Czerwone flagi przy bólach kręgosłupa

Ból krzyża w nocy albo w młodym wieku mogą świadczyć o poważnych chorobach. Te niepokojące objawy nazywane czerwonymi flagami są wskazaniem do poszerzonej diagnostyki. Jakie symptomy i na jakie choroby mogą wskazywać?

Czerwone flagi w diagnozie

Ból kręgosłupa to objaw powszechny. Niemal każdy doświadcza tego typu dolegliwości. W większości przypadków spowodowany jest czynnikami mechanicznymi. Pojawia się z powodu przeciążenia.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

Ale może być także objawem poważnego schorzenia. W tym wypadku niezbędny jest szerszy wywiad i właściwaocena, by rozpoznać lub wykluczyć rzadkie i niebezpieczne choroby.

Ból krzyża może świadczyć o ciężkich chorobach, takich jak nowotwory, choroby reumatyczne oraz schorzenia, które koniecznie powinny być skonsultowane z ortopedą.

Najczęściej pacjenci z bólami kręgosłupa zgłaszają się do lekarzy rodzinnych. To oni na podstawie pierwszej diagnozy określają czy symptomy są niepokojące. Alarmujące objawy związane z bólem kręgosłupa nazywa się czerwonymi flagami (red flags).

Niepokojące objawy

Aktywność fizyczna dzieci

Dziecko od najmłodszych lat powinno być przygotowywane do aktywności fizycznej.

Lekarze sklasyfikowali kilka objawów, które mogą świadczyć o nietypowych przyczynach bólu  i wskazują na pilną  potrzebę rozszerzenia diagnostyki.

Zaniepokoić powinien ból, który pojawia się po raz pierwszy po 50 roku życia lub przed 20 rokiem życia, a nawet wcześniej.

Zwrócić uwagę powinny dolegliwości, które nasilają  się w godzinach nocnych i w pozycji leżącej, a także gdy ból pojawia się bez wyraźnego związku z wysiłkiem fizycznym.

Kolejne symptomy, to stwierdzenie w badaniu przedmiotowym ubytkowych objawów neurologicznych, takich jak np. niedowład mięśni, zaburzenia czucia powierzchownego.

Na co wskazuje ból?

Jeśli bólowi towarzyszy podwyższona temperatura i ciepłota ciała może świadczyć tak naprawdę o wielu dolegliwościach. Lekarze podejrzewać mogą m.in. ropień kanału kręgowego, zapalenie bakteryjne krążka międzykręgowego, brucelozę, zakażenia grzybicze, a nawet ziarniakowatość z zapaleniem naczyń (dawniej zwana ziarniniakiem Wegenera).

Nocny ból krzyża, który nie ustępuje mimo zmiany pozycji i powoduje, że chory często się budzi, może świadczyć o chorobie nowotworowej. Niepokoić powinny także inne objawy towarzyszące bólowi, jak szybka utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny.

Z kolei ból z towarzyszącym uczuciem porannej sztywności świadczyć może o stenozie kanału kręgowego.

  • Zasada w postępowaniu medycznym jest następująca - najpierw powinna być wykonana diagnostyka, potem leczenie - mówi Agnieszka Mastalerz-Migas, Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  • Czerwone flagi mogą wskazywać na występowanie poważnych chorób i są  wskazaniem do szerszej diagnostyki. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń pacjent powinien wykonać badania rtg kręgosłupa odcinka LK, usg brzucha – dodaje. Kierowany jest także do specjalisty, który może zlecić rezonans magnetyczny, tomografię i inne badania.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 6 miesięcy temu

Choroby i dolegliwości

Komentarze (9)
~MaxZorin
~MaxZorin 9 miesięcy temu

"najpierw powinna być wykonana diagnostyka, potem leczenie" - kto by pomyślał?! Mam już 51 lat i coś takiego do głowy mi nigdy nie przyszło. W ogóle cały ten artykuł jest oparty na zasadzie: jak cie coś boli to nie lekceważ jeno idź do lekarza. Przyznam, że i to jest odkrywcze.

Odpowiedz
~Fizjoterapeuta
~Fizjoterapeuta 10 miesięcy temu

Przepraszam ale pisząc ten artykuł ktoś chyba nie odrobił jak należy pracy domowej. Artykuł jest jak sądzę całkowicie wyjęty z kontekstu i tym samym właściwie z prawdą ma mało wspólnego.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Wygodnie, ale niezdrowo Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego miejsca na czas, to niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie. Może...