Alert WHO. Zmutowany patogen może wywołać kolejną pandemię
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed hiperwirulentną bakterią, która jest oporna na powszechnie stosowane antybiotyki. Mało znana i niebezpieczna bakteria Klebsiella pneumoniae została odnotowana w kilkunastu krajach, również w Europie.
1. Lekooporna bakteria budzi obawy
Przedstawiciele WHO obawiają się, że Klebsiella pneumoniae może potencjalnie wywołać kolejną epidemię. Chociaż patogen występuje od lat, eksperci są coraz bardziej zaniepokojeni hiperwirulentnym szczepem zwanym kvKp.
Bakterię zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA, Australii, Japonii, Algierii, Argentynie, Kanadzie, Kambodży, Chinach, Indiach, Iranie, Omanie, Papui-Nowej Gwinei, Filipinach oraz Tajlandii.
Co gorsza, pewien podszczep hvKp, nazwany hvKp ST23, stał się oporny na antybiotyki "ostatniej szansy" zwane karbapenemami. Patogen skategoryzowano jako wysokiego ryzyka, a eksperci monitorują sytuację.
Klebsiella pneumoniae jest uważana za jedną z głównych przyczyn zakażeń szpitalnych. Jej hiperwirulentność oznacza zwiększoną zdolność do wywoływania poważnych chorób u zdrowych osób, nie tylko u grup wysokiego ryzyka.
2. Umiarkowane ryzyko infekcji
Oporność bakterii na leki ostatniej szansy sprawia, że lekarze mogą nie być w stanie zrobić nic innego, jak tylko próbować utrzymać pacjenta przy życiu wystarczająco długo, aby jego organizm mógł zwalczyć infekcję bez wsparcia farmaceutycznego.
Szczepy jak hvKp mają też tendencję do generowania ognisk. Patogen jest odpowiedzialny za 20-33 proc. zapaleń płuc, ale może też wywołać szereg innych problemów zdrowotnych, w tym zapalenie opon mózgowych, posocznicę czy zakażenie dróg moczowych.
Dokładna skala problemu wciąż nie jest znana. Spośród 124 krajów proszonych o ocenę sytuacji epidemiologicznej, do tej pory odpowiedziało 43 z nich. Oznacza to, że prawdziwy zasięg globalnego może być większy.
WHO zauważa także, że problemem jest brak testów na poszczególne szczepy bakterii. Organizacja zaleca, by poszczególne kraje w miarę możliwości rozszerzyły diagnostykę w celu śledzenia szczepu hvKp.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.