NewsyOdciął sobie kciuk piłą. Lekarze całkowicie zrekonstruowali palec

Odciął sobie kciuk piłą. Lekarze całkowicie zrekonstruowali palec

Lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach podjęli się skomplikowanej rekonstrukcji kciuka u 53-letniego mężczyzny, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił znaczną część prawej dłoni. Dzięki innowacyjnym metodom medycznym pacjent ma szansę na odzyskanie sprawności.

Całkowicie zrekonstruowali kciuk po wypadku. Sukces śląskich lekarzy
Całkowicie zrekonstruowali kciuk po wypadku. Sukces śląskich lekarzy
Źródło zdjęć: © East News, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Lekarze przywrócili dłoni sprawność

Jak wyjaśnił w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr Tadeusz Bilnicki, pacjent odciął sobie piłą fragment prawej ręki podczas prac domowych, tracąc cały kciuk, pierwszą kość śródręcza oraz palce wskazujący i środkowy. Jako osoba praworęczna, pacjent został pozbawiony większości funkcji chwytania.

- Na szczęście jest bardzo zmotywowany i wykształcił zastępcze sposoby chwytania przedmiotów z wykorzystaniem dwóch pozostałych palców - dodał dr Bilnicki.

Pierwszy etap operacji polegał na przesunięciu drugiej kości śródręcza w miejsce pierwszej, co pozwoliło na stworzenie podstawy kciuka.

Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?

- Dzięki temu pacjent zyskał szansę na odbudowę najważniejszego palca dłoni. W dalszych planach mamy przeszczepy kości i tkanek ze stopy, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty funkcjonalne – informował lekarz.

Obecnie zespół medyczny koncentruje się na rekonwalescencji pacjenta po przebytym zabiegu.

Podobnych zabiegów było więcej

To nie pierwsza tego typu procedura zakończona sukcesem w gliwickim szpitalu. Dr Tadeusz Bilnicki wraz z zespołem pomógł wcześniej niespełna 30-letniemu pacjentowi po ciężkim urazie nadgarstka. Dzięki rekonstrukcji kości i stabilizacji złamań, mężczyzna ma szansę na powrót do pełnej sprawności ręki. Innym przykładem jest operacja 20-latka ze skomplikowanym urazem stopy, gdzie udało się uratować fragmenty palców dzięki zastosowaniu płata na tętnicy grzbietowej stopy.

- Daliśmy pacjentowi nadzieję na komfort chodzenia oraz większą sprawność - podkreślił dr Bilnicki.

Wysoki poziom specjalistycznej opieki medycznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach daje pacjentom realne szanse na odzyskanie sprawności po ciężkich urazach. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi lekarzy, medycyna rekonstrukcyjna otwiera nowe możliwości dla osób poszkodowanych w wypadkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie