Trwa ładowanie...

Pożegnaj chrapanie raz na zawsze. Pomogą ci w tym odpowiednie ćwiczenia

Ponad 60 proc. ludzi chrapie w nocy. Z pozoru to niewinne, ale może przyczynić się do wielu dolegliwości zdrowotnych. Skutkami są: stałe zmęczenie, uczucie niewyspania, dyskomfort psychiczny. Ratunku szukamy w medykamentach. To błąd. Istnieją proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie gardła, które pomogą pożegnać się z problemem.

1. Chrapanie - problem połowy populacji

Istnieje wiele czynników odpowiadających za chrapanie. Z pewnością duży wpływ ma kształt czaszki, szyi, przyczynić się również może niedrożny nos, powiększenie migdałów, przemęczenie, nadwaga bądź wypity alkohol. To sprawia, że mięśnie gardła się rozluźniają, wywołując hałas. Intensywność dźwięków zależy częściowo od turbulencji przepływu powietrza. Bezpośrednio za jego powstanie odpowiadają: drganie podniebienia miękkiego, przerośnięty języczek, duże migdałki podniebienne oraz nasada języka.

Zobacz film: "Chrapanie negatywnie wpływa na zdrowie i związek"

Chrapanie przyczynia się do pogorszenia jakości snu, a to prowadzi do poczucia notorycznego zmęczenia.

Pewnie zadajesz sobie pytanie: w jaki sposób mogę się pozbyć problemu? W aptekach znajdziemy wiele preparatów, które mają pomóc na chrapanie. Czy działają? Naukowcy zgodnie podkreślają, że nie istnieje w pełni skuteczna metoda leczenia chrapania za pomocą środków farmakologicznych. Często w takich przypadkach potrzebna jest konsultacja lekarska. Laryngolodzy z Wielkiej Brytanii postanowili przyjrzeć się problemowi. Przetestowali kilka ćwiczeń, które należy stosować przed snem. Efekt przerósł ich oczekiwania, ponieważ dowiedli, że regularne ćwiczenia zmniejszają, a z czasem eliminują uciążliwe chrapanie.

Sprawdź koniecznie:

Jesienią postaw na kolor ...dla swojego malucha. Oto najpiękniejsze stylizacje

2. Ćwiczenia na chrapanie

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możemy wzmocnić nasze gardło, co w efekcie zmniejszy głośność chrapania nawet o 60 proc. i częstotliwość o 39 proc. To znacznie lepszy wynik od wszelkich medykamentów polecanych w aptece. Wystarczy, że będziesz ćwiczył po 45 minut każdego dnia, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Ćwiczenie nr 1

Wystaw język i spróbuj dotknąć jego koniuszkiem czubka nosa, wytrzymaj tak przez 10 sekund. Powtórz 10 razy. Następnie przesuń język tak, aby dotknąć lewego, a potem prawego policzka. Przy każdej powtórce ćwiczenia, staraj się je wykonywać coraz szybciej.

Ćwiczenie nr 2

Wystaw język i przesuń go najdalej jak możesz w prawą stronę, wytrzymaj przez 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy. Analogicznie wykonaj ćwiczenie po lewej stronie.

Ćwiczenie 3

Zroluj język w rulonik tak, by jego boki kierowały się do siebie. Wystaw język najdalej jak możesz, odpocznij. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie 4

Otwórz usta tak szeroko, jak tylko możesz i powiedz "aaaaaa" przez 20 sekund. Powtórz 2 razy.

Ćwiczenie nr 5

Wystaw język i spróbuj polizać czubek brody, wytrzymaj przez 10 sekund, po czym odpocznij. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 6

Z zamkniętymi ustami oddychaj mocno przez nos. Możesz trochę parskać. Zrób to szybko w czterech zestawach pięciu powtórzeń, z przerwą pięciu sekund od każdego zestawu.

Sprawdź koniecznie:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza