Trwa ładowanie...

Czy jestem w ciąży – objawy, test

Wiele kobiet zwłaszcza tych, które oczekują na potomstwo wsłuchuje się w swoje ciało i przynajmniej raz w miesiącu zadaje sobie pytanie czy jestem w ciąży. Nawet przy dużej znajomości swojego ciała jego reakcji objawy ciąż w pierwszych tygodniach mogą być trudne do zauważenia. Niektóre z objawów mogą być bardzo podobne do objawów przeziębienia, dlatego tak często odpowiedź na pytanie czy jestem w ciąży może nie być tak oczywista.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Czy jestem w ciąży?

Czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet na 10 dni po zapłodnieniu. Jednym z najwcześniejszych objawów są dość łatwe do zauważenia wahania nastroju. Kiedy kobieta zda sobie sprawę z tego, że nagłe napady złości, niezrozumiałe napady płaczu nie wynikają z PMS czy z przemęczenia można się zacząć zastanawiać czy to nie ciąża. Takie zaburzenie równowagi emocjonalnej jest spowodowane progesteronem, który odpowiada nie tylko za zagnieżdżenie się zarodka, utrzymanie ciąży, ale także za zmienne nastroje.

Czy jestem w ciąży?Odpowiedzią na to pytanie może być wynik testu paskowego
Czy jestem w ciąży?Odpowiedzią na to pytanie może być wynik testu paskowego

Organizm kobiety po zapłodnieniu od razu zaczyna przygotowywać się do ciąży. Dlatego ciągłe zmęczenie nawet bez większego wysiłku fizycznego może być sygnałem, że kobieta zaszła w ciążę. Jest to inny rodzaj zmęczenia niż spowodowanego dla przykładu ciężką pracą, jeśli pojawia się chroniczne zmęczenie można zadać sobie pytanie czy jestem w ciąży? Co jest przyczyną takiego zmęczenia? Także progesteron, który w ciąży wywołuje również mdłości i obniża ciśnienie krwi. Najlepszym sposobem w tej sytuacji jest regeneracja sił poprzez sen.

To też warto wiedzieć

Objawy wczesnej ciąży są kwestią indywidualną, dlatego nie wszystkie kobiety mogą odczuwać wzmożony apetyt i nietypowe zachcianki. Jeśli występuje niechęć do jedzenia to czy jestem w ciąży? To również może być objaw wczesnej ciąży, ponieważ każda kobieta może reagować inaczej, dlatego możliwy jest brak zachcianek czy wręcz niechęć do jedzenia. Piersi zaczynają być bardziej nabrzmiałe i tkliwe czy jestem w ciąży? Jest to jeden z wielu objawów ciąży, zwiększa się objętość limfy i krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się, co powoduje, że sieć żyłek jest zaczyna być bardziej widoczna. Piersi są większe i cięższe, ponieważ zwiększają się gruczołowe komórki, które po porodzie zaczną produkować pokarm.

Jak podróżować w ciąży
Jak podróżować w ciąży [7 zdjęć]

Podróżowanie przez kobietę będącą w ciąży jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że lekarz jej tego...

zobacz galerię

Jeżeli do tej pory miesiączka występowała regularnie, a nie pojawiła się jeszcze, pomimo, że jest już po jej przybliżonym terminie można zadać sobie pytanie czy jestem w ciąży? W niektórych przypadkach może pojawić się krwawienie, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka, ale takie krwawienie jest krótsze i mniej bolesne niż menstruacja. Jakie jeszcze objawy powinny wywołać pytanie czy jestem w ciąży? Niektóre symptomy mogą być związane z ciążą, chociaż wcale nie są takie typowe dla przykładu podwyższona temperatura, ślinotok, chrapanie, zatkany nos, ból głowy czy plamki na skórze.

2. Test ciążowy

Czy jestem w ciąży? Odpowiedź na pytanie może dać jedynie wykonanie testu ciążowego lub wizyta u ginekologa. Zanim zapiszemy się do lekarza warto wykonać test. Na rynku dostępne są różne testy są to tzw. testy paskowe najpopularniejsze, ponieważ można je wykonać samodzielnie w domu. Jednak bardziej wiarygodne będzie badanie laboratoryjne, czyli test z moczu lub test z krwi. Najwcześniej można wykonać test z krwi i jest on najbardziej miarodajny, ponieważ bada on poziom hormonu Beta Hcg.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.