Czy olej palmowy powoduje raka?

Olej palmowy był obiektem kontrowersji już od wielu lat z powodu wpływu, jaki jego pozyskiwanie ma na środowisko. Przemysł produkujący olej palmowy przyczynia się do wycinania lasów, niszczenia środowiska naturalnego, przemocy wobec zwierząt i zaniedbywanie praw miejscowej ludności.

Nowe badanie wykazuje, że w dodatku do powyższych zarzutów, olej palmowy jest najprawdopodobniej szkodliwy również dla ludzi spożywających go.

Najnowszy raport wydany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) mówi, że olej palmowy jest bardziej rakotwórczy niż jakikolwiek inny olej obecny na rynku. Potępienie oleju palmowego przez EFSA nastąpiło nie długo po tym, jak podobny raport został opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Raport EFSA, opublikowany w Maju 2016 roku ukazuje, że olej palmowy, jako jeden z kilku innych produktów, zawiera zanieczyszczenia będące pochodnymi glicerolu, które są najprawdopodobniej rakotwórcze.

EFSA starała się określić ryzyko zdrowotne estrów glicydowych kwasów tłuszczowych (GE), 3-monochloropropanediolu (3-MCPD) i 2-monochloropropanediolu (2-MCPD), a także ich estrów kwasów tłuszczowych.

Substancje te mogą wytwarzać się podczas przetwarzania żywności, najczęściej podczas procesu utwardzania tłuszczy roślinnych w wysokiej temperaturze. EFSA definiuje "wysoką temperaturę" jako 200 stopni Celsjusza lub więcej.

Dr. Helle Knutsen, prezes CONTAM, części EFSA zajmującej się zanieczyszczeniem żywności, stwierdziła, że "istnieje wystarczająco dużo dowodów, że glicydol jest toksyczny i rakotwórczy".

Panel odnotował, że niektórzy producenci żywności podjęli z własnej inicjatywy działania mające na celu ograniczenie ilości GE znajdującego się w oleju palmowym, co doprowadziło do obniżenia poziomów stężenia tego związku w oleju o prawie połowę w latach 2010 - 2015.

Zawartość 2-MCPD i 3-MCPD wciąż powoduje jednak obawy, i zawartość tych toksycznych związków w oleju palmowym pozostała bez zmian. Ferrero, producent Nutelli, odnotował 3 proc. spadku dochodów ze sprzedaży od momentu ukazania się tego raportu.

Olej rzepakowy to świetne źródło kwasów omega

Oliwa z oliwek ma 10 razy mniej kwasów omega-3 niż olej rzepakowy. Ryby w diecie śródziemnomorskiej równoważą to, dlatego w rejonach Morza Śródziemnego...

W celu zabezpieczenia swoich dochodów, firma Ferrero przygotowała kampanię reklamową zachwalającą olej palmowy jako jeden ze składników, który czyni ich produkt tak dobrym. Reklamy starają się także przekonać klientów, że sposób, w jaki firma używa oleju palmowego jest bezpieczny.

Stwierdzenie to jest wątpliwe, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że przerzucenie się na mniej rakotwórczy zamiennik kosztowałoby firmę od 8 do 22 milionów dolarów rocznie. Olej palmowy to najtańszy olej spożywczy na rynku, dlatego też jest tak szeroko stosowany.

Jednak nawet nie biorąc pod uwagę potencjalnie rakotwórczego oleju palmowego, Nutella wciąż zawiera 21 gramów cukru na porcję zaledwie dwóch łyżek stołowych, co czyni ten produkt jednym z najbardziej niezdrowych na rynku.

Chociaż popularne marki żywności zawierające olej palmowy mogą stracić, często, gdy użycie danego składnika okazuje się niekorzystne dla zdrowia, firma szuka zdrowszego zamiennika.

Świadomość publiczna to dobry sposób na zwrócenie uwagi producentów żywności na ten problem, dzięki czemu produkty będą tak zdrowe, jak to możliwe. Więcej badań nad olejem palmowym może wkrótce sprawić, że przestanie on być używany w produkcji żywności.

Rafał Szewczyk, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Newsy - zdrowie

Czy Nutella powoduje raka?

Najnowsze badania dowodzą, że jeden składnik Nutelli wykazuje działanie kancerogenne. Prawie 32 procent całego słoika kremu stanowi olej palmowy (...) kanapkowego, Ferrero, stworzył telewizyjną kampanię, z której dowiadujemy...

Produkty żywnościowe

Najpopularniejsze mity o oleju kokosowym

Najpopularniejsze mity o oleju kokosowym

nie zamieniajmy na równie popularny olej palmowy. Najlepsze dla serca będą: olej rzepakowy, konopny czy zwykła oliwa z pierwszego tłoczenia. Zobacz (...) Często słyszymy, że olej...

Newsy - zdrowie

Olej roślinny może zwiększyć ryzyko wystąpienia demencji

, że olej roślinny powoduje odkładanie się płytek w mózgu, co jest powszechnie znanym prekursorem poważnych schorzeń neurodegeneracyjnych. Ze względu (...) . Wśród popularnych rodzajów oleju roślinnego należy wymienić...

Produkty żywnościowe

9 składników, których nie powinnaś jeść

9 składników, których nie powinnaś jeść

. Frakcjonowany olej palmowy Frakcjonowanie oleju to proces najczęściej stosowany w przypadku oleju palmowego i oleju palmowego z ziaren, który polega (...) się czekoladowej polewy na...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Zalety spożywania papryczek jalapeno

Zalety spożywania papryczek jalapeno

również: Olej palmowy, tłuszcz zwierzęcy, barwniki. Co jeszcze znaleźliśmy w popularnych lodach? Pomoże w migrenie i poprawi wzrok Papryczki jalapeno (...) W profilaktyce raka Znajdziemy je w meksykańskich...

Nadmierna potliwość

Sposoby na nadmierne pocenie

Sposoby na nadmierne pocenie

. Przeczytaj także: Olej palmowy, tłuszcz zwierzęcy, barwniki. Co jeszcze znaleźliśmy w popularnych lodach? Jakiego jedzenia unikać? Niektóre pokarmy (...) sposób na pozbycie się toksyn z organizmu oraz regulację temperatury...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Produkty, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni

Produkty, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni

w warzywach z rodziny krzyżowych powodują genetyczne zmiany, które przeciwdziałają genom rakowym i tym wytwarzającym guzy. Olej kokosowy Olej kokosowy (...) , lecz także pozytywnie wpływają na jelita....

Magnez - przyczyny i skutki niedoboru, rola magnezu, dieta

6 objawów niedoboru magnezu w organizmie

6 objawów niedoboru magnezu w organizmie

. Przeczytaj również: Olej palmowy, tłuszcz zwierzęcy, barwniki. Co jeszcze znaleźliśmy w popularnych lodach? Brak apetytu Jednym z objawów niedoboru (...) , pamięć oraz działa kojąco w sytuacjach stresujących. Brak...