Trwa ładowanie...

Akupunktura a niepłodność

Czy akupunktura pomaga na niepłodność? Akupunktura to starożytna chińska metoda leczenia, polegająca na nakłuwaniu specjalnymi igłami odpowiednich punktów na ciele. Są to miejsca wzdłuż przebiegu meridianów, czyli kanałów energetycznych. Większość osób uważa, że akupunktura jest metodą walki z bólem lub walki z nikotynizmem. Oczywiście to prawda. Jednak liczba wskazań do zastosowania tej metody leczenia jest znacznie dłuższa.

spis treści

1. Niepłodność u kobiet i mężczyzn

Akupunktura - galeria
Akupunktura - galeria [4 zdjęcia]

Akupunktura wspomaga leczenie niepłodności.

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Akupunktura może uzupełnić terapię zaburzeń płodności. O niepłodności mówimy, gdy mężczyzna i kobieta współżyją ze sobą bez stosowania środków antykoncepcyjnych, a mimo to przez dwa lata kobiecie nie uda się zajść w ciążę. Leczenie niepłodności muszą poprzedzić badania. Pierwszym z nich jest badanie nasienia. Czasami zaburzenia płodności wynikają z nieprawidłowego stanu nasienia, powstałego na skutek wad genetycznych. Inną przyczyną niepłodności są urazy w dolnym odcinku kręgosłupa, objawiające się bólami krzyża. Nieprawidłowości w budowie kręgosłupa zmniejszają ukrwienie męskich gonad i upośledzają rozwój plemników. Niepłodność może też pojawić się w wyniku nieprawidłowej pracy wątroby.

Niepłodność u kobiet może być spowodowana wadami anatomicznymi, stanami zapalnymi narządów rodnych (pochwy, macicy, przydatków) oraz zaburzeniami hormonalnymi. Pod wpływem nieprawidłowego wydzielania hormonów mogą powstać na przykład cysty jajnika. Regularny cykl u zdrowej kobiety trwa 28-29 dni. Jeżeli naturalny rytm biologiczny zostanie zakłócony, może dojść do nieprawidłowości, w tym zaburzeń płodności. Leczenie akupunkturą pomoże wyprostować powyższe odchylenia.

2. Akupunktura na niepłodność

Jeżeli podczas wykonywanych badań ginekolog nie stwierdzi wystąpienia wad w budowie anatomicznej u żadnego z partnerów, są oni wtedy oboje poddawani sesji akupunktury. Nakłuwane są miejsca na plecach. Leczenie akupunkturą może trwać kilka miesięcy, przy czym ważna w terapii zaburzeń niepłodności jest systematyczność. Szanse wyleczenia są większe, gdy oboje partnerzy są młodzi. Wskazane jest, by kobieta swoje pierwsze dziecko urodziła przed ukończeniem 28 roku życia. Jeśli para poddana jest terapii hormonalnej, może nadal korzystać z akupunktury, która jest w stanie znacznie zwiększyć szanse na ogólne powodzenie.

Niektóre pary cierpią na zmniejszoną płodność. To znaczy, że z innymi partnerami nie mieliby problemu, by zajść w ciążę, ale ze sobą nie mogą. Akupunktura pomaga skutecznie zwiększyć płodność. Niektóre kobiety wytwarzają nieświadomą blokadę, która chroni je przed zajściem w ciążę. Akupunktura, dzięki właściwościom relaksacyjnym, może cofnąć blokadę. Leczenie niepłodności u mężczyzn z chorym kręgosłupem lub zaburzeniami pracy wątroby może być skutecznie przeprowadzone za pomocą akupresury.

Badania wykazały, że akupunktura jest terapią skutecznie podtrzymującą ciążę i zapobiegającą poronieniu u kobiet, które zdecydowały się na terapię in vitro.

Pary, które zdecydują się na stosowanie akupunktury, powinny pamiętać, że jest to metoda wspomagająca klasyczne leczenie, dlatego konieczne jest równoległe prowadzenie terapii u lekarza (ginekologa, endokrynologa, androloga), który posiada doświadczenie w dziedzinie leczenia zaburzeń płodności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza