Trwa ładowanie...

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed niechcianą ciążą niemal w 100%, ale nie są najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży ze względu na ryzyko przybrania na wadze. Wiele kobiet otwarcie przyznaje, że argumentem za wyborem innej metody antykoncepcji była dla nich gwarancja braku wpływu danych środków antykoncepcyjnych na masę ciała. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy pigułki hormonalne naprawdę powodują tycie?

Zobacz film: "Zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych"

spis treści

1. Antykoncepcja hormonalna a masa ciała

Jeśli dopiero zaczynasz życie seksualne, stoisz przed ważnym wyborem metody zapobiegania ciąży. Być może – jak wiele kobiet – skłaniasz się w kierunku doustnej antykoncepcji, która przy prawidłowym stosowaniu jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeśli po rozmowie z koleżankami, które stosowały preparaty hormonalne masz mieszane uczucia, nie jesteś wyjątkiem. Wiele kobiet zniechęca się do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, słysząc o wzroście łaknienia, jaki mogą powodować. W trosce o zachowanie szczupłej sylwetki wolą wypróbować inne, nierzadko mniej skuteczne, metody zapobiegania ciąży. Pytanie nasuwa się samo: czy wszystkie panie stosujące tabletki antykoncepcyjne tyją? Oczywiście, nie. Skąd więc bierze się wzrost wagi u niektórych kobiet?

Tabletki same w sobie nie są w stanie spowodować wzrostu masy ciała – zbędne kilogramy to wynik błędów żywieniowych oraz zbyt niskiej aktywności fizycznej. Jeśli kobieta odżywia się prawidłowo i uprawia sport, a po rozpoczęciu kuracji hormonalnej jej waga zaczyna rosnąć, najprawdopodobniej mamy do czynienia nie tyle z tyciem, co z zatrzymaniem wody w organizmie. W tej sytuacji warto odczekać 3-4 cykle, by dać ciału czas na przyzwyczajenie się do zmian w układzie hormonalnym. Jeśli po tym okresie masa ciała będzie nadal zbyt wysoka, wskazana jest konsultacja z ginekologiem. Być może niezbędna będzie zmiana tabletek na inne lub wykonanie badań poziomu hormonów, jeżeli kobieta nie wykonała ich przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej.

2. Jak utrzymać prawidłową wagę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Jeśli zaczęłaś stosować doustną antykoncepcję i chcesz zachować wagę w normie, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Spróbuj żyć zdrowo – idź na spacer, jedz więcej warzyw, kup karnet do najbliższego klubu fitness lub zacznij ćwiczyć w domu, pij więcej wody, zastąp czekoladę i chipsy suszonymi owocami i migdałami, ogranicz ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych – takie drobne zmiany w sposobie życia podczas stosowania pigułek hormonalnych pomagają uniknąć nadwagi i poprawiają samopoczucie.
  • Jeśli przyjmujesz dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zapewne doświadczasz wzrostu łaknienia – im częściej ulegasz żywieniowym kaprysom, tym większe jest prawdopodobieństwo, że utyjesz. Możesz uchronić się przed nadwagą, nie rezygnując przy tym ze smakołyków, ale nie obejdzie się bez poświęceń.
  • Spożywaj różnorodne produkty spożywcze – hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych „wypłukują” witaminy z organizmu, dlatego urozmaicona dieta to konieczność, by uchronić się przed niedoborem witamin i minerałów. Nie przesadzaj przy tym z ilością nabiału w diecie – jeśli spożywasz dużo białka, a nie masz zbilansowanej gospodarki mineralnej i witaminowej, możesz doprowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych, serca i nerek. Skutecznym sposobem na uzupełnienie niedoboru składników odżywczych jest suplementacja diety odpowiednimi preparatami.

3. Wzrost masy ciała to częściej skutek zaniedbania niż antykoncepcji

Oczywiście wzrost masy ciała w trakcie kuracji hormonalnej jest dla kobiety problemem, nie zapominaj jednak, że poważniejsze ryzyko wiąże się z obciążeniem organizmu, zwłaszcza układu krążenia. Na taki stan składa się nie tylko stosowanie leków hormonalnych, ale też otyłość, niezbilansowana dieta, palenie tytoniu i stres. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapewniają ochronę przed zapłodnieniem, ale nie pozostają obojętne dla organizmu. Do skutków ubocznych doustnej antykoncepcji należą: spadek libido, bóle piersi, plamienia międzymiesiączkowe, bóle głowy, nudności, a także wzrost ryzyka powstania zatorów i zakrzepów krwi, nadciśnienia, schorzeń układu krążenia oraz chorób nowotworowych. Problemów tego typu możesz uniknąć, stosując preparat osłonowy.

Utrzymanie prawidłowej wagi podczas kuracji hormonalnej jest możliwe, ale wymaga samodyscypliny. Jeśli chcesz uniknąć wzrostu masy ciała w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kontroluj swoją dietę i regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.