Trwa ładowanie...

Ciąża a odczulanie

Odczulanie to potoczna nazwa immunoterapii swoistej, która jest jedną z metod leczenia alergii. Odczulanie stosuje się u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, nieżyt spojówek oraz astmę. Najlepsze rezultaty przynosi odczulanie na jeden alergen. Czy można się odczulać w ciąży?

spis treści

1. Alergia w ciąży

Alergia w ciąży przebiega różnie. U niektórych kobiet cofa się i przyszła mama nie odczuwa żadnych objawów. U innych alergia przebiega jak zwykle, bez żadnych zmian. Niestety u pewnej grupy kobiet w ciąży objawy się nasilają i alergia jest bardzo dokuczliwa. Lekarze zalecają zaprzestanie leczenia alergii lekami. Środki farmakologiczne mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. Specjaliści zalecają przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem wywołującym objawy choroby. Trzeba usunąć z najbliższego otoczenia wszystkie drażniące alergeny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Odczulanie w ciąży

Odczulanie, jak już to zostało wspomniane, jest jednym z najlepszych sposobów na leczenie alergii. Jest ono wskazane u osób uczulonych na:

Immunoterapia swoista jest powszechnie stosowana w ciężkim przebiegu alergicznego nieżytu nosa i u osób cierpiących na alergeny sezonowe. Szczepionka na alergię nie przynosi rezultatu w przypadku alergii pokarmowych, przewlekłych pokrzywek i obrzęku naczynioruchowego. Nie może być zastosowana w atopowym zapaleniu skóry.

Ciąża nie jest dobrym czasem na odczulanie. Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie ciąży po odczulaniu, albo na czas, kiedy szkodliwe alergeny nie są aktywne. Alergię trzeba leczyć przed zajściem w ciążę. To zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów alergii w ciąży.

Immunoterapia swoista nie jest wskazana także dla osób:

Leczenia nie można rozpoczynać przy ciężkiej astmie i chorobach serca.

Ciąża jest trudnym czasem dla kobiet chorych na alergię. Odczulanie w ciąży nie jest wskazane, dlatego trzeba znaleźć inne sposoby leczenia alergii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza