Codziennie wstawała o tej godzinie. Taki był skutek
Wiele poradników podkreśla, że ludzie sukcesu zawsze wstają bardzo wcześnie, dzięki temu mają więcej czasu na realizację celów i zwiększoną produktywność. Dziennikarka CNBC Renee Onque postanowiła sprawdzić w praktyce, jak takie rozwiązanie przełoży się na jej samopoczucie. Postanowiła, że codziennie będzie wstawała o 5 rano.
## Już po tygodniu zauważyła zmianę
Renee Onque postanowiła na własnej skórze sprawdzić, czy rzeczywiście poranne wstawanie przekłada się na większą efektywność w ciągu dnia.
Dziennikarka przyznaje, że było to dla niej sporym wyzwaniem, bo z natury jest śpiochem i lubi wstawać później. Do tej pory w ciągu tygodnia budziła się o 8, a w weekendy potrafiła spać nawet do południa. W ramach eksperymentu postanowiła, że codziennie będzie wstawać o 5 rano.
Już po tygodniu porannych pobudek zauważyła wyraźną różnicę. Renee Onque opowiada, że jej organizm bardzo szybko przestawił się do nowego trybu funkcjonowania i już po kilku dniach wstawała o odpowiedniej porze bez budzika. Zauważyła, że ma znacznie więcej energii.
Wśród plusów porannych pobudek wymienia przede wszystkim lepsze rozplanowanie dnia - była w stanie zrealizować zdecydowanie więcej niż wcześniej. Dzięki wstawaniu trzy godziny wcześniej codziennie znajdowała czas na treningi i medytację. Przed pracą zaczęła chodzić na siłownie, to powodowało, że w ciągu dnia czuła się znacznie lepiej i miała doskonały nastrój.
Przed wyjściem do pracy udawało jej się też wykonać wiele domowych obowiązków, na które wieczorami często nie miała już siły. Udało jej się zmienić jeszcze jeden nawyk - wcześniejsza pobudka sprawiła, że miała czas na przygotowanie i zjedzenie pożywnego śniadania.
1. Negatywne strony wczesnych pobudek
Dziennikarka relacjonując swój eksperyment, zauważa, że wczesne wstawanie to nie tylko plusy. Nie da się oszukać zegara biologicznego. Eksperci wskazują, że organizm potrzebuje około siedmiu-dziewięciu godzin snu, aby mógł się zregenerować i był w stanie prawidłowo funkcjonować.
Renee Onque opowiada, że wczesne pobudki spowodowały, że wieczorem znacznie szybciej robiła się senna i zmęczona, w związku z tym automatycznie wcześniej kładła się spać.
Pobudki o 5 rano oznaczały, że szła do łóżka ok. godziny 21, a to oznaczało, że musiała zrezygnować z "nocnego życia". Dziennikarka przyznaje, że przez to miała wrażenie, że ma po pracy mniej czasu wolnego na przyjemności.
## Jak zacząć wcześnie wstawać?
Psychiatra i dyrektor medyczny LifeStance dr Anisha Patel-Dunn wskazuje, że nasz organizm nie lubi gwałtownych zmian. Jeśli zamierzamy zmienić tryb funkcjonowania i przestawić się na wczesne pobudki - najlepiej wprowadzać te zmiany stopniowo.
- Ustawiaj budzik codziennie nieco wcześniej, aż dojdziesz do docelowej godziny. Zmiany wprowadzaj stopniowo, gdyż nagła pobudka o jedną-dwie godziny wcześniej może cię zniechęcić - radzi.
Musimy też mieć świadomość, że organizm będzie oczekiwał rekompensaty - jeśli wstajemy wcześniej, musimy też wieczorem wcześniej kłaść się spać.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.