Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy można zarazić się odbierając paczkę?

Poprzez paczkę nie zarazimy się koronawirusem
Poprzez paczkę nie zarazimy się koronawirusem (iStock)

Koronawirus utrzymuje się na różnych materiałach przez wiele godzin, a nawet dni. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni i temperatury otoczenia. Co w takim razie z paczkami? Czy dotykając tekturowych opakowań, możemy się zarazić wirusem SARS-CoV-2? Na pytanie odpowiada ekspert.

1. Paczki a koronawirus

Wielu zastanawia się, czy jeżeli dotkniemy powierzchni, na których potencjalnie mogą się znajdować ślady wirusa, również możemy się zarazić. Eksperci wyjaśniają, że koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Skąd w takim razie nieustanne komunikaty i zalecenia dotyczące konieczności częstego mycia rąk? Otóż dłońmi możemy przenieść zarazki, z którymi mamy kontakt, do ust czy nosa.

Paczka nie stanowi zagrożenia. Koronawirus nie przenosi się przez dotyk
Paczka nie stanowi zagrożenia. Koronawirus nie przenosi się przez dotyk (iStock)

Nie mamy pewności, że osoba, która trzymała tę paczkę przed nami nie "rozprysnęła" wirusa kichając lub kaszląc na opakowanie. Dotykając tego miejsca, przenosimy wirusy rękami do ust czy śluzówki nosa. Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert w dziedzinie epidemiologii, tłumaczy, że zakażenie koronawiruem za pośrednictwem paczki jest mało prawdopodobne.

Zobacz film: "#Kopernik w domu. Przenoszenie patogenów na przedmioty"

- Wirus wprawdzie może utrzymywać się na tekturze nawet przez 24 godziny, natomiast nie jest to główna droga zakażenia, którą się rozprzestrzenia - tłumaczy dr Grzesiowski.

Zobacz także: Koronawirus. Czy zwierzęta mogą chorować i zarażać ludzi?

2. Mycie rąk po odbiorze przesyłki

Jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować to ryzyko w prosty sposób przestrzegając podstawowych zasad higieny.

- Łatwo sobie poradzić z zagrożeniem, bo wystarczy umyć lub zdezynfekować ręce po rozpakowaniu przesyłki. Wirus nie przenika przez skórę - wyjaśnia dr Grzesiowski.

Koronawirus w Polsce. Jak zrobić skuteczny żel antybakteryjny?
Koronawirus w Polsce. Jak zrobić skuteczny żel antybakteryjny? [6 zdjęć]

Ceny produktów higienicznych w ostatnim czasie poszybowały w górę. Jest to bezpośrednio związane z tym,

zobacz galerię

Rękami dotykamy różnych powierzchni, nie mając świadomości, jak wiele zarazków może się na nich znajdować. Tymczasem zwykłe mycie rąk wodą z mydłem jest w stanie usunąć zdecydowaną większość wirusów i bakterii. Żeby uzyskać oczekiwany efekt trzeba myć dłonie przez conajmniej 30 sek., koniecznie z użyciem ciepłej wody i mydła. Ważne by umyć wierzch i spód dłoni, przestrzenie między palcami oraz nadgarstki.

Zobacz także: Koronawirus - jak się ustrzec przed niebezpiecznym wirusem? Instrukcja mycia rąk

3. Jak długo koronawirus utrzymuje się na przesyłce?

Amerykańscy naukowcy na podstawie badań ustalili jak długo zarazki koronawirusa utrzymują się na konkretnych powierzchniach. Na podstawie analizy z użyciem nebulizatora stwierdzili, że wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się:

  • do 4 godzin na miedzi,
  • do 24 godzin na tekturze,
  • 2-3 dni na plastiku i stali nierdzewnej.

Zobacz także: Koronawirus. Jak długo żyje na powierzchniach? Na niektórych nawet 3 dni

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze