Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn ma zróżnicowany poziom skuteczności.
Antykoncepcja dla mężczyzn ma zróżnicowany poziom skuteczności. (123RF)

Różnorodne metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet mają zróżnicowany poziom skuteczności. Do tej pory większość z nich przeznaczona była tylko dla kobiet. Panowie używali prezerwatyw, które są przykładem antykoncepcji mechanicznej. Ich zadaniem jest utrudnienie dotarcia plemników do macicy i jajowodów. Jednak niektórzy są uczuleni na lateks, z którego wykonane są kondomy. Na szczęście, XXI wiek przynosi nowe rozwiązania. Teraz również mężczyźni będą mieli wybór, a prezerwatywa nie będzie już jedyną metodą zabezpieczenia. Jakie środki antykoncepcji męskiej staną się dostępne?

spis treści
Zobacz film: "Antykoncepcja dla mężczyzn"

1. Rodzaje środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn

Antykoncepcja - zdjęcia
Antykoncepcja - zdjęcia [2 zdjęcia]

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć

zobacz galerię

Zastrzyki hormonalne zawierają 200 mg jednej z form testosteronu. U większości panów powodują całkowity zanik plemników w nasieniu. Tylko u niewielkiej grupy badanych w jednym mililitrze spermy pozostaje kilka milionów plemników (należy jednak pamiętać, że ich prawidłowa liczba to co najmniej 20 milionów).

Metoda ta ma jednak pewne wady. Przede wszystkim zmienia się obraz i skład biochemiczny krwi obwodowej, dochodzi także do powiększenia gruczołu krokowego. Pocieszający może być fakt, że nie wpływa to na obniżenie libido ani na zmniejszenie liczby odbywanych stosunków.

Pigułki hormonalne – ta metoda antykoncepcji jest jeszcze w fazie prób. Tabletki zawierają levonorgestrel (składnik występujący także w niektórych lekach dla kobiet). Dodatkowo mężczyzna musi raz w tygodniu lub raz w miesiącu brać zastrzyk, zawierający testosteron. Taka mieszanka prowadzi u ponad 70% badanych do znacznego obniżenia liczby plemników.

Inne rodzaje tabletek – trwają badania, mające doprowadzić do wynalezienia pigułki niezawierającej hormonów, która będzie blokowała enzym umożliwiający przedostanie się plemnika do jajowodu.

Szczepionka – zastrzyk ma doprowadzić do niepłodności immunologicznej. Aby taki stan wywołać sztucznie, należy w organizmie mężczyzny lub kobiety wytworzyć przeciwciała przeciwplemnikowe uniemożliwiające połączenie się plemnika z komórką jajową. Ta metoda również jest w fazie badań, ponieważ nie ma pewności, czy nie doprowadzi do trwałej niepłodności.

By doprowadzić do bezpłodności u mężczyzn, należy zahamować jego układ rozrodczy, czyli podwzgórze, przysadkę i jądra. Taki efekt można osiągnąć dzięki testosteronowi. Powoduje on znaczne zmniejszenie liczby plemników, a nawet prowadzi do azoospermii (całkowitego braku plemników w nasieniu).

Problem jest tylko jeden: zbyt mała dawka hormonu niewystarczająco hamuje tworzenie plemników, zbyt duża prowadzi z kolei do farmakologicznej kastracji, co oznacza, że mężczyzna w ogóle nie może odbywać stosunków płciowych.

2. Prezerwatywy

Mimo iż nie wszyscy mogą je stosować, kondomy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są tanie i łatwo dostępne, a także w dużym stopniu chronią przed chorobami przenoszonymi w czasie stosunku. Jeżeli są stosowane prawidłowo, należą do najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży.

Prezerwatywy mają jednak także wady. Oprócz potencjalnego uczulenia na lateks, należy liczyć się z następującymi minusami użycia:

  • ryzyko pęknięcia lub ześlizgnięcia się kondomu w czasie seksu,
  • prawdopodobieństwo osłabienia odczuwania bodźców podczas stosunku,
  • niewielkie zakłócenia w czasie zbliżenia, związane z koniecznością nałożenia i zdejmowania prezerwatywy.

Prowadzone badania nad coraz wymyślniejszymi formami antykoncepcji dla mężczyzn to krok w dobrym kierunku. Panowie także powinni mieć wybór środków, zwłaszcza że prezerwatywy czasami powodują uczulenia.

Mimo że prezerwatywa jest najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym, to jednak nie każdy mężczyzna wie, jak prawidłowo zakładać prezerwatywę, aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.

Błędne założenie prezerwatywy, które często dokonuje się w pośpiechu, często może powodować jej zsunięcie czy pęknięcie i być powodem nieprzespanej nocy w poszukiwaniu innej metody antykoncepcyjnej stosowanej w nagłych wypadkach.

Antykoncepcja dla nastolatków
Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków powinna być przede wszystkim bezpieczna, skuteczna, odwracalna, prosta

przeczytaj artykuł

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze