Trwa ładowanie...

Biała wydzielina z pochwy – infekcje, leczenie

Pojawienie się białej wydzieliny z pochwy nie jest niczym niepokojącym. Jest to normalny fizjologiczny objaw, który występuje u każdej zdrowiej kobiety.  Jeśli wydzielina z pochwy nie ma nieprzyjemnego zapachu, jest przeźroczysta i bez grudek to nie powinna ona wzbudzać ona naszego zaniepokojenia. Jednak gdy wydzielina z pochwy zmienia swój wygląd i zapach stanowi to sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o stanie zapalnym pochwy. O czym może świadczyć biała wydzielina z pochwy?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 

spis treści

1. Infekcje spowodowane białą wydzieliną z pochwy

Przyczyną pojawienia się stanu zapalnego, którego objawem może być biała wydzielina z pochwy jest zaburzenie ekosystemu panującego w pochwie. Może być to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi występującymi w czasie ciąży, cyklu miesiączkowego lub na skutek leczenia hormonalnego. Biała wydzielina z pochwy może być symptomem bardzo niebezpiecznych schorzeń takich jak zapalenia przydatków.

Biała wydzielina z pochwy może być objawem infekcji dróg rodnych.
Biała wydzielina z pochwy może być objawem infekcji dróg rodnych.

Na szczęście szybkie rozpoczęcie leczenia daje ogromną szansę na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest by w przypadku, gdy pojawi się biała wydzielina z pochwy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem. Lekarz zazwyczaj po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i wykonaniu podstawowych badań jest wstanie postawiać właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie białej wydzieliny z pochwy. Rzadko kiedy jest konieczne wykonywanie bardziej zawansowanych badań.

W sytuacji gdy zauważymy niepokojące objawy takie jak biała wydzielina z pochwy, nie można ich bagatelizować i opóźniać rozpoczęcia leczenia. Błędem jest próba leczenia infekcji na własna rękę. Kobieta nie jest w stanie samodzielnie właściwie ocenić sytuacji, inaczej wygląda leczenie zakażeń grzybiczych a inaczej bakteryjnych. W przypadku pojawienia się białej wydzieliny z pochwy i podejrzenia stanu zapalnego pochwy zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Wydzielina z pochwy może mieć różny wygląd i konsystencje. Wygląd upławów dużo może powiedzieć o charakterze czynnika chorobotwórczego. Biała wydzielina z pochwy jest zazwyczaj objawem towarzyszącym grzybicy pochwy. W przypadku schorzeń wywołanych przez grzyby wydzielina ma też charakterystyczną serowatą konsystencje. Infekcje grzybicze są wywoływane zazwyczaj przez grzyby z rodziny Candida i towarzyszy im oprócz obfitych upławów również pieczenie oraz swędzenie okolic intymnych.

2. Leki przeciwgrzybicze

Leczenie tego rodzaju zakażeń polega na zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych o działaniu miejscowym - zazwyczaj są to czopki lub maści. W trakcie terapii białej wydzieliny z pochwy stosuje się także leki podawanymi doustnie.

Często do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku seksualnego, dlatego czasami trzeba objąć leczeniem także partnera pacjentki. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego i białej wydzieliny z pochwy jest długotrwała antybiotykoterapia oraz cukrzyca.

Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko...

zobacz galerię

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń, należy bardzo dużą uwagę przykładać do prawidłowej higieny intymnej. Ginekolodzy nie zalecają stosowania klasycznych mydeł, które zawierają duże ilości detergentów i wysokie pH. Wskazane jest korzystanie ze specjalnych środków do higieny intymnej wykonanych z naturalnych składników. Płyny takie mają odpowiedni poziom pH i są wzbogacone o kwas mlekowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.