Antykoncepcja dla mężczyzn

Różnorodne metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet mają zróżnicowany poziom skuteczności. Do tej pory większość z nich przeznaczona była tylko dla kobiet. Panowie używali prezerwatyw, które są przykładem antykoncepcji mechanicznej. Ich zadaniem jest utrudnienie dotarcia plemników do macicy i jajowodów. Jednak niektórzy są uczuleni na lateks, z którego wykonane są kondomy. Na szczęście, XXI wiek przynosi nowe rozwiązania. Teraz również mężczyźni będą mieli wybór, a prezerwatywa nie będzie już jedyną metodą zabezpieczenia. Jakie środki antykoncepcji męskiej staną się dostępne?

Narkotyki i seks

Rodzaje środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn

Antykoncepcja - zdjęcia

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą...

Wyróżnia się następujące nowe

metody antykoncepcji dla mężczyzn:

 • Zastrzyki hormonalne – zawierają 200 mg jednej z form testosteronu. U większości panów powodują całkowity zanik plemników w nasieniu. Tylko u niewielkiej grupy badanych w jednym mililitrze spermy pozostaje kilka milionów plemników (należy jednak pamiętać, że ich prawidłowa liczba to co najmniej 20 milionów). Metoda ta ma jednak pewne wady. Przede wszystkim zmienia się obraz i skład biochemiczny krwi obwodowej, dochodzi także do powiększenia gruczołu krokowego. Pocieszający może być fakt, że nie wpływa to na obniżenie libido ani na zmniejszenie liczby odbywanych stosunków.
 • Pigułki hormonalne – ta metoda antykoncepcji jest jeszcze w fazie prób. Tabletki zawierają levonorgestrel (składnik występujący także w niektórych lekach dla kobiet). Dodatkowo mężczyzna musi raz w tygodniu lub raz w miesiącu brać zastrzyk, zawierający testosteron. Taka mieszanka prowadzi u ponad 70% badanych do znacznego obniżenia liczby plemników.
 • Inne rodzaje tabletek – trwają badania, mające doprowadzić do wynalezienia pigułki niezawierającej hormonów, która będzie blokowała enzym umożliwiający przedostanie się plemnika do jajowodu.
 • Szczepionka – zastrzyk ma doprowadzić do niepłodności immunologicznej. Aby taki stan wywołać sztucznie, należy w organizmie mężczyzny lub kobiety wytworzyć przeciwciała przeciwplemnikowe uniemożliwiające połączenie się plemnika z komórką jajową. Ta metoda również jest w fazie badań, ponieważ nie ma pewności, czy nie doprowadzi do trwałej niepłodności.

By doprowadzić do bezpłodności u mężczyzn, należy zahamować jego układ rozrodczy, czyli podwzgórze, przysadkę i jądra. Taki efekt można osiągnąć dzięki testosteronowi. Powoduje on znaczne zmniejszenie liczby plemników, a nawet prowadzi do azoospermii (całkowitego braku plemników w nasieniu). Problem jest tylko jeden: zbyt mała dawka hormonu niewystarczająco hamuje tworzenie plemników, zbyt duża prowadzi z kolei do farmakologicznej kastracji, co oznacza, że mężczyzna w ogóle nie może odbywać stosunków płciowych.

Prezerwatywy

Mimo iż nie wszyscy mogą je stosować, kondomy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są tanie i łatwo dostępne, a także w dużym stopniu chronią przed chorobami przenoszonymi w czasie stosunku. Jeżeli są stosowane prawidłowo, należą do najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Wskaźnik Pearla dla kondomów wynosi zaledwie 2. Prezerwatywy mają jednak także wady. Oprócz potencjalnego uczulenia na lateks, należy liczyć się z następującymi minusami użycia:

 • ryzyko pęknięcia lub ześlizgnięcia się kondomu w czasie seksu,
 • prawdopodobieństwo osłabienia odczuwania bodźców podczas stosunku,
 • niewielkie zakłócenia w czasie zbliżenia, związane z koniecznością nałożenia i zdejmowania prezerwatywy.

Prowadzone badania nad coraz wymyślniejszymi formami antykoncepcji dla mężczyzn to krok w dobrym kierunku. Panowie także powinni mieć wybór środków, zwłaszcza że prezerwatywy czasami powodują uczulenia. Mimo że prezerwatywa jest najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym, to jednak nie każdy mężczyzna wie, jak prawidłowo zakładać prezerwatywę, aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje. Błędne założenie prezerwatywy, które często dokonuje się w pośpiechu, często może powodować jej zsunięcie czy pęknięcie i być powodem nieprzespanej nocy w poszukiwaniu innej metody antykoncepcyjnej stosowanej w nagłych wypadkach.

Martyna Kosienkowska, Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

 • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4
 • Czajkowski K., Jakimiuk A. (red.), Kliniczna endokrynologia ginekologiczna i niepłodność, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-31-2
 • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8
 • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6

Antykoncepcja

Komentarze (4)
~mejka
~mejka 3 miesiące temu

a wazektomia? prosty bezbolesny zabieg, który nie wiedzieć czemu jest dość kontrowersyjny, a panowie niechętnie mu się poddają :)szkoda, bo zabieg trwa krótko, jest kilka metod do wyboru, a uwalnia kobiety od konieczności np. stosowania tabletek.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja dla mężczyzn
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Roksa

~Barto2 • ostatni post 23 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Antykoncepcja dla mężczyzn
Antykoncepcja dla mężczyzn

Terapia hormonalna dla mężczyzn w zasięgu ręki

Terapia hormonalna dla mężczyzn w zasięgu ręki

antykoncepcyjnych zastrzyków dla mężczyzn. Nowatorski eksperyment Przeprowadzone na szeroką skalę badania kliniczne dotyczące antykoncepcji hormonalnej (...) poziom energii i libido. Zalety antykoncepcji...

Antykoncepcja dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Już niedługo również mężczyźni będą mieli do dyspozycji swoją antykoncepcję hormonalną - comiesięczne przyjmowanie zastrzyku zawierającego 200 mg jednej z odmian testosteronu.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Męska tabletka antykoncepcyjna

się w wynalezieniu efektywnych metod antykoncepcyjnych, w których główną rolę odegrają mężczyźni. Do tej pory antykoncepcja stosowana przez mężczyzn związana (...) , ale również skuteczne. Nowe metody antykoncepcji...

Antykoncepcja dla mężczyzn

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

dowiedzione: wszyscy mężczyźni odzyskali płodność średnio po 3-4 miesiącach. Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn Obecne metody antykoncepcji (...) dla mężczyzn Od wielu lat prowadzone...

Gadżety erotyczne - dla kobiet, dla mężczyzn, dla par

Lubrykanty (WIDEO)

Lubrykanty (WIDEO) Odtwórz wideo

Lubrykanty to substancje działające nawilżająco na pochwę i odbyt w celu polepszenia komfortu stosunku seksualnego, szczególnie podczas odczuwania suchości okolic intymnych. Niektóre z nich stymulują i działają przeciwzapalnie; mają najczęściej postać...

Gadżety erotyczne - dla kobiet, dla mężczyzn, dla par

Wybór wibratora

Wybór wibratora

Myliłby się ten, kto sądziłby, że istnieje jeden uniwersalny wibrator.