Trwa ładowanie...

Atak kolki nerkowej? Nie chcesz przeżyć tego jeszcze raz!

Atak kolki nerkowej? Nie chcesz przeżyć tego jeszcze raz!

Kolka nerkowa jest najbardziej rozpoznawalnym objawem kamicy nerkowej. Bardzo często, dopóki się ona nie pojawi, nie mamy świadomości, że w naszym układzie moczowym dzieje się coś złego w związku z nagromadzonymi złogami. Kolka pojawia się w momencie, gdy nasz organizm próbuje samodzielnie pozbyć się kamieni nerkowych w czasie wydalania moczu.

Do objawów kolki nerkowej należą:

  • gwałtowny atak bólowy ze względu na ucisk kamienia na moczowód, niedokrwienie oraz problemy z odływem moczu,
  • nudności i wymioty spowodowane bólem,
  • uczucie parcia na mocz przy jednoczesnym skąpym jego odpływie,
  • czasem też gorączka i krwiomocz.

Leczenie kolki nerkowej polega przede wszystkim na zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Konieczne jest zastosowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Można wspomóc się również naturalnymi metodami, np. wziąć ciepłą kąpiel i... chodzić. Mimo że w czasie ataku kolki rzadko kiedy myślimy o ruchu, jest to jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie przedostawania się złogów przez moczowody.

W przypadku kolki nerkowej powinniśmy też udać się do specjalisty, by zdiagnozować rodzaj kamicy, która nas dotyczy. Jest to kluczowe, jeśli chcemy w przyszłości uniknąć ponownego ataku. Tylko wtedy będziemy wiedzieli, jakich produktów spożywczych powinniśmy unikać, jakie są zalecane, a jakie całkowicie zakazane.

Jeśli choć raz przeżyliśmy kolkę nerkową, z pewnością nie chcemy, by ponownie nas dotknęła. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka choroby. Opiera się ona przede wszystkim na prawidłowej diecie oraz wypijaniu conajmniej 2,5-3 litrów płynów w ciągu dnia. Najlepiej, by była to woda niskozmineralizowana. Tylko odpowiednia profilaktyka pomoże nam uniknąć nawrótów choroby.