Trwa ładowanie...

Biodacyna – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 14:55
Biodacyna – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Biodacyna – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Biodacyna jest to antybiotyk działający bakteriobójczo. Stosuje się go w leczeniu różnego rodzaju zakażeń. Lek Biodacyna stosuje się domięśniowo bądź dożylnie.

spis treści

1. Co to jest biodacyna?

Substancją czynną leku Biodacyna jest amikacyna. Lek Biodacyna występuje w formie roztworu do wstrzykiwań lub kroplówki. 1 ml roztworu Biodacyny zawiera odpowiednio 125 mg lub 250 mg amikacyny. Biodacyna zawiera również: cytrynian sodu, pirosiarczan sodu, kwas siarkowy i wodę.

2. Dawkowanie leku Biodacyna

Dawkowanie leku Biodacyna jest uzależnione od masy ciała pacjenta oraz od stanu nerek. Początkowa dawka Biodacyny u dorosłych pacjentów, dzieci oraz niemowląt to 5 mg/kg masy ciała co 8 godzin bądź 7,5 mg/kg masy ciała co 12 godzin.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

Wcześniaki oraz noworodki mogą mieć podaną Biodacynę w dawce początkowej wynoszącą 10 mg/kg masy ciała. Kolejne dawki to 7,5 mg/kg masy ciała co 12 godzin. Maksymalna dawka leku Biodacyna to 15 mg/kg masy ciała. U chorych z dużą masą ciała maksymalna dawka wynosi 1,5 g na dobę.

Kuracja lekiem Biodacyna trwa od 7 do 10 dni. Jeżeli kuracja się przedłuża trzeba kontrolować nerki oraz słuch. Leku Biodacyna nie powinno się stosować dłużej niż 14 dni.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy

zobacz galerię

W razie konieczności Biodacyna może być podana kobiecie, która jest w ciąży a także noworodkowi. Kuracja musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Składniki leku Biodacyna przenikają przez łożysko.

3. Preparat Biodacyna

Preparat Biodacyna stosuje się w krótkotrwałym leczeniu ciężkich zakażeń, wywołanych przez bakterie wrażliwe na amikacynę. Do takich dolegliwości należą: zakażenia dróg oddechowych, zakażenia stawów i kości, zakażenia skóry i tkanek miękkich, jamy brzusznej (np. zapalenie otrzewnej), rany po oparzeniach, rany pooperacyjne, zakażenia dróg moczowych, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego czy posocznica.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazania do stosowania leku Biodacyna to uczulenie na którykolwiek składnik leku oraz miastenia. Szczególną ostrożność w stosowaniu antybiotyku Biodacyna powinni zachować pacjenci, którzy chorują na niewydolność nerek, mają uszkodzony słuch lub narząd przedsionkowy.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne biodacyn

Działania niepożądane w stosowaniu leku Biodacyna to: niedokrwistość, porażenie mięśni, bezdech, nudności i wymioty, niedociśnienie tętnicze, porażenie nerwu twarzowego, bóle głowy, zawroty głowy, wysypka czy szumy uszne.

Skutki uboczne w stosowaniu leku Biodacyna to także: utrata słuchu, zaburzenia równowagi, skąpomocz, białkomocz,krwiomocz, zapalenie żył, ból po podaniu domięśniowym czy ropień w miejscu wstrzyknięcia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze