Trwa ładowanie...

Aflavic - charakterystyka, wskazania, skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.11.2023 18:22
Aflavic wskazany jest w przypadku takich dolegliwości jak przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych.
Aflavic wskazany jest w przypadku takich dolegliwości jak przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych. (Adobe stock)

Aflavic to lek zawierający w swoim składzie substancję czynną – diosminę. Diosmina rozszerza naczynia krwionośne, a także pomaga zwiększyć przepływ krwi. To może być szczególnie przydatne w przypadku żylaków, obrzęków kończyn dolnych czy problemu ciężkości nóg. Co warto wiedzieć o preparacie Aflavic? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po jego zastosowaniu?

spis treści

1. Co to jest aflavic i jakie są jego właściwości?

Aflavic jest produktem leczniczym dostępnym w aptekach bez recepty. W składzie tabletek występuje diosmina.

Diosmina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy bioflawonoidów, substancji roślinnych, które wykazują działanie antyoksydacyjne (zapobiegają utlenianiu się pierwiastków i związków). Diosmina chroni drobne naczynia krwionośne: zwiększa elastyczność i stan napięcia ścianek, wzmacnia odporność naczyń krwionośnych na uszkodzenia, redukuje ciśnienie w obrębie żył i zmniejsza zastój żylny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zwiększa drenaż limfatyczny, zwiększając persystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu obrzęków, a także zmniejsza podatność na pękanie niewielkich naczynek krwionośnych tzw. pajączków na nogach.

Działanie przeciwzapalne preparatu Aflavic opiera się na hamowaniu adhezji i aktywacji leukocytów. U pacjentów stosujących ten lek dochodzi do ograniczenia działania mediatorów zapalnych takich jak histaminy, prostaglandyn czy wolne rodniki.

2. Skład leku Aflavic

Substancją czynną zawartą w preparacie leczniczym Aflavic jest zmikronizowana diosmina. Składnik ten wspomaga poprawę krążenia krwi w naczyniach żylnych, zmniejszając przekrwienie i zastój krwi. Ponadto substancja czynna zwiększa odpływ limfy, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków i uczucia ciężkości w nogach związanych z żylakami. W jednej tabletce leku znaleźć można

Prócz substancji czynnej w preparacie znaleźć można kroskarmelozę sodową, alkohol poliwinylowy (8-88), talk, stearynian magnezu, krzemionkę koloidalną bezwodną.

3. Wskazania do stosowania leku Aflavic

Produkt leczniczy Aflavic polecany jest pacjentom, którzy cierpią na przewlekłą niewydolność krążenia żylnego kończyn dolnych. Zawarta w preparacie diosmina pomaga również na takie problemy jak:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • dolegliwości bólowe nóg,
  • nocne skurcze.

Aflavic wskazany jest do stosowania również w przypadku zaostrzenia objawów związanych z hemoroidami tzw. żylakami odbytu.

4. Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu Aflavic

Diosmina uznawana jest za substancję bezpieczną dla większości ludzi, ale jak każdy środek farmakologiczny może powodować u niektórych pacjentów pewne skutki uboczne. Najczęstsze działania niepożądane diosminy to:

5. Dawkowanie leku Aflavic

Tabletki Aflavic należy przyjmować doustnie podczas spożywania posiłku. Zalecana dzienna dawka: jedna tabletka.W przypadku zaostrzenia objawów hemoroidów, zalecane jest zażywanie 3 tabletek dziennie przez okres 4 dni. Po tym czasie dawkowanie należy zmniejszyć do 2 tabletek dziennie przez kolejne 3 dni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze