Trwa ładowanie...

Ból jelit po prawej lub lewej stronie. O czym świadczy?

Bóle brzucha bywają lekceważone, tymczasem może to być objaw wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych.. Warto udać się na konsultację lekarską i w razie potrzeby zdecydować się na kolonoskopię.

Zobacz film: "Ciąża maskowała raka jelita grubego"

1. Ból brzucha z prawej strony

Bóle jelit mogą mieć różne przyczyny. Wiele chorób układu trawiennego może dawać podobne objawy. Lekarz może wskazać na przyczyny bólu, w zależności od jego lokalizacji z prawej lub lewej strony.

Jeśli odczucie bólu lub dyskomfortu jest przede wszystkim z prawej strony brzucha, należy wówczas podjąć diagnostykę celem wykluczenia zapalenia wyrostka robaczkowego. Może to również świadczyć o chorobach jelit takich jak niedrożność, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Niekiedy jest to również objaw potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznego raka jelit.

Czasem ból brzucha z prawej strony, powodowany jest innymi przyczynami niż problemy z jelitami. Może być to skutek kolki jelitowej w przebiegu kamicy nerkowej, zdarza się także podczas zapalenia przydatków czy w rzadkich lecz poważnych stanach ciąży pozamacicznej. Bóle z prawej strony brzucha mogą być powodowane także zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Objaw ten mogą dawać także choroba wrzodowa żołądka lub choroba wrzodowa dwunastnicy, jak również choroby wątroby, a nawet choroby płuc, jak np. zapalenie płata dolnego prawego płuca.

2. Ból brzucha z lewej strony

Po lewej stronie brzucha ból może być powodowany również chorobą Leśniowskiego-Crohna, lecz nie tylko. Taki objaw może dawać także zapalenie zgięcia śledzionowego jelita grubego lub zapalenie uchyłków. W przebiegu wrzodziejącego zapalenie jelita grubego oraz w przypadku zmian nowotworowych jelita grubego, także mogą się pojawiać bóle po lewej stronie.

Również odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie dolnego płata lewego płuca, pęknięta śledziona, choroby trzustki, przydatków, jajników i ciąża pozamaciczna mogą powodować ból brzucha z lewej strony.

Tak szeroka gama ewentualnych problemów niewątpliwie utrudnia postawienie diagnozy, co tym bardziej powinno skłaniać do wizyty u specjalisty. Niezbędne mogą być poza lekarskim wywiadem i podstawową wizytą, także dodatkowe badania, aby zweryfikować przyczyny zaistniałych problemów. Badania, które zwykle są przeprowadzane przy tego typu schorzeniach, to badanie per rectum, morfologia, sprawdzanie markerów nowotworowych, endoskopia, kolonoskopia.

Warto również zwrócić uwagę, czy nie ma nieprawidłowości lub nietypowych zmian podczas wypróżniania, ponieważ mogą to być kolejne objawy ułatwiające postawienie diagnozy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.