Charakterystyczny objaw na skórze. Może świadczyć o zakażeniu pasożytami
Choć najczęściej atakuje dzieci, zarazić się mogą także dorośli, na dodatek w banalny sposób, bo owsica to choroba brudnych rąk. Jednocześnie lekarze przestrzegają przed niebezpieczną modą na odrobaczanie bez wskazań. Kiedy owsiki stają się realnym problemem?
1. Charakterystyczne objawy na skórze
Owsica to problem, który najczęściej dotyka dzieci, szczególnie te w wieku żłobkowym i przedszkolnym (sprzyja temu częste przebywanie w skupiskach i mniejsza świadomość higieny).
To jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych, którą wywołuje owsik ludzki (szacuje się, że rocznie w Polsce dotyczy ona 17 proc. osób dorosłych i 38 proc. dzieci w wieku 7-14 lat).
Charakterystycznym objawem, który wskazuje na zarażenie tym pasożytem, jest świąd w okolicach odbytu (nasila się w godzinach wieczornych). Ponadto, skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, podrażniona i obolała.
Inne objawy owsicy to:
ból głowy,
osłabienie,
brak apetytu,
anemia,
zaburzenia snu,
nerwowość,
nudności, bóle brzucha.
Na chorobę wskazuje też obecność małych białych robaków w okolicy odbytu, a także na bieliźnie (owsiki przypominają nitki bawełny ze zwężonymi końcami).
2. Choroba brudnych rąk
Owsica to tzw. choroba brudnych rąk, więc zarazić się nią można bardzo łatwo. Wystarczy dotknięcie zanieczyszczonych jajami pasożyta powierzchni, czy przedmiotów codziennego użytku (np. sztućców, zabawek. Do zakażenia może dojść także przez używanie tego samego ręcznika czy pościeli. Kontakt z chorym wcale nie jest konieczny.
To właśnie drogą pokarmową (przez brudne ręce) jaja owsików dostają się do organizmu (larwy dojrzewają w jelicie grubym). Dlatego też obgryzanie paznokci jest nawykiem, który sprzyja zarażeniu.
Skąd się bierze charakterystyczny świąd w okolicy odbytu? Wyjaśnienie jest bardzo proste: samice składają tam jaja pokryte wydzieliną, która wywołuje dotkliwe i uporczywe swędzenie. Niestety poprzez drapanie tych miejsc, można doprowadzić do ponownego przenoszenia jaj na brudnych rękach, co może prowadzić do błędnego koła.
Dlatego szczególnie należy dbać o podstawowe zasady higieny, przede wszystkim regularne mycie rąk (dbanie, by dzieci miały krótkie paznokcie), a także dbanie o czystość w domu i przedmiotów codziennego użytku.
To szczególnie ważne, bo owsica to nie tylko dokuczliwe objawy, ale też ryzyko powikłań, w tym zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia jelita grubego czy stanów zapalnych okolic intymnych.
3. Groźne "domowe" odrobaczanie
W przypadku zachorowania w rodzinie leczeniem powinny być objęte wszystkie osoby, które mieszkają w jednym domu.
Lekarze przestrzegają natomiast przed odrobaczaniem bez wskazań, które jest niestety w Polsce bardzo popularne, a może poważnie zaszkodzić. Ucierpieć mogą układ nerwowy, wątroba i jelita.
- Mania odrobaczania, która obecnie zapanowała, nie rozwiązuje problemów pacjentów. Wręcz przeciwnie - może prowadzić do poważnych przeoczeń i zaniedbań - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Ryzyko jest podwójne, bo z jednej strony fiksując się na zakażeniu pasożytami i upatrując w nich przyczyn problemów zdrowotnych, możemy opóźnić właściwą diagnozę (zakażenie pasożytami jest mylone m.in. SIBO, anemią czy nawet nowotworami), a z drugiej narażamy się na groźne konsekwencje zdrowotne, biorąc środki przeciwpasożytnicze bez wskazań.
Stosując takie leki w nadmiarze, obciążamy wątrobę i możemy zaszkodzić mikrobiocie jelitowej. Skutkiem mogą być także zaburzenia rytmu serca, utrata świadomości czy problemy z nerkami, za którymi stoi popularny w domowym odrobaczaniu wrotycz (w nadmiarze może mieć działanie neurotoksyczne). Niestety zdarza się, że rodzice podają to ziele także dzieciom.
Stosowanie preparatów farmakologicznych powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.