać zadania, w krótkich sekwencjach czasowych. Wówczas lepiej będziemy mogli skupić się na zadaniu. Jedną z takich metod jest technika pomodoro. Polega ona na wykonywaniu określonego zadania przez 25 minut. Najlepiej mieć czasomierz, który pozwoli nam kontrolować czas. Po 25 minutach pracy mamy pięciominutową przerwę.

Z ADD można radzić sobie także za pomocą terapii. Terapeuta rozmawia z pacjentem i tłumaczy mu jego problemy. Wówczas możliwa jest praca nad sobą. Szczególnie polecana jest terapia poznawczo-behawioralna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy