Bez apteczki nie ruszaj się z domu. NIA i MZ zalecają zabrać te leki na wakacje

Za chwilę wyjazd na wymarzone wakacje, a ty zastanawiasz się co jeszcze wrzucić do walizki? Oprócz biletów, dokumentów czy pieniędzy nie można zapomnieć o równie ważnym elemencie wyposażenia podróżnika, czyli apteczce z lekami.

Przed wyjazdem warto dobrze przygotować apteczkęPrzed wyjazdem warto dobrze przygotować apteczkę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Magdalena Pietras

Lista leków do zabrania

W ferworze pakowania łatwo zapomnieć o wyposażeniu apteczki na wyjazd. Dlatego dla ułatwienia przygotowaliśmy listę leków, o których nie można zapomnieć, niezależnie od tego, czy chorujemy przewlekle, czy czujemy się zdrowi jak nigdy. Przezorność powinna nam podpowiedzieć, że szczególnie za granicą warto mieć przygotowany mały zestaw medyka, gdyby nie było w pobliżu apteki lub wystąpiły problemy z dostępnością tego typu produktów.

Poniższa lista została opracowana w oparciu o zalecenia Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) oraz Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leki na różne dolegliwości

Przydadzą się, gdy zacznie boleć głowa lub dziecko dostanie gorączki. Niezbędne przy zatruciu pokarmowym i wielu innych dolegliwościach.

  • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - pierwsze na liście, ponieważ sięgamy po nie najczęściej na wyjazdach. Dla dzieci warto zabrać zawiesiny lub czopki, dla dorosłych: tabletki, kapsułki, granulaty (przydatne w podróży bez dostępu do wody).

  • Preparaty na chorobę lokomocyjną - skuteczne są te w formie tabletek, ale mogą powodować senność. Są dostępne od 6 roku życia, dlatego warto również zabrać wyciąg z kłącza imbiru w różnych formach.

  • Środki przeciwbiegunkowe - dostępne pod wieloma postaciami: tabletki, kapsułki, saszetki do rozpuszczenia w wodzie, tabletki rozpuszczalne w ustach.

  • Elektrolity - gotowe roztwory i saszetki do rozpuszczenia w wodzie.

  • Probiotyki - kapsułki, proszek do zawiesiny, krople. NIA zaleca przyjmowanie już na kilka dni przed wyjazdem i kontynuowanie przez cały pobyt.

  • Środki na infekcje intymne oraz moczowe - kremy lub globulki na pierwsze objawy infekcji intymnej, a furagina w przypadku problemów z pęcherzem (ważne, by nie łączyć jej z alkoholem)

  • Leki przeciwalergiczne - środki nowszej generacji, bezpieczne dla kierowców, dostępne w postaci kropli, syropów, tabletek.

  • Żele na obrzęki i stłuczenia - niezbędne dla osób aktywnie wypoczywających.

  • Sól fizjologiczna – przydatna w wielu okolicznościach: do przemywania oczu, zakraplania nosa, zwilżania opatrunków czy inhalacji.

  • Środki łagodzące po ukąszeniu owadów - to mogą być żele chłodzące, z substancją przeciwalergiczną lub roślinnymi wyciągami.

Wyposażenie inne niż leki

  • Opatrunki – zabierz bandaż (zwykły z gazy, dziany lub elastyczny), kompresy, plaster w sprayu (na drobne skaleczenia i otarcia) oraz różne plastry (klasyczne, żelowe na pęcherze, hydrożelowe na oparzenia, "steri-strip" na rany cięte).

  • Sprzęt do usuwania kleszczy – to mogą być kleszczołapki lub lasso.

  • Urządzenia medyczne – jak termometr lub inhalator.

Środki zapobiegawcze

Profilaktyka przede wszystkim. Zanim wybierzemy się na plażę czy trekking, warto zabrać ze sobą kilka preparatów.

  • Kosmetyki z filtrem ochronnym - kremy z filtrem przeciwsłonecznym (UVA i UVB), najlepiej nowe lub z filtrami mineralnymi. Przy dużym nasłonecznieniu najlepszym wyborem będzie filtr z faktorem 50.

  • Repelenty i środki łagodzące ukąszenia owadów - warto wyposażyć się w środki, które odstraszą wszelkie insekty dla dzieci i dorosłych.

  • Środki do pierwszej pomocy – nigdy nie wiemy, kiedy mogą nam się przydać, dlatego warto się zaopatrzyć w opaskę uciskową, chustę trójkątną, rękawiczki lateksowe, jednorazową maseczkę do sztucznego oddychania, koc termiczny.

Preparaty specjalistyczne

Powyższa lista preparatów będzie odpowiednia dla każdego. Jeśli jednak zmagamy się z chorobą przewlekłą, należy zaopatrzyć się w leki, które przyjmujemy na co dzień, warto również zabrać ze sobą recepty. Osoby silnie uczulone powinny zaopatrzyć się w adrenalinę w autostrzykawce wydawaną na receptę .

Dobrze jest zabrać ze sobą też dokumentację medyczną na wypadek kontroli przez służby graniczne. "Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub jesteś silnie uczulony, przyda ci się przetłumaczone na język angielski zaświadczenie od lekarza z informacją, jakiej pomocy możesz wymagać" - informuje MZ.

Nie zapominajmy, że przechowywanie apteczki wymaga szczególnych środków ostrożności. Nie można trzymać jej w nagrzanym samochodzie czy na plaży, gdzie wysoka temperatura może zmienić właściwości środków leczniczych.

Wyjazdy egzotyczne pod szczególnym nadzorem

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwraca się z apelem do osób wybierających egzotyczne kierunki nie tylko o odpowiednie zabezpieczenie apteczki, ale również wcześniejszą wizytę u lekarza.

"Jeśli wyjeżdżasz na wakacje w krajach tropikalnych lub o niskim poziomie sanitarno-higienicznym, udaj się wcześniej po poradę do lekarza specjalisty. Zrób to nie później niż 2 miesiące przed wyjazdem. Lekarz doradzi ci odpowiednie leki. Poinformuje cię też o obowiązkowych lub zalecanych szczepieniach ochronnych" – czytamy na stronie pacjent.gov.pl

Magdalena Pietras, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła: nia.org.pl, pacjent.gov.pl.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. "Nie ma i nie było mojej zgody"
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. "Nie ma i nie było mojej zgody"
Regularnie dostarczasz kwasów omega-3? Takie są skutki dla mózgu i serca
Regularnie dostarczasz kwasów omega-3? Takie są skutki dla mózgu i serca
Wirusy atakują układ pokarmowy. "Mamy trzykrotny wzrost przypadków"
Wirusy atakują układ pokarmowy. "Mamy trzykrotny wzrost przypadków"
Nietypowe objawy miażdżycy. Ten znak ma nawet 75 proc. chorych
Nietypowe objawy miażdżycy. Ten znak ma nawet 75 proc. chorych
Sieć wycofuje partię cytryn. Należy je zwrócić do sklepu lub wyrzucić
Sieć wycofuje partię cytryn. Należy je zwrócić do sklepu lub wyrzucić
Limitowanie badań znów zagrozi pacjentom. "Nie chcemy umierać w kolejkach"
Limitowanie badań znów zagrozi pacjentom. "Nie chcemy umierać w kolejkach"
Spotkanie na szczycie. Prezydent ma zdecydować o przekazaniu 3,6 mld zł na NFZ
Spotkanie na szczycie. Prezydent ma zdecydować o przekazaniu 3,6 mld zł na NFZ
Wspiera jelita, serce i daje uczucie sytości. Po ten napój warto sięgać codziennie
Wspiera jelita, serce i daje uczucie sytości. Po ten napój warto sięgać codziennie
Farmaceutka ostrzega przed brakiem leku. "Mogą nie mieć ciągłego dostępu do terapii"
Farmaceutka ostrzega przed brakiem leku. "Mogą nie mieć ciągłego dostępu do terapii"
Do niedawna mieliśmy "zero" zachorowań. Obecnie chorują dziesiątki tysięcy osób
Do niedawna mieliśmy "zero" zachorowań. Obecnie chorują dziesiątki tysięcy osób
Innowacyjne terapie raka trzustki. "To może być największy od 30 lat krok w leczeniu"
Innowacyjne terapie raka trzustki. "To może być największy od 30 lat krok w leczeniu"
Wirus z dzieciństwa, rak w dorosłości? BK na celowniku naukowców
Wirus z dzieciństwa, rak w dorosłości? BK na celowniku naukowców