Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie

Widok uchyłku jelita

Uchyłek to kieszonkowate uwypuklenie jelita. Badania udowadniają, że główną rolę w powstawaniu uchyłków ma dieta.

Choroba uchyłkowa jelit – mianem tym określa się obecność licznych uchyłków obecnych na jelitach. Choroba najczęściej obejmuje jelito grube, zwłaszcza jego dolną część zwaną esicą. Schorzenie to należy do grupy chorób cywilizacyjnych, co znaczy, że dotyka częściej społeczeństw krajów bogatych, zaś prawie nie jest znane w krajach rozwijających się. Uchyłki jelita grubego pojawiają się najczęściej ok. 5-6 dekady życia – szacuje się, że może dotyczyć aż 1/3 populacji po 60 r.ż.

Zobacz film: "Jak kondycja jelit wpływa na naszą psychikę?"

Uchyłki jelita grubego - przyczyny

Pod określeniem „uchyłek jelita grubego” należy rozumieć niewielkie wpuklenie błony śluzowej jelita w obręb jego błony mięśniowej, co tworzy charakterystyczną kieszonkę. Dużą ilość takich kieszonek na jelicie określamy mianem uchyłkowatości jelita grubego. Powód tworzenia się uchyłków w ścianie jelita grubego nie jest całkowicie poznany. Istnieją teorie mówiące, że duży wpływ na powstawanie uchyłków jelita grubego może mieć dieta zawierająca niewielką ilość błonnika, czyli niestrawialnych włókien obecnych głównie w warzywach i owocach.

Niedobór błonnika prowadzi do zwolnienia pasażu treści pokarmowej przez jelito i wytwarzania niewielkiej ilości stolca. Dochodzi do pobudzenia okrężnicy do nadmiernych skurczów, przerostu warstwy mięśniowej okrężnej i wzrostu ciśnienia panującego wewnątrz jelita. To wysokie ciśnienie odpowiedzialne jest za wypychanie na zewnątrz błony śluzowej i w efekcie wytworzenie uchyłków.


Uchyłki jelita grubego - objawy i rozpoznanie

Choroba uchyłkowa przebiega najczęściej bez żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo, np. podczas badań diagnostycznych wykonywanych z innego powodu. Tylko w ok. 20-30% przypadków uchyłków jelita grubego mogą pojawiać się objawy, takie jak bóle w lewej dolnej części brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, wzdęcia, zaparcie lub zaparcie naprzemienne z biegunką, możliwe jest przemijające zatrzymanie gazów i stolca.

Obecność uchyłków jelita grubego można stwierdzić w badaniu radiologicznym jamy brzusznej z wcześniejszym doodbytniczym podaniem kontrastu. Innymi metodami pozwalającymi zdiagnozować uchyłkowatość są tomografia komputerowa jamy brzusznej oraz kolonoskopia.

Uchyłki jelita grubego - leczenie

W przypadku niepowikłanych uchyłków jelita grubego zaleca się zwiększenie spożycia błonnika, np. w postaci otrębów (początkowo ok. 2 łyżek dziennie, co tydzień dawkę można zwiększać, dochodząc maksymalnie do 5-6 łyżek dziennie). Można też stosować leki rozkurczowe, choć ich skuteczność nie została udowodniona.

Najczęstszym powikłaniem choroby uchyłkowej jelita grubego jest ostre zapalenie uchyłków. Występuje ono u ok. 10-25% chorych. Zaczyna się zazwyczaj w jednym uchyłku, szybko jednak postępuje wzdłuż jelita, obejmując kolejne uchyłki. Objawia się zazwyczaj gorączką, bólem brzucha, złym samopoczuciem, uczuciem parcia na stolec, w kale może pojawić się krew. Leczenie uchyłków jelita grubego polega na leżeniu w łóżku, stosowaniu antybiotyków i ścisłej diety przez ok. 7-10 dni. Do innych powikłań choroby uchyłkowej jelita grubego można zaliczyć perforację, czyli przedziurawienie jelita, ropień śródbrzuszny, niedrożność jelita oraz krwotok. Powikłania te zdarzają się rzadko, wymagają jednak leczenia operacyjnego.

Ewelina Rogowska, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Układ pokarmowy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie
Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie

Widok uchyłku jelita

Widok uchyłku jelita

Uchyłek to kieszonkowate uwypuklenie jelita. Badania udowadniają, że główną rolę w powstawaniu uchyłków ma dieta.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita (...) grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę,...

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Nowotwory jelita grubego

Nowotwory jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej wykrywanych chorób układu pokarmowego.

Polipy jelita grubego - rodzaje, przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii

Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii

Polipy nowotworowe rozrastają się w obrębie nabłonka. Gruczolaki mogą przekształcać się w gruczolakoraki.

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Walka z nowotworami

Walka z nowotworami

Jednym z celów Opolskiej Fundacji Antynowotworowej jest pomoc dzieciom po leczeniu onkologicznym. Operacja jelita grubego, polegająca na usunięciu (...) odcinka jelita wraz z guzem. Umożliwia zachowanie...

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

Crohna, zapalenie uchyłków czy zespołu jelita drażliwego. Na kolejnej stronie zobaczysz WIDEO, dotyczące przyczyn występowania raka jelita Zobacz (...) napięcia lub pełnego brzucha,...

Układ pokarmowy

Jelito grube

jelita grubego stwierdza się przypadkiem w czasie kolonoskopii. Objawy uchyłków jelita grubego to ból brzucha i zmiana rytmu wypróżnień: chory (...)...