Częściowy wrodzony brak owłosienia

Wrodzony brak włosów to przypadłość, która może wpędzić w kompleksy. Przyczyny częściowego braku owłosienia są różne; łysienie może mieć swoje podłoże na przykład w genach i zmianach hormonalnych. Różne są także rodzaje łysienia, najbardziej powszechnym jest łysienie mężczyzn, które jest w znacznym stopniu uwarunkowane czynnikami dziedzicznymi. Łysienie u kobiet także jest zależne od tego, czy w rodzinie były przypadki utraty włosów, przy czym przypadłość ta polega na przerzedzeniu włosów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Postaci częściowego wrodzonego braku owłosienia

Częściowy wrodzony brak włosów może mieć charakter miejscowy, jak i rozległy. Postać ograniczona dotyczy zwykle skóry głowy, okolic pach lub wzgórka łonowego. Zaburzenia w owłosieniu okolic intymnych u kobiet mają często związek z innymi objawami, na przykład nieregularną menstruacją. Typową cechą częściowego wrodzonego braku owłosienia jest posiadanie rzadkich brwi i rzęs.

Inna forma częściowego wrodzonego braku włosów - wrodzony brak owłosienia plamisty - przypomina objawami łysienie plackowate. Nas skórze pojawiają się pojedyncze lub liczne bezwłose plamy. Ten rodzaj łysienia może być przekazywany z pokolenia na pokolenie i dotyczy zwykle określonych okolic skóry głowy.

Rozległa postać częściowego wrodzonego braku włosów może być u niektórych osób związana na przykład z zaburzeniami w ich rozwoju płciowym.

Przyczyny łysienia

Rodzaje łysienia

Łysienie plackowate oznacza tymczasową utratę włosów, które ostatecznie odrastają, choć czasami mają biały kolor lub inną fakturę niż pozostałe włosy. Włosy wypadają w ten sposób na skutek autoimmunizacji lub silnego pociągania za włosy, na przykład podczas czesania włosów.

Inny rodzaj braku owłosienia w niektórych miejscach jest spowodowany zmianami w cyklu rozwojowym włosa, które są rezultatem traumatycznych dla organizmu okoliczności. Jest to zwykle tymczasowa sytuacja, a włosy odrastają kiedy życie danej osoby wraca do normy.

Łysienie androgenetyczne jest blisko związane z męskimi hormonami. Jeśli ich poziom jest zbyt wysoki, włosy wypadają.

Leczenie częściowego wrodzonego braku owłosienia

Brak włosów w niektórych miejscach ciała bywa tylko tymczasową przypadłością. Jeśli jednak jest to łysienie wrodzone, można spróbować leczenia poprzez zastrzyki ze sterydami lub podawanie specjalnych leków. Łysienie plackowate jest nieprzewidywalne, czasem pojawia się już po odrośnięciu włosów. W niektórych przypadkach po wielu latach następuje pojawienie się nowych okręgów wyłysienia.

Wrodzony brak włosów, podobnie jak nabyty, może spędzać sen z powiek. Wówczas można walczyć ze swoim organizmem lub zaakceptować siebie mimo widocznej niedoskonałości. Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, że brak owłosienia nie określa cię jako osoby.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Wrodzone łysienie

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrodzone łysienie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wrodzone łysienie
Wrodzone łysienie

Słabe wrodzone owłosienie

. Mity na temat wpływu złych przyzwyczajeń na wrodzony brak włosów Łysienie wrodzone nie dziedziczy się z konkretnej strony rodziny. Na brak owłosienia (...) Słabe wrodzone owłosienie to przypadłość...

Wrodzone łysienie

Całkowity wrodzony brak owłosienia

ściśnięte. Problem ten dotyka zwykle kobiet, które noszą kucyki lub warkoczyki. Leczenie całkowitego wrodzonego braku owłosienia Łysienie wrodzone zwalcza się na kilka sposobów. Jednym z nich jest immunoterapia,...

Przyczyny łysienia

Wrodzone łysienie

paznokci, a także kifoza lub skolioza oraz defekty skórne. Częściowy wrodzony brak włosów Wyróżnia się dwie postacie słabego wrodzonego owłosienia (...) forma częściowego...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Hipogonadyzm

brak zarostu i mutacji. Po okresie dojrzewania, objawami hipogonadyzmu są: bezpłodność, wypadanie owłosienia, zanik mięśni. U mężczyzn pojawiają (...) i komórek Sertoliego lub zaburzenia pracy jajników w okresie...

Płaskostopie - przyczyny, rodzaje, skutki, profilaktyka, leczenie

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub porażenny. Ciężkie przypadki tej wady mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Depilacja i epilacja

Epilacja laserowa (WIDEO)

Epilacja laserowa (WIDEO) Odtwórz wideo

Depilacja to skuteczna metoda usuwania owłosienia z różnych części ciała. Jest jednym z najpopularniejszych zabiegów używanych w salonach (...) kosmetycznych. Tradycyjne metody usuwania owłosienia czasami zawodzą. Rozwiązaniem...

Choroby i dolegliwości

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

. Przypadłość ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Stulejka najczęściej leczona jest chirurgicznie. Zlekceważenie przez pacjenta dolegliwości

Depilacja i epilacja

Efekty depilacji woskiem

Efekty depilacji woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, ponieważ rozgrzany wosk dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z korzeniem. Efekty utrzymują się przez długi czas.