Przejdź na WP

Ból biodra – przyczyny, wskazania, zapobieganie, ćwiczenia

Ból biodra może objawić się bólem w okolicach pachwin, kości krzyżowej oraz pośladków. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu bioder? Jak można zapobiegać bólowi bioder? Jakich wskazań należy przestrzegać w leczeniu bioder?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Ból bioder – przyczyny

Ból bioder najczęściej jest objawem przeciążenia stawu biodrowego. Samo przeciążenie może objawić się podczas ćwiczeń, do których ciało nie było przygotowane. Ból bioder spowodowany przeciążeniem może jednak dać o sobie znać również podczas długiego spaceru lub biegu. Ból biodra spowodowany powyższymi przyczynami zazwyczaj mija, gdy odpoczniemy.

Ból bioder może być jednak spowodowany zwyrodnieniem stawu biodrowego. Przy zwyrodnieniu dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego lub do degeneracji głowy kości udowej. Starta chrząstka doprowadza do wysuszenia stawu. Daje to także uczucie sztywności, pojawiają się ograniczenia ruchu oraz ból podczas poruszania się. Ból może promieniować do kolan i do pachwin. Zdarza się, że nim odczujemy silny ból w biodrze, pojawiają się dolegliwości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, jak również na tylno-bocznej stronie uda.

Ból biodra może być spowodowany przez nadmierny wysiłek, ale również zwyrodnienie stawu biodrowego
Ból biodra może być spowodowany przez nadmierny wysiłek, ale również zwyrodnienie stawu biodrowego

Inną przyczyną bólu biodra może być zespół podrażnionego stawu biodrowego. Przypadłość ta charakteryzuje się utykaniem i bólem pachwin. Dolegliwości pojawiają się podczas ruchu. Ból bioder spowodowany zespołem podrażnionego stawu biodrowego mija podczas odpoczynku i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Za ból bioder mogą również odpowiadać urazy takie jak: złamanie szyjki kości udowej, zwichnięcie stawu biodrowego, a także kości miednicy. Najczęstszymi objawami w takich sytuacjach jest krwiak, obrzęk i bardzo ostry ból biodra.

2. Ból biodra – wskazania

Ból biodra może być bardzo nieprzyjemny i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Z początku staramy się nie nadwyrężać i nieświadomie unikamy obciążenia kończyny, po której ból biodra jest bardziej dokuczliwy. Takie działanie sprawia, że zaburzeniu ulega nasza postawa, a wraz z nią dochodzi do uszkodzenia równowagi stawów miednicy, a także dysbalansu mięśniowego. Dlatego bólu biodra nie należy bagatelizować i warto w tym celu odwiedzić lekarza ortopedę. Lekarz może wówczas zlecić wykonanie RTG lub tomografii komputerowej.

Przy bólu biodra pierwszym wskazaniem jest leczenie objawowe lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Stosuje się także maści przeciwzapalne. Zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia stawu biodrowego leczy się operacyjnie.

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni
Sprawdzone sposoby na bóle mięśni [6 zdjęć]

Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz...

zobacz galerię

3. Ból biodra – zapobieganie

Chcąc zapobiegać bólowi biodra, należy dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, wszelką aktywność fizyczną zawsze rozpoczynać od rozgrzewki, aby rozgrzać mięśnie i nie dopuścić do kontuzji. Dieta zapobiegająca problemami z biodrami powinna być szczególnie bogata w wapń, białko i witaminę D. Ważne jest także odpowiednie rozciąganie mięśni i stawów.

Rodzaje bólu, których nie można ignorować
Rodzaje bólu, których nie można ignorować [5 zdjęć]

Ból to w naszym kraju wciąż temat marginalizowany. Ubywa specjalistycznych poradni zajmujących się jego...

zobacz galerię

4. Ból biodra – ćwiczenia

Ćwiczenia bioder powinny obejmować rozciąganie stawu biodrowego, ćwiczenia pogłębiające zakres ruchów, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie biodrowe, tułowia i kończyn dolnych. Dobre efekty daje trening cardio. Trening cardio obejmuje ćwiczenia wytrzymałościowe. Na poprawę stanu bioder i wzmocnienie mięśni przydadzą się również ćwiczenia modelujące pośladki, brzuch i uda. Trening daje efekty, jeżeli jest stosowany co najmniej 3 razy w tygodniu po około 50 min. Dobre efekty, które zmniejszą ból biodra, daje jogging, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie i aerobic.

Następny artykuł: Jałowa martwica głowy kości udowej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy