Czy szczepić dziecko?

W ostatnich latach w związku z lawinowym wzrostem występowania wśród dzieci chorób autoimmunologicznych, zaczęto zastanawiać się nad przyczynami tego stanu. Wysunięto nawet teorię, że powszechne stosowanie szczepień ochronnych w bardzo wczesnym okresie życia jest przyczyną nadmiernej immunizacji organizmu, a co za tym idzie, rozwoju alergii w przyszłości. Jak dotąd, w żadnych badaniach teoria ta nie znalazła potwierdzenia.

Szczepienia dzieci

Zauważono natomiast, że u dzieci z alergią częściej występują ostre reakcje alergiczne po szczepieniu, wywołane zawartymi w szczepionce składnikami dodatkowymi (np. białko jaja kurzego, żelatyna, antybiotyki), na które uczulone jest dziecko. Jednakże zgodnie z opinią ekspertów, dziecko mające alergię powinno być szczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych. Pozostawienie dziecka bez szczepienia jest większym ryzykiem niż rozwój ewentualnej reakcji poszczepiennej na składniki szczepionki!

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Pamiętajmy, że nie należy szczepić dzieci w okresie zaostrzenia choroby alergicznej i w okresie nasilonego stężenia alergenów w powietrzu (intensywne pylenie traw, drzew, chwastów). Nie powinno się także szczepić dziecka w momencie, kiedy jest odczulane, ze względu na ewentualne trudności w ocenie niepożądanych odczynów poszczepiennych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie u dziecka ostrej reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu.

Odczyny poszczepienne

U dzieci z alergią, podobnie jak u dzieci zdrowych, istnieje możliwość wystąpienia po szczepieniach różnych niepożądanych odczynów, m.in. o charakterze reakcji alergicznych, które mają postać miejscową lub uogólnioną. W miejscu szczepienia może wystąpić rumień, obrzęk i bolesność. Na skórze całego ciała lub na ograniczonych jego obszarach może wystąpić wysypka, najczęściej o charakterze plamistym, swędząca, o zmiennej lokalizacji, określana często pokrzywką.

Najbardziej niebezpieczną reakcją alergiczną na podanie szczepionki jest reakcja anafilaktyczna, występująca natychmiast po wstrzyknięciu. W przypadku rozwinięcia się wstrząsu – najcięższej postaci anafilaksji, występuje bladość, spadek ciśnienia tętniczego krwi, nadmierna potliwość, przyspieszenie tętna, obrzęki, duszność i utrata przytomności – objawy rozwijają się zwykle w ciągu kliku minut po podaniu szczepienia. Są to objawy występujące bardzo rzadko u dzieci, które zostały prawidłowo kwalifikowane przez lekarza do szczepień. Rozwój takiej reakcji jest niemożliwy do przewidzenia. Dlatego też szczepienia u dzieci z alergią powinny być przeprowadzane przez przeszkolony personel, w miejscu, w którym będzie możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy.

Pamiętajmy jednak, że reakcje alergiczne po szczepionkach występują bardzo rzadko i mogą być spowodowane działaniem zarówno antygenów szczepionkowych, jak i składników dodatkowych szczepionki. Substancjami uczulającymi mogą być: adiuwanty, czyli substancje dodatkowe (np. sole glinu), stabilizatory (żelatyna, albumina), konserwanty (antybiotyki), lateks, jak również biologiczne składniki podłoża (np. komórki zarodków kurzych).

Jeśli u dziecka uczulonego na białko jaja kurzego wystąpi po szczepieniu reakcja anafilaktyczna na białkowy składnik tej szczepionki, należy w przyszłości unikać szczepionek zawierających nawet śladowe ilości białka. Natomiast inne formy kliniczne alergii po podaniu szczepionki zawierającej białko jaja kurzego (zmiany skórne, świąd), nie są przeciwwskazaniem do szczepień tymi szczepionkami w przyszłości. Dla bezpieczeństwa dzieci z alergią określono maksymalną zawartość białka w szczepionce, której podanie nie stanowi zagrożenia. Ilość tego białka musi być niższa niż 1,2 ug/ml.

Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce

Największe kontrowersje budziło podawanie szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Wynika to z faktu, iż wirus odry używany do produkcji szczepionki rośnie na fibroblastach zarodków kurzych i stąd w jej składzie pojawiają się śladowe ilości potencjalnie uczulającego białka. Niektóre badania sugerują, że występowanie reakcji alergicznych jest związane nie z białkiem, a z żelatyną, która jest używana jako stabilizator.

Zaobserwowano, że większość dzieci uczulonych na białko jaja kurzego dobrze toleruje to szczepienie. Jeśli jednak dziecko ma bardzo wysoką wrażliwość na białko jaja kurzego, zaleca się użycie szczepionki pozbawionej elementu białkowego – drobnoustroje użyte do produkcji takiej szczepionki są hodowane na ludzkich komórkach diploidalnych. Szczepienia takie są dostępne na rynku europejskim.

Szczepienie dzieci bardzo wrażliwych na białko powinno odbywać się w odpowiednio przygotowanych miejscach na wypadek konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy. Powinno być przeprowadzone w obecności przeszkolonego personelu medycznego, a dziecko przez 30 minut po szczepieniu powinno być obserwowane.

Warto wiedzieć, że popularna szczepionka przeciwko grypie także zawiera śladowe ilości białka. Jednak, jak wspomniano wyżej, zawartość białka poniżej 1,2 ug/ml czyni tę szczepionkę bezpieczną w użyciu.

Jak dotąd, żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdziło związku przyczynowo-skutkowego szczepień ochronnych z alergią. Wiadomo natomiast, że pozostawienie dziecka z alergią bez szczepienia jest większym ryzykiem niż pojawienie się ewentualnych odczynów poszczepiennych!

Lekarz Monika Szafarowska

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Kontrowersje wokół szczepień

Komentarze (5)
~magda
~magda ponad rok temu

@~aaaa: to prawda pół roku nie wiedzieliśmy co dzieje się z dzieckiem świąd nie do zniesienia po paru miesiącach zaczełyśmy wychodzić na prostą po odstawieniu nabiału jaj i glutenu było lepiej. Ale przyszedł termin następnej szczepionki i wszystko powróciło myślałam że oszaleje to jest jakiś koszmar nigdy szczepionki więcej.

Odpowiedz
~aaaa
~aaaa ponad rok temu

A ja gdybym jeszcze raz miała stanąć przed wyborem szczepic czy nie, nie podalabym corczce nawet jednej szczepionki, zaszczepilam córkę w pierwszej dobie, następnego dnia, po szczepieniu jej policzki były lekko zarozowione, pojawiła sód delikatna alergia, potem ustapila, karmię córkę piersią, jednak w 3 tygodniu dostała na buzi drobnych krosteczek, myśląc ze to alergia pokarmowa przeszlam na ścisłą dietę, tylko indyk, buraki, ziemniaki i ryż ze śliwką, jednak nic nie pomogło, byly również próby odstawienia od piersi i przejścia na mleko dla alergików jednak nic nie pomagało, mumio restrykcyjnej diety, plamki pojawiły się także na ramionach, lokciach, kolanach, nóżkach, pani dr pediatra powiedziała że nie wygląda jej to na alergię pokarmowa. Moja córcia ma 7 miesięcy i budzi się w nocy z rozdrapanymi ranami na buzi.... Moja decyzja jest prosta, gdybym miała jeszcze raz wybierać, nie podałabym szczepionki....

Odpowiedz
~Scsptyk
~Scsptyk ponad rok temu

@~IjonTichy: oczywiście, to bzdury Pani dr pisze. Błąd w rozumowania polega na tym,ze zostawia sie dobro populacji (tu załóżmy przeważają plusy szczepień bo tylko znikoma ilośc dzieci dozna notowań) - do tego odwołują sie zwolenicy szczepień z dobrem konkretnego dziecka (tu często ryzyko w indywidualnym przypadku znacznie większe niż ryzyko chorób zakaźnych). Np. Takie polio - w Polsce ostatni przypadek dzikiego polio był w 83,natomiast na dzikie polio prawie co roku Umiera jedno dziecko(w Polsce tak jak w Trzecim świecie stosuje sie wciąż w 6 roku żywa sczepionke). Proszę sprawdzić, to co pisze opieram Tylko na oficjalnych danych Pzh. Ja stałem sie sceptykiem szczepien PO Lekturze oficjalnych, proszczepiennych danych i słuchaniu lekarzy promujących szczepienia. To po prostu nie trzyma sie kupy!

Odpowiedz
~IjonTichy
~IjonTichy ponad rok temu

"Pozostawienie dziecka bez szczepienia jest większym ryzykiem niż rozwój ewentualnej reakcji poszczepiennej na składniki szczepionki" - w dalszej części artykułu mowa jest o wstrząsie anafilaktycznym. W tym kontekście można się zastanawiać, czy może być gorzej? Nie ma się co dziwić, że po takich artykułach ludzie nie chcą szczepić dzieci - sam zaczynam mieć wątpliwości! Gwałtownie coraz większe!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kontrowersje wokół szczepień
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Kontrowersje wokół szczepień
Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia w okresie rozwojowym

Przez długi okres sądzono, że szczepienia mogą powodować autyzm. Teza została obalona, ale nieprzychylna wieść rozniosła się i głośnym echem zbiera (...) plony. Wiele osób obawia się szczepień, unika ich u swoich dzieci,...

Kontrowersje wokół szczepień

Kary finansowe za nieszczepienie dzieci (WIDEO)

Kary finansowe za nieszczepienie dzieci (WIDEO)

Szczepienia są bardzo drogie, a Polacy płacą na nie z własnej kieszeni aż 50 mln zł rocznie. Pomimo tego liczba rodziców, którzy odmawiają (...) szczepień swoich dzieci, rośnie każdego roku. Na rodziców dzieci nieszczepionych...

Kontrowersje wokół szczepień

Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień? (WIDEO)

Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wraz z rozpowszechnieniem się szczepień ochronnych problem chorób zakaźnych znacząco się zmienił. Dzięki nim wiele epidemii zostało zwalczonych (...) (poliomyelitis), a prorokuje się, że niebawem choroba ta będzie już całkowicie zażegnana....

Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia przeciw grypie (WIDEO)

Szczepienia przeciw grypie (WIDEO) Odtwórz wideo

, noworodki oraz ludzie w podeszłym wieku. Najlepszym sposobem na grypę są szczepienia. Zawierają one antygeny i elementy wirusów typu A i B, zatem powodują (...) uodpornienie organizmu przeciwko grypie. Szczepienia...

Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia - podstawowe informacje (WIDEO)

Szczepienia - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

. Obecnie istnieje wiele kontrowersji w temacie szczepień ochronnych. Immunolog i pediatra, prof. dr hab. Adam Jankowski jest zdecydowanie za tym, aby szczepić dzieci. Według niego to ważny element...

Kontrowersje wokół szczepień

Rola układu odpornościowego (WIDEO)

Rola układu odpornościowego (WIDEO) Odtwórz wideo

Wraz z nadejściem jesieni jednym z najpopularniejszych tematów jest wzmacnianie odporności. Chłodniejsze, deszczowe dni sprzyjają bowiem przeziębieniom. Aby nie dopuścić do spadku formy, należy zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. W przypadku...

Kontrowersje wokół szczepień

Kalendarz szczepień dzieci

Szczepienia ochronne odgrywają kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób, głównie tych zakaźnych. Na infekcje szczególnie narażone są małe dzieci (...) są jej powikłania. To dlatego państwo skumulowało tę profilaktykę w Programie Szczepień...

Kontrowersje wokół szczepień

Sekretne życie wirusów wczoraj i dziś

, wirusologiem z Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny Jak wirusolog odpowie na pytanie: po co się szczepimy (...) ? Czy to nie przesada, że nadal szczepimy dzieci przeciwko tej chorobie,...

Kontrowersje wokół szczepień

Szczepienia niemowląt

Szczepienia dla niemowląt są skuteczną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym już od najwcześniejszych lat życia. Często młode mamy zastanawiają (...) się, przeciwko jakim chorobom należałoby zaszczepić ich pociechy. Do obowiązkowych...

Kontrowersje wokół szczepień

Powikłania po szczepieniu

Powikłania po szczepieniu

Ewentualne skutki uboczne szczepień są testowane na wielu etapach ich produkcji i użytkowania. Każda nowa szczepionka jest testowana klinicznie (...) na tysiącach ochotników. Skutki uboczne szczepień są niezwykle rzadkie,...