Trwa ładowanie...

Ból jelit po prawej lub lewej stronie. O czym może świadczyć?

Bóle brzucha bywają lekceważone, tymczasem może to być objaw wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych. Między innymi często jest pierwszym objawem kolki jelitowej. Warto udać się na konsultację lekarską i w razie potrzeby zdecydować się na kolonoskopię. Odpowiednie leczenie pomoże szybko pozbyć się dolegliwości. Przeczytaj, jak radzić sobie z bólem jelit.

spis treści

1. Ból brzucha i jelit

Bóle jelit mogą mieć różne przyczyny. Wiele chorób układu trawiennego może dawać podobne objawy. Lekarz może wskazać na przyczyny bólu, w zależności od jego lokalizacji z prawej lub lewej strony.

Zobacz film: "Ciąża maskowała raka jelita grubego"

Jeśli odczucie bólu lub dyskomfortu jest przede wszystkim z prawej strony brzucha, należy wówczas podjąć diagnostykę celem wykluczenia zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból jelit może również świadczyć o chorobach jelit, takich jak:

Niekiedy jest to również objaw potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznego raka jelit.

1.1. Przyczyny bólu brzucha z prawej strony

Czasem ból brzucha z prawej strony, powodowany jest innymi przyczynami niż problemy z jelitami. Może być to skutek kolki jelitowej w przebiegu kamicy nerkowej, zdarza się także podczas zapalenia przydatków czy w rzadkich lecz poważnych stanach ciąży pozamacicznej.

Bóle z prawej strony brzucha mogą być powodowane także zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Objaw ten mogą dawać także choroba wrzodowa żołądka lub choroba wrzodowa dwunastnicy, jak również choroby wątroby, a nawet choroby płuc, jak np. zapalenie płata dolnego prawego płuca.

1.2. Przyczyny bólu brzucha z lewej strony

Po lewej stronie brzucha ból może być powodowany również chorobą Leśniowskiego-Crohna, lecz nie tylko. Taki objaw może dawać także zapalenie zgięcia śledzionowego jelita grubego lub zapalenie uchyłków. W przebiegu wrzodziejącego zapalenie jelita grubego oraz w przypadku zmian nowotworowych jelita grubego, także mogą się pojawiać bóle po lewej stronie.

Również odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie dolnego płata lewego płuca, pęknięta śledziona, choroby trzustki, przydatków, jajników i ciąża pozamaciczna mogą powodować ból brzucha z lewej strony.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Diagnostyka bólu jelit

Bóle jelit mogą mieć mnóstwo przyczyn, dlatego konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, aby poznać dokładną przyczynę dolegliwości i rozpocząć leczenie.

Niezbędne mogą być, poza lekarskim wywiadem i podstawową wizytą, także dodatkowe badania, aby zweryfikować przyczyny zaistniałych problemów. Badania, które zwykle są przeprowadzane przy tego typu schorzeniach, to:

Warto również zwrócić uwagę, czy nie ma nieprawidłowości lub nietypowych zmian podczas wypróżniania, ponieważ mogą to być kolejne objawy ułatwiające postawienie diagnozy.

3. Ból wywołany kolką jelitową

Bólu jelit spowodowanego kolką jelitową nie można lekceważyć. Pojawienie się tej dolegliwości może sygnalizować pojawienie się poważniejszej choroby.

Kolka jelitowa może przekształcić się w skręt jelit lub wgłobienie. W obu przypadkach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Jeżeli kolka wywołana jest błędem dietetycznym wystarczy zastosować ścisłą dietę. Po pewnym czasie ból powinien ustąpić. Żeby złagodzić dolegliwości można zastosować kompres rozgrzewający. Taki kompres działa kojąco na bóle brzucha.

Kolka jelitowa może świadczyć także o:

3.1. Kolka jelitowa u niemowląt

Niemowlętom często dokuczają bóle jelit. Kolka jelitowa występuje u nich pod postacią kolki gazowej. Dziecko razem z jedzeniem połyka powietrze. Organizm stara się usunąć nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego. Jelita rozciągają się pod wpływem nagromadzonych w nich gazów. To powoduje bolesne skurcze żołądka.

Atak kolki jelitowej jest nagły i gwałtowny, pojawia się po południu. Główne objawy to:

 • dziecko zaczyna nagle krzyczeć i płakać,
 • dziecko wierci się w łóżeczku,
 • zaciska piąstki,
 • kopie nóżkami,
 • wzdęcia - brzuszek dziecka staje się wypukły.

Kolki mają przejściowy charakter. Dolegliwości nie mają wpływu na prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Kolka jelitowa najczęściej dotyka niemowlęta znajdujące się między 3. a 12. tygodniem życia. Obserwacje potwierdzają, że kolka niemowlęca częściej występuje u chłopców.

Dziecku można pomóc, stosując następujące metody:

 • pojenie dziecka naparem z kopru włoskiego lub rumianku,
 • robienie masażu brzuszka,
 • położenie dziecka na pleckach,
 • delikatne masowanie pleców.

Dodatkowo warto poznać pewne zasady, które zapobiegają wystąpieniu kolki w przyszłości:

 • pilnować, by dziecko podczas jedzenia nie łykało nadmiernie powietrza,
 • ważny jest kąt położenia dziecka w czasie karmienia,
 • pokarm powinien lecieć kroplami,
 • jeśli mama karmi piersią nie powinna jeść ostrych przypraw, potraw wzdymających, pić napojów gazowanych i mocnej kawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza