Przejdź na WP

Betaloc - charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Lek Betaloc jest stosowany w kardiologii. Z jego pomocą leczy się nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, a także zaburzenia rytmu serca. Lek Betaloc jest stosowany także w profilaktyce migreny.

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

spis treści

1. Betaloc – charakterystyka

Substancją czynną w leku Betaloc jest metoprolol. Działanie metoprololu prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, zmniejszenia objętości wyrzutowej oraz do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Betaloc występuje w postaci tabletek dojelitowych. Dawki dostępne na rynku polskim to: Betaloc 50 (47,5 mg), Betaloc 100 (95 mg) oraz Betaloc 25 (23,75 mg).

2. Betaloc – dawkowanie

Lek Betaloc przyjmuje się raz na dobę, najlepiej rano. Dawkę ustala lekarz.

Zalecane dawki leku Betaloc:

  • Nadciśnienie tętnicze – zalecana dawka leku Betaloc to 50-100 mg na dobę.
  • Choroba niedokrwienna serca – zalecana dawka leku Betaloc to 100-200 mg na dobę.
  • Niewydolność serca – zalecana dawka początkowa leku Betaloc to 25 mg na dobę (przez 2 tygodnie), później dawka może być zwiększona do 50 mg na dobę, a w ciągu kolejnych 2 tygodni nawet do 200 mg na dobę.
  • Zapobieganie nagłej śmierci sercowej i ponownemu zawałowi serca: 100 mg na dobę.
  • Zaburzenia rytmu serca: zalecana dawka leku Betaloc to 100 mg na dobę.
  • Profilaktyka migreny: zalecana dawka leku Betaloc to100-200 mg na dobę
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce [13 zdjęć]

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią...

zobacz galerię

Dzieci powyżej 6 roku życia mogą przyjmować lek Betaloc w dawce 1 mg / kg masy cała, ale nie więcej jak 50 mg na dobę.

Tabletki Betaloc należy popić szklanką wody. Cena leku Betaloc znajduje się w przedziale 20-35 zł, za 28 tabletek. Cena zależy od zawartości substancji czynnej w leku Betaloc.

3. Betaloc – wskazania

Preparat Betaloc jest stosowany w leczeniu choroby wieńcowej. Wskazania do stosowania leku Betaloc to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, ostry zawał serca. Lek Betaloc stosuje się również w leczeniu migreny.

4. Betaloc – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Betaloc to: nadwrażliwość na meroprolol, choroby serca, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia obwodowego. Leku Betaloc nie powinni przyjmować pacjenci, którzy stosują leki obniżające ciśnienie, przeciwarytmiczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę.

Leku Betaloc nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, chyba że lekarz prowadzący uzna, że jest to konieczność. Leku Betaloc nie powinny przyjmować kobiety karmiące piersią.

Zobacz także:

5. Betaloc – skutki uboczne

Działania niepożądane w stosowaniu leku Betaloc to: ból głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, bóle brzucha, nudności i wymioty, biegunka oraz zaparcia.

Skutki uboczne przy stosowaniu leku Betaloc to również: ból w klatce piersiowej, zaburzenia snu, zaostrzenie objawów niewydolności serca, duszności, skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą, zaburzenia libido, zaburzenia smaku, wypadanie włosów

Pacjenci stosując Betaloc skarżą się również na koszmary senne, zaburzenia pamięci, szumy uszne, podrażnienie oczu, stany lękowe czy zaburzenia pracy wątroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy