Trwa ładowanie...

Czerwone dłonie mogą świadczyć o problemach z wątrobą

Jednym z objawów stłuszczeniowej choroby wątroby mogą być czerwone dłonie. Choroba dotyka również osoby stroniące od alkoholu.

1. Stłuszczeniowa choroba wątroby to problem cywilizacyjny

Niegdyś sądzono, że stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD - nonalcoholic fatty liver disease) grozi tylko osobom uzależnionym od alkoholu. Tymczasem postęp medycyny i nowe metody diagnostyczne potwierdziły przypadki zachorowania również u ludzi, którzy nie sięgają po alkohol, w tym u dzieci.

Stłuszczeniowa choroba wątroby to problem wielu Polaków
Stłuszczeniowa choroba wątroby to problem wielu Polaków (iStock)

To sytuacja, kiedy w komórkach wątroby gromadzą się duże ilości tłuszczu.

Eksperci szacują, że na stłuszczenie wątroby cierpi ok. 20-25 proc. Polaków, natomiast u ok. 10-15 proc. z nich przyjmuje postać NASH (non-alcoholic steatohepatitis, czyli niealkoholowego stłuszczenia wątroby) i ta postać schorzenia prowadzi do marskości wątroby.

Chorobę diagnozuje się również za pomocą rutynowych badań laboratoryjnych, biopsji oraz USG.

Ból wątroby trzeba zdiagnozować
Ból wątroby trzeba zdiagnozować (iStock)

2. Nie przegap objawów problemu z wątrobą

Zmęczenie, osłabienie, ból w nadbrzuszu i dodatkowo czerwone dłonie – to mogą być pierwsze objawy problemu z wątrobą.

Otyłość prowadzi do problemów z wątrobą
Otyłość prowadzi do problemów z wątrobą (iStock)

Zaniepokoić z pewnością powinien też ból z prawej strony brzucha, powiększenie wątroby i śledziony, czasem też nagła utrata wagi i ogólne złe samopoczucie.

Czynnikami ryzyka w przypadku tego rodzaju stłuszczenia wątroby są m.in.: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze oraz insulinooporność.

Lekarze podkreślają, że odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na ryzyko zachorowania na ten rodzaj stłuszczenia wątroby. Dodatkowo do rozwoju choroby może przyczyniać się przyjmowanie niektórych leków uspokajających, przeciwbólowych czy hormonalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.