Atak kolki nerkowej? Nie chcesz przeżyć tego jeszcze raz!
Kolka nerkowa jest najbardziej rozpoznawalnym objawem kamicy nerkowej. Bardzo często, dopóki się ona nie pojawi, nie mamy świadomości, że w naszym układzie moczowym dzieje się coś złego w związku z nagromadzonymi złogami. Kolka pojawia się w momencie, gdy nasz organizm próbuje samodzielnie pozbyć się kamieni nerkowych w czasie wydalania moczu.
Do objawów kolki nerkowej należą:
- gwałtowny atak bólowy ze względu na ucisk kamienia na moczowód, niedokrwienie oraz problemy z odływem moczu,
- nudności i wymioty spowodowane bólem,
- uczucie parcia na mocz przy jednoczesnym skąpym jego odpływie,
- czasem też gorączka i krwiomocz.
Leczenie kolki nerkowej polega przede wszystkim na zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Konieczne jest zastosowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Można wspomóc się również naturalnymi metodami, np. wziąć ciepłą kąpiel i... chodzić. Mimo że w czasie ataku kolki rzadko kiedy myślimy o ruchu, jest to jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie przedostawania się złogów przez moczowody.
W przypadku kolki nerkowej powinniśmy też udać się do specjalisty, by zdiagnozować rodzaj kamicy, która nas dotyczy. Jest to kluczowe, jeśli chcemy w przyszłości uniknąć ponownego ataku. Tylko wtedy będziemy wiedzieli, jakich produktów spożywczych powinniśmy unikać, jakie są zalecane, a jakie całkowicie zakazane.
Jeśli choć raz przeżyliśmy kolkę nerkową, z pewnością nie chcemy, by ponownie nas dotknęła. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka choroby. Opiera się ona przede wszystkim na prawidłowej diecie oraz wypijaniu conajmniej 2,5-3 litrów płynów w ciągu dnia. Najlepiej, by była to woda niskozmineralizowana. Tylko odpowiednia profilaktyka pomoże nam uniknąć nawrótów choroby.