Trwa ładowanie...

Syn Alberta Einsteina. Mało znana historia

Dorobek naukowy Alberta Einsteina jest stosunkowo dobrze znany. Mało jednak wiemy o jego życiu prywatnym. W nim zaś nie zabrakło skandali, romansów i rozwodów. Życie rodzinne naukowca również było ciekawe, chociażby za sprawą jego synów z pierwszego małżeństwa – przyszłego profesora Uniwersytetu Berkeley, Hansa Alberta i bardzo chorego Eduarda.

1. Rodzina Alberta Einsteina

Albert Einstein jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych naukowców. Jednak mimo światowej sławy mało mówi się o jego życiu prywatnym. I chociaż fakty z jego życia zostały przybliżone opinii publicznej za sprawą serialu biograficznego, mało kto zdaje sobie sprawę, że ciekawym wątkiem w jego biografii jest historia jednego z dwóch synów z pierwszego małżeństwa – Eduarda.

Eduard był drugim synem Alberta Einsteina i jego pierwszej żony, pochodzącej z Serbii Milevy Marić. Para poznała się jeszcze na studiach w Zurichu. Zakochali się w sobie i szybko pobrali wbrew woli rodziców Einsteina. Z tego związku przyszło na świat troje dzieci. Co do losów pierwszego dziecka Einsteinów, córki Lise, historycy nie są pewni. Część z nich uważa, że została oddana do adopcji, inni zaś mówią, że umarła w wieku niemowlęcym. Drugim dzieckiem był Hans Albert, późniejszy profesor amerykańskiego Uniwersytetu Berkeley. Trzecim zaś był właśnie Eduard.

Zobacz film: "Pierwszy raz usłyszała głos swojej mamy"

Kilka lat później małżeństwo Einsteinów rozpadło się. Gdy Eduard miał 9 lat sąd orzekł o rozwodzie jego rodziców. Ojciec związał się ze swoją kuzynką, Elsą Einstein. Synowie zostali pod opieką matki. Liczne romanse i kolejne związki nie miały jednak wpływu na relacje ojcowskie. Przez lata utrzymywał bowiem kontakt z dziećmi.

2. Eduard - syn Alberta Einsteina i Milevy Marić

Najmłodszy z Einsteinów był chorowitym dzieckiem. Dużą część dzieciństwa spędził w różnego rodzaju sanatoriach. Mimo problemów ze zdrowiem chłopiec był dobrym uczniem. Miał niezłe wyniki i wyróżniał się talentem muzycznym. W wolnych chwilach grał na fortepianie i pisał wiersze.

Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów
Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów [8 zdjęć]

W Polsce coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. W 2016 roku odnotowano, że Polacy wzięli 9,5 mln

zobacz galerię

Zafascynowany działalnością Sigmunta Freuda, Eduard zdecydował się na rozpoczęcie studiów medycznych. Marzył o zostaniu psychiatrą. Niestety stan zdrowia pokrzyżował jego plany. W wieku 20 lat zdiagnozowano u niego schizofrenię. W 1930 roku próbował popełnić samobójstwo.

Zdaniem niektórych biografów rodziny Einsteinów, stan zdrowia Eduarda mógł pogorszyć się przez metody leczenia stosowane w tym okresie m.in. przez elektrowstrząsy. Mężczyzna nigdy nie wrócił do pewnej sprawności. Z czasem pojawiły się u niego problemy z mową. Albert Einstein nie mógł pogodzić się z chorobą syna. Uważał, że może być ona dziedziczna. O wszystko obwiniał swoją pierwszą żonę. W tym samym czasie z powodu sytuacji politycznej naukowiec zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych.

Niestety, Albert Einstein już nigdy nie zobaczył syna. Nie zerwał z nim jednak całkowicie kontaktów i przez lata wspierał go finansowo. Eduard resztę życia spędził pod opieką psychiatrów. W wieku 55 lat zmarł w wyniku udaru mózgu. Został pochowany na cmentarzu Hönggerberg w Zurichu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza