Trwa ładowanie...

Avamys – alergiczny nieżyt nosa, opis, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, objawy niepożądane

Avatar placeholder
30.03.2021 22:46
Lek Avamys jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej szóstego roku życia
Lek Avamys jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej szóstego roku życia (123rf.com)

Substancją czynną preparatu Avamys jest flutykazon, chemiczny związek organiczny wykazujący działanie immunosupresyjne, przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Lek Avamys jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej szóstego roku życia cierpiących na alergiczny stan zapalny błony śluzowej nosa. Preparat Avamys ma formę aerozolu do nosa.

spis treści

1. Avamys – alergiczny nieżyt nosa

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa nazywane jest również alergicznym nieżytem nosa. Jest to schorzenie, które dość często dotyka zarówno osoby starsze jak i dzieci. Typowymi objawami tej choroby są: kichanie, świąd nosa, wyciek z nosa oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa można podzielić na dwa typy: okresowe oraz przewlekłe. Okresowy alergiczny nieżytu nosa występują krócej niż cztery dni w tygodniu lub mniej niż cztery tygodnie, natomiast przewlekłe alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa utrzymuje się powyżej czterech dni w tygodniu i okres dłuższy niż cztery tygodnie.

2. Avamys – opis

Zobacz film: "Dlaczego chorujemy na alergię? - abcZdrowie"

Avamys zawiera w swoim składzie flutykazon, który jest kortykosteroidem syntetycznym wykazującym mocne działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Avamys to aerozol do nosa przeznaczony do stosowania miejscowego. Preparat ten łagodzi objawy alergii takie jak: obrzęk, kichanie, świąd błon śluzowych, wyciek z nosa, niedrożność nosa a także łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Lek Avamys zaczyna działać po około ośmiu godzinach od jego podania. Pełne działanie preparatu widoczne jest dopiero po kilku dniach systematycznego stosowania. Czas leczenia należy ograniczyć do okresu kontaktu z alergenem.

Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym?
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym? [7 zdjęć]

Większość z nas cieszy się na wieść o nadchodzącym lecie. Dla niektórych jednak ciepłe dni oznaczają

zobacz galerię

3. Avamys – wskazania

Wskazaniami do zastosowania leku Avamys są objawy stanu zapalnego błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym. Aerozol Avamys może być stosowany przez osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły szósty rok życia.

W celu osiągnięcia skutecznego efektu terapeutycznego należy przestrzegać zaleconych dawek i pamiętać o systematycznym stosowaniu preparatu Avamys.

4. Avamys – przeciwwskazania i środki ostrożności

Niestety nie każda osoba, u której rozpoznano objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa może używać lek Avamys. Przeciwskazaniem do stosowania tego leku jest alergia na jakikolwiek jego składnik.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów związanych z przyjmowanie leku Avamys należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy pamiętać by przed każdym użyciem preparatu Avamys wstrząsnąć pojemnikiem, w którym on się znajduje.

5. Avamys – objawy niepożądane

Stosowanie leku Avamys może skutkować wystąpieniem objawów niepożądanych takich jak: krwawienia z nosa, suchość i podrażnienie błon śluzowych nosa, ból nosa, ból głowy, przemijające zmiany oczne. Rzadko występującymi efektami ubocznymi stosowania aerozolu Avamys są: reakcje alergiczne ([świąd skóry](https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory, wysypka, pokrzywka) oraz ciężkie reakcje anafilaktyczne (problemy z oddychaniem, wstrząs anafilaktyczny).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze