Trwa ładowanie...

Cystografia – charakterystyka, wskazania, opis badania

Cystografia ma za zadanie zdiagnozować funkcjonowanie i zmiany w pęcherzu moczowym. Cystografia to badanie radiologiczne z użyciem kontrastu. Na czym polega badanie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania cystografii?

spis treści

1. Cystografia - charakterystyka

Badanie radiologiczne z użyciem kontrastu, pozwala na sprawdzenie kształtu i wielkości oraz ewentualnych zmian pęcherza moczowego. Cystografia dostarcza również informacji lekarzowi o wszelkich nieprawidłowościach w pracy pęcherza moczowego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wskazaniami do cystografii są urazy cewki moczowej lub urazy pęcherza
Wskazaniami do cystografii są urazy cewki moczowej lub urazy pęcherza

2. Cystografia – wskazania

Wskazaniami do wykonania cystografii są wady wrodzone wady układu moczowego, urazy cewki moczowej lub urazy pęcherza. Lekarz może zlecić wykonanie badania radiologicznego z użyciem kontrastu, również mając podejrzenia czy w pęcherzu nie ma guzów lub uchyłki.

Cystografia może być także wykonywana u dzieci. Najczęstszym wskazaniem u wykonania badania radiologicznego z kontrastem u najmłodszych jest nietrzymanie moczu. Głównym objawem jest moczenie się w nocy.

Wskazaniem do wykonania cystografii jest także refluks pęcherzowo-moczowodowy. Objawem tego rodzaju refluksu jest wsteczny odpływ moczu z pęcherza, z powrotem do moczowodów. Cystografię należy również wykonać przed przeszczepem nerki.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [10 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

3. Cystografia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania cystografii jest uczulenie na kontrast, a także zakażenie układu moczowego. Badania radiologicznego z kontrastem nie wykonuje się także u kobiet w ciąży. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich schorzeniach, uczuleniach i o swoim obecnym stanie.

Leki vs. nietrzymanie moczu
Leki vs. nietrzymanie moczu

Jeśli chodzi o czynniki, które mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu to wymienia się: zakażenia

zobacz galerię

4. Cystografia – opis badania

Jedyną formą przygotowującą do cystografii jest opróżnienie pęcherza. Następnie pacjent kładzie się na plecach na stole, gdzie wykonywane będą zdjęcia RTG. Do pęcherza zostaje wprowadzony cewnik, przez który zostaje podany kontrast – czyli środek cieniujący. Sygnałem, że pęcherz został dobrze napełniony, jest odczucie pacjenta w postaci silnego parcia na ten narząd. Dopiero po napełnieniu pęcherza, wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Lekarz zleca najczęściej kilka ujęć w różnych pozycjach ciała i w różnych projekcjach. Na koniec badania cewnik usuwa się z pęcherza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Cystografia – charakterystyka, wskazania, opis badania
Cystografia – charakterystyka, wskazania, opis badania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza