Trwa ładowanie...

Brodawczak ludzki – objawy, leczenie, zapobieganie

Brodawczak ludzki to jeden z wirusów, który jest odpowiedzialny za rozwój nowotworów. Nie u wszystkich dochodzi do rozwoju raka. Osoby będące nosicielami brodawczaka ludzkiego mogą jednak zarazić inne. Jakie są objawy brodawczaka ludzkiego? Jak wygląda leczenie brodawczaka ludzkiego?

spis treści

1. Brodawczak ludzki – objawy

Wirus brodawczaka ludzkiego jest głównie przenoszony w trakcie stosunków seksualnych, a także poprzez bezpośredni kontakt ze skórą nosiciela. Istnieje około 100 odmian brodawczaka ludzkiego. Jedne z nich powodują brodawczaka krtani, brodawki płciowe, zmiany na szyjce macicy i są one zaliczane do wirusów niskiego ryzyka.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Wszystkie odmiany brodawczaka ludzkiego, które nie objawiają się powstawaniem charakterystycznych brodawek – są odmianą wirusa o podwyższonym ryzyku. Oznacza to, że zmiany komórkowe zachodzą w skórze i mogą prowadzić do raka szyjki macicy, zmian przednowotworowych okolic narządów płciowych, raka jamy ustnej, przełyku i krtani.

Brodawczak ludzki to jeden z wirusów, który jest odpowiedzialny za rozwój nowotworów.
Brodawczak ludzki to jeden z wirusów, który jest odpowiedzialny za rozwój nowotworów.

Najczęstszymi objawami brodawczaka ludzkiego są charakterystyczne brodawki – kłykciny kończyste. Pojawiają się na mosznie, odbycie, pochwie, penisie. Brodawki okolic intymnych są płaskie, okrągłe i mają kolor skóry. Najczęściej zmiany są niebolesne i miękkie. Wirus brodawczaka ludzkiego może również powodować zmiany na gardle, na przykład po stosunku oralnym z zakażoną osobą.

Zioła, które pomagają chronić okolice intymne
Zioła, które pomagają chronić okolice intymne [7 zdjęć]

Infekcje okolic intymnych pojawiają się najczęściej latem. Bywa, że gdy doświadczysz ich raz, za kilka

zobacz galerię

2. Brodawczak ludzki –leczenie

Leczenie brodawczaka ludzkiego to z początku usunięcie zmian, aby nie rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Brodawki można usunąć za pomocą lasera, wypalania lub zamrażania. Wirus brodawczaka pozostaje jednak w organizmie i zmiany mogą pojawić się ponownie. Dlatego po wystąpieniu objawów brodawczaka ludzkiego należy obserwować organizm i reagować na wszystkie niepokojące zmiany. Kobiety, u których zdiagnozowano wirusa brodawczaka ludzkiego, powinny poddawać się regularnym badaniom, aby wykluczyć rozwój raka szyjki macicy.

3. Brodawczak ludzki – zapobieganie

Chcąc zapobiegać zakażeniu i przenoszeniu wirusa brodawczaka ludzkiego, należy stosować prezerwatywy podczas stosunku seksualnego, a najlepiej ograniczyć liczbę partnerów seksualnych. Pozwoli to uniknąć ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Jeżeli ten rodzaj profilaktyki nie jest możliwy, warto poddawać się regularnym badaniom kontrolnym. Pozwolą one na wczesne wykrycie zarażenia i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Kłykciny kończyste
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza