Trwa ładowanie...

Budzisz się między 2 a 3 w nocy? Lekarz tłumaczy, co to oznacza

Avatar placeholder
25.06.2023 15:28
Dlaczego budzę się między 2 a 3 w nocy?
Dlaczego budzę się między 2 a 3 w nocy? (GettyImages)

Odczuwanie drętwienia i cierpienia nóg w nocy nie musi być koniecznie spowodowane niewydolnością żylną - co do tego flebolodzy są zgodni. Dr hab. n. med. Łukasz Paluch podkreśla, że w takiej sytuacji warto skonsultować się z neurologiem, endokrynologiem lub ortopedą. "Czujesz, że twoje nogi są zdrętwiałe, cierpną? Objaw ten mylony jest bardzo często z niewydolnością żylną" - pisze.

spis treści

1. Drętwienie nóg w nocy

Jednym z powodów budzenia się między 2 a 3 w nocy jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to szereg dolegliwości wynikających z zastoju krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Może objawiać się bólem i uczuciem ciężkości nóg, obrzękami, parestezjami w obrębie kończyn czy wreszcie skurczami łydek w nocy.

Jednak zdaniem prof. Palucha nie zawsze tak jest. Ekspert wyjaśnia, że objaw ten może świadczyć prawdopodobnie o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub o problemach z wydzielaniem kortyzolu.

Zobacz film: "O czym może świadczyć ból w łydkach?"

Ekspert zaleca, by w takim przypadku najpierw udać się do:

  • neurologa,
  • ortopedy,
  • endokrynologa.

Drętwienie nóg może być wywoływane przez różne choroby, takie jak niewydolność żylna, zwyrodnienie kręgosłupa czy problemy endokrynologiczne.

2. Skurcze łydek w nocy

Bolesne skurcze łydek nocą mogą być również spowodowane zbyt intensywnymi treningami czy aktywnością fizyczną niedostosowaną do naszych możliwości.

Skurcze mięśni mogą także wskazywać na niedobory magnezu, potasu, wapnia czy nawet żelaza.

Pojawiają się u osób, które piją zbyt mało płynów w ciągu dnia, prowadzą siedzący tryb życia czy mają choroby przewlekłe, które wymagają stosowania m.in. diuretyków, czyli leków moczopędnych.

3. Bóle nóg - przyczyny

Niekiedy bóle i skurcze mięśni mogą być oznaką zbyt silnego stresu. Wówczas organizm pobudza nadnercza do wydzielania adrenaliny i podnosi poziom glukozy we krwi.

Taki wysiłek dla organizmu może powodować nerwobóle oraz właśnie skurcze mięśni. Skurcze nóg mogą być także objawem groźnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy nowotwory prowadzące do zmian lub ucisków w obrębie naczyń krwionośnych i nerwów w obrębie kończyn dolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze